Jóval olcsóbb lett a román Lidl a magyar áruházakhoz képest, gyakorlatilag csak a tej az, ami kevesebbe kerül idehaza – derült ki a Világgazdaság ár-összehasonlító vizsgálatából.
Az összehasonlítás során 12 terméket vettek alapul, amiben szerepelnek zöldségek, gyümölcsök, alkoholos italok, kávé, üdítők, felvágottak, sajtok, vaj és édességek is. Ezeket a nyilvánosan elérhető január 27-i árlista alapján hasonlították össze, a valuta átváltáskor pedig 80 forintot számoltak egy lejre.
Ezek a termékek olcsóbbak Romániában
Bár Magyarországon hatósági ár van bevezetve az étkezési burgonyára, ezzel szemben Horvátországban, sőt Romániában is olcsóbban vehetjük meg, mint idehaza. A román Lidl polcain a piros burgonya kilónként 2,29 lejbe, azaz körülbelül 184 forintba került. Ezt itthon 299,5 forintért adják, ami 63 százalékos különbséget jelent.
De 25 százalékkel olcsóbban vehetjük meg kint a banánt is, aminek ára a romániai üzletekben átszámolva 559 forint kilónként, míg idehaza már 25 százalékkal drágább, 699 forint. Hasonló különbség figyelhető meg a Coca-Cola üdítői között, ahol a literenkénti ár nálunk 304,5 forint, míg keleti szomszédunknál 286 forintra jön ki.
Jelentős különbség van a Lidl által forgalmazott Argus Strong sör árai között is. A fél literes kiszerelést Romániában 2,49 lejért, azaz 199 forintért tudjuk megvásárolni, míg idehaza már 269 forintot kérnek érte.
De a Bellarom Gold 250 grammos kávéért is 15 százalékkal, míg a Ritter Sport 100 grammos csokoládéjáért 8 százalékkal kell többet fizetni Magyarországon.
A Kania ketchup 100 grammonkénti ára a román Lidlben szűk 72 forintra jön ki, míg a magyar boltokban ez 111 forint, ami 54 százalékos eltérés. A Pikok 100 grammos prágai sonkája 52 százalékkal, a Pilos 82 százalékos, 250 grammos vaja 25 százalékkal, a 300 grammos szeletelt Milbona Maasdam sajt pedig 17 százalékkal olcsóbb Romániában.
Egyedül a tej ára olcsóbb itthon. A hatósági árral nem érintett Pilos 1,5 százalékos UHT tej egy literje itthon nem sokkal, mindössze 4 százalékkal kerül kevesebbe.
Ezért olcsóbb Románia
A nagymértékű különbség, ami a két ország árai között tapasztalható, több tényezőnek is köszönhető. Egyrészről Romániában csak 9 százalék áfa terheli az élelmiszereket, míg Magyarországon néhány kivételtől eltekintve ez az arány 27 százalék.
Szintén hozzájárul az is, hogy a magyar bérszínvonal magasabb, ezáltal pedig a fogyasztóképes kereslet is magasabb, ami feljebb tornázza az árakat. De szerepet játszatnak még az alapvető élelmiszerekre kivetett ársapkák, mivel az ott keletkezett veszteséget az üzletek 60-70 százalékban áthárítják a vásárlókra.
Ezen tényezők miatt lehetséges, hogy a 12 termékből összeállított kosárért Romániában átszámolva 6600 forintot kellett volna fizetni, míg Magyarországon 7700 forint lett volna ez az összeg, ami 16 százalékos különbséget jelent.