Nagyot drágulnak az e-cigik
A Világgazdaság arról számolt be, hogy február 1-jétől a jövedéki adó hatálya alá fognak tartozni azon cigarettahelyettesítő alternatív termékek, amelyek dohány elégetése nélkül, hevítéssel állítanak elő belélegezhető anyagot.
Az elektromos cigarettákat így szálanként 35 forintnyi jövedéki adó terheli majd, vagyis egy dobozért várhatóan 700 forinttal kell majd többet fizetni ezentúl.
Hiány van a népszerű fagyasztóládákból Magyarországon
Hatalmas kereslet van a fagyasztók iránt, mióta 2022 júliusában bejelentették, hogy változni fognak a rezsicsökkentésre vonatkozó szabályok – írta a G7. Az eMAG a lapnak arról számolt be, hogy a tavaly nyár végi változások után mindössze egyetlen hónap alatt 64 százalékkal nőtt az eladott termékek száma.
Mindez oda vezetett, hogy jelenleg az óriási kereslet miatt a legnépszerűbb modellekből hiány alakult ki. Nem véletlenül, hiszen a fagyasztókban tárolva az árstopos hústermékek jelentő ideig elállnak, így a hatósági árak kivezetésével még sokáig lehet odahaza fogyasztani a felhalmozott élelmiszereket.
Látványosan olcsóbb a román Lidl, mint a magyar
Jóval olcsóbb lett a román Lidl a magyar áruházakhoz képest, gyakorlatilag csak a tej az, ami kevesebbe kerül idehaza – derült ki a Világgazdaságár-összehasonlító vizsgálatából.
A román Lidl polcain a piros burgonya kilónként 2,29 lejbe, azaz körülbelül 184 forintba került. Ezt itthon 299,5 forintért adják, ami 63 százalékos különbséget jelent.
De 25 százalékkel olcsóbban vehetjük meg kint a banánt is, aminek ára a romániai üzletekben átszámolva 559 forint kilónként, míg idehaza már 25 százalékkal drágább, 699 forint. Hasonló különbség figyelhető meg a Coca-Cola üdítői között, ahol a literenkénti ár nálunk 304,5 forint, míg keleti szomszédunknál 286 forintra jön ki.
Bige László olcsóbb műtrágyáról beszél, Raskó György már az élelmiszerinfláció végét látja
Az ország legnagyobb műtrágya gyárának tulajdonosa arról számolt be az ATV-nek, hogy csökken a gáz ára, így olcsóbb lesz a műtrágya is. Ha pedig ezt tartós marad, az már beleszólhat a termények előállítási költségébe is.
Raskó György agrárközgazdász pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a vágtató infláció szerinte meg fog állni heteken belül, mivel az elszaladt árak miatt visszaesett a kereslet is. A szakember arról beszélt, hogy az élelmiszer eladások volumene látványosan csökkent januárban, és ennél nagyobb inflációfékező eszköz nem is létezik a gazdaságra nézve.
Az elmúlt két év alatt drasztikusan növekedtek a használt autók árai idehaza
Közel megduplázódott a használt kocsik átlagára Magyarországon, az elmúlt két esztendőben. Mindez abban a statisztikában látható, melyet a Vezess.hu kérésére állított össze a Használtautó.hu.
Ebből kiderült, hogy 4,68 millió forintra emelkedett az átlagos kínálati ár 2022-ben, miközben az egy évvel korábbi átlagár 3,98 millió forint volt, míg 2020-ban még csak 2,78 millió volt.
Vagyis elmondható: aki 2-3 évvel ezelőtt vásárolt, az simán a vételár felett el tudja adni a jó állapotú, de időközben korosabb használt autóját.
Szerdán talán a dízeleseknek kedveznek
Az biztos, hogy csökken a gázolaj beszerzései ára, de az már nem, hogy vajon mindez érzékelhető lesz-e a benzinkutakon idehaza. A Holtankoljak.net szerint dízel esetében február elsején, vagyis szerdán 10 forinttal alacsonyabb lesz a kutak számára a nagykereskedelmi ár.
Az oldal arról számolt be ugyanakkor, hogy az árváltozásokat nem érvényesítették az elmúlt hetekben a töltőállomások, így ez most is kérdéses.
A karácsonyfák még fűtőanyagként is jót tesznek az ünnepek után
A Fővárosi Hulladékhasznosító Mű esztendőről esztendőre sok százezer fenyőt éget el az ünnepek elteltével, ezzel is hozzájárulva több tízezer lakás fűtéséhez, áramellátásához.
A Blikk újságírója látogatott ki az erőműbe, ahova Budapesten 250 kijelölt gyűjtőpontról szállítják a fenyőket, amelyeket vízkereszttől egy-másfél hónapon át gyűjtenek össze. Karácsony után így nagyjából félmillió fát szednek össze, melyeket a megfelelő égés kialakításának érdekében kommunális hulladékkal kevernek egybe úgy, hogy a hatalmas kazánokba helyezve egyszerre csak 10-15 százalék legyen a fenyőfák aránya.
Nagyot csökkent az alkohol tartalmú italok értékesítése
Az IRI nemzetközi adatelemző cég számolt be arról, hogy az európai szupermarketek, diszkontok, vegyesboltok és egyéb italboltok kategóriáinak teljes értékesítése 2022-ben 66 milliárd eurót tett ki, ami 2,7 milliárd euróval alacsonyabb az előző évinél – írja a Portfolio.hu.
Az IRI úgy véli, az alkoholfogyasztás nem fog emelkedni, ha a cégek nem törődnek termékeik fejlesztésével. Ami emelkedhet, az a nulla vagy alacsony alkoholtartalmú italok kategóriája.