Negatívra módosította a magyar államadós-osztályzat kilátását a Fitch Ratings
Az eddigi stabilról rontotta le a devizában denominált hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek “BBB” szintű, befektetési ajánlású besorolásának kilátását a Fitch Ratings. Az MTI által lehozott közlemény szerint a nemzetközi hitelminősítő egyidejűleg meg is erősítette az osztályzatot.
A Fitch a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában úgy fogalmaz, hogy a magasabb globális kamatszintekkel, a kilengésekre hajlamos energiaárakkal és a fő kereskedelmi partnerek keresletének gyengülésével jellemzett keményebb nemzetközi környezetben kitűnnek “a politikai megfontolások által befolyásolt” szakpolitikai elegy sérülékenységei.
Tavaly augusztusban egy másik globális hitelminősítő, az S&P Global Ratings is negatívra módosította az addigi stabilról Magyarország osztályzatának kilátását, de szintén megerősítette a devizában és forintban fennálló rövid és hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek azóta is érvényes “BBB/A-2” szintű – ugyancsak befektetői ajánlású – minősítését.
Az áfán bukhat meg Orbán inflációs terve és a forinterősödés
Bár a magyar miniszterelnök tavaly még ígéretet tett az infláció látványos visszaszorítására, a 24.hu munkatársa alaposabban átvizsgálva a kormány áfaterveit úgy véli, 2023-ban nem számolnak a magas infláció – és ezen keresztül a megélhetési válság – enyhülésével, sőt a tavalyinál is nagyobb lakossági tehertételt várnak azáltal, hogy a mindennapi fogyasztásra kivetett adóbevételek előirányzatát 900 milliárddal felhúzták.
A megfelelő inflációs tervek helyett előfordulhat az MNB által vártnál is nagyobb pénzromlás, valamint újabb forintleértékelődési hullám is, amennyiben a 2023-as költségvetés számait vesszük alapul.
A száguldó inflációért a forintot is fő felelősnek tartja Raskó György
Az Eurostat számai alapján Magyarországon közel 50 százalékos volt az élelmiszer-infláció tavaly decemberben. Az Infostart.hu Raskó György agrárközgazdászt idézi, aki szerint ehhez képest még a tavaszi aszály hatása is elenyésző.
A szakember úgy véli, a a hazai élelmiszer-inflációs rátán valójában a forintgyengülés volt az, ami egy óriásit lökött 2022-ben.
80 kilóval kevesebbet tud most vásárolni az átlagmagyar, mint 2017-ben
A Penzcentrum.hu számításai alapján hiába keresünk jelenleg átlagosan sokkal többet, mint 2017-ben, a legjobban dráguló, de egyáltalán nem luxus élelmiszerekből összességében 78-80 kilóval is kevesebb élelmiszert tudunk ma vásárolni.
Fotó: Getty Images
A lap szerint a tavalyi éves inflációnál csupán 10 esztendő során volt magasabb az éves áremelkedés mértéke az elmúlt 62 évben.
Egy magyar makrogazdasági elemző szerint lehetett számítani a Fitch negatív minősítésére
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője szerint egyértelmű volt, hogy a Standard & Poor’s tavalyi hasonló döntését követően a Fitch is negatív minősítéssel áll elő – írja az Mfor.hu.
A szakember úgy véli, a bekövetkezett kilátásrontás fő oka az államadósságot övező negatív kockázatok túlsúlyának növekedése a pozitívokkal szemben.
Az elszabadult tejárak miatt gyorsított vizsgálatot indított a Gazdasági Versenyhivatal
Az MTI által hivatkozott közlemény szerint nagymértékben emelkedett a tej- és tejtermékek fogyasztói ára a közelmúltban, és ez a folyamat a mai napig is tart, miközben olyan jelzések érkeztek a versenyhivatalhoz, hogy a hazai termelő- és feldolgozó cégek beszállítói pozíciói gyengültek.
A KSH legfrissebb adatai szerint decemberben a tej fogyasztói ára 52 százalékkal, a tejterméké 79,2 százalékkal emelkedett az előző év decemberéhez képest. Az év utolsó hónapjában az élelmiszerárak éves viszonylatban 44,8 százalékkal nőttek.
A GVH gyanúja szerint a verseny korlátozása vagy torzulása is hozzájárulhatott a tejtermékek árainak növekedéséhez Magyarországon.
Jó hír a válság közepette: komoly bónuszra számíthatnak a Kecskeméti Mercedes-gyárban
Április 10-ig a Mercedes Benz Manufacturing Hungary minden dolgozója bruttó 870 ezer forintos bónuszt kap – szúrta ki a Vasas Szakszervezeti Szövetség közösségi oldalára feltett posztot a Portfolio.hu.
A szakszervezet nem mindennapi sikert tudhat egyébként magáénak, mivel a Mercedessel kötött bérmegállapodásba tavaly került be a nyereségrészesedés. Ráadásul a kecskeméti az első Németországon kívüli gyár, ahol ezt sikerült kialkudni.