Vizsgálják az élelmiszer-kereskedelmet
A Gazdasági Versenyhivatal vizsgálja az élelmiszer-kiskereskedelmi piaci szektort annak ellenőrzésére, hogy az élelmiszerárak kiugró emelkedésében közrejátszhatott-e versenyjogsértés vagy versenytorzulás – közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a honlapjára szerdán felkerült sajtóközleményben.
A hatóság kiemelte: az eljárásban számos élelmiszeripari termék árazási gyakorlatát tekintik át, külön figyelmet fordítanak a hatósági ársapkás termékek helyettesítőire, például egyes tejtermékekre. Az elmúlt időszakban jelentős áremelkedés volt tapasztalható számos élelmiszer szegmensben, ami egyre nagyobb terhet jelent a magyar fogyasztók számára – magyarázták.
A GVH kifejtette: a vizsgálatok feltérképezik, hogy torzulhatott vagy korlátozódhatott-e a verseny a vizsgált termékkörök kiskereskedelmi piacain vagy az értéklánc más szintjén, illetve felmerülhetett-e bármilyen jogsértés, amely versenyfelügyeleti eljárást alapozna meg a szektor valamely szereplőivel szemben.
A vizsgálat kiterjed a legnagyobb magyarországi élelmiszer-kereskedelmi láncok árazási és értékesítési gyakorlatára, de ezen túl egyedi panaszok és piaci jelzések kivizsgálása is folyamatban van – jelezték. Arra is kitértek, hogy a GVH megkezdte az élelmiszer-inflációs környezet nemzetközi monitorozását, illetve az uniós országok versenyhatósági gyakorlatának feldolgozását is.
Ezek az élelmiszerek drágultak legkevésbé 2022-ben
A 2022-es év sok szempontból az infláció éve is volt, hiszen az emelkedő árak nagyon komoly kihívások elé állítottak minket – írja az Mfor. Az mostanra már senkinek sem újdonság, hogy a kenyér és a sajt ára egészen horrorisztikusan megugrott 2022-ben, de vajon mi ezen termékek ellenpontja? A lap utánajárt, mi drágult a legkevésbé. Rövid lista készült.
Gyakori a hiány az árstopos termékekből a rendelet ellenére is
Hiába a kormányrendelet, több boltban továbbra sem találni árstopos tejet vagy cukrot. Többen arra panaszkodnak, hogy azonnal elkapkodják a raktárból kihozott árukat.
Parragh László az árstop kivezetéséről egyeztet a kormánnyal
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara álláspontja szerint az árstopot akkor lehet a legkevesebb kárral kivezetni, amikor az élelmiszerár-infláció eléri a csúcsát. Ez szerintük akár már most itt van, de a tavasz folyamán be fog következni – mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Parragh László. Szakmailag elképzelhetőnek tartja, hogy fokozatosan vezetnék ki az árstopot. Arról, hogy már a Fidesz-képviselő vezette agrárkamarának is elege van a bolti árstopból, a Telexen olvashatsz.
Eurostat: Magyarország az inflációs csúcstartó
Az Eurostat végleges adatai alapján decemberben az előzetes adattal megegyezően 9,2 százalékkal emelkedtek éves bázison a fogyasztói árak az euróövezetben, tovább mérséklődve az októberben 10,6 százalékon elért rekordról – írja a Napi.hu. Magyarországon messze a legmagasabb az infláció az EU-s övezetben.
Nem lesz fordulat a rezsicsökkentésnél
Rohamosan zuhan a földgáz piaci ára, a holland gáztőzsde (TTF) hónapos jegyzési ára január közepére megawattóránként 60 euró alá csökkent. Ez már nemhogy a háború előtti árszint, utoljára 2021 nyarán volt ilyen olcsó a gáz. Az árzuhanást látva felmerül a kérdés, hogy a magyar kormány mikor fogja ezt lekövetni, tényleg „megvédeni a rezsicsökkentést”, és ha nem is megszüntetni, de legalábbis mérsékelni a magasabb díjsáv lakossági árait, amelyek a gáz esetében a „rezsicsökkentett” árak hétszeresére rúgnak. A hvg.hu elemzéséből kiderül, hogy a kormánynak több más oka is van arra, hogy kétszer is meggondolja, nyúl-e a díjakhoz.
Drágul az üzemanyag itthon, de van egy csavar
A Holtankoljak.net értesülése szerint pénteken a benzin nagykereskedelmi ára 12, míg a gázolajé 8 forinttal emelkedik, de ez még nem (feltétlenül) jelenti azt, hogy bármennyivel is változik a benzin és a gázolaj ára az egyes kutakon.
Csökkent a fogyasztás a benzinkutakon
A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint a 480 forintos ársapka kivezetése után jelentősen csökkent a kutak forgalma, és januárban a korábbi évekhez képest is kevesebbet fogyasztunk – írja az Infostart. Grád Ottó hangsúlyozza: az ellátásban nincsenek fennakadások, ma már szinte nincs az országban olyan töltőállomás, ahol bármiféle korlátozás lenne vagy valamelyik terméktípus nem lenne elérhető. Az információk alapján elmondható, hogy a kis kutaknál is normalizálódott a helyzet.
Benzinturizmus a magyar határon: Szlovákia és Románia is olcsóbb
Szlovákiába és Romániába is átjárnak Magyarországról tankolni, mostanában egyre többen – erről számolt be az infostart.hu és a Blikk is. Sokat lehet spórolni.