A napenergia felhasználásával sikerült műanyagból álló hulladékot fenntartható üzemanyaggá alakítani, ami hatalmas előrelépést jelenthet az egyre nagyobb mértéket öltő műanyagszemét felszámolásában – írja a Designtaxi.
A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja a beszámolók szerint sikeresen megtervezett és felépített egy olyan gépet, ami képes arra, hogy a szén-dioxidot és a műanyaghulladékot üzemanyaggá alakítsa át.
A napenergiával működő gép szintézisgázt és glikolsavat is képes volt előállítani.
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja szerint évente megközelítőleg 300 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, ami megegyezik a Földön élő emberiség súlyával.
Emiatt a mostani felfedezés nagy előrelépést jelenthet a bolygó fenntarthatósága szempontjából.
Így működik a műanyag újrahasznosítása
A kifejlesztett gép a szén-dioxidot (CO2) és a műanyagokat különféle anyaggá alakítja, amit aztán több iparágban is felhasználhatnak, így létrehozva a körforgásos gazdaságot.
Ez azért is nagy előrelépés, mert a műanyag üzemanyaggá való átalakítását az eddig ismert technológiákkal csak rendkívül magas hőmérséklettel lehetett elérni, ami így jelentős költséggel és nagy fokú hatástalansággal párosult.
Az új napelemes rendszer viszont ezt jelentősen megváltoztatja. A folyamat során a szén-dioxidot szintézisgázzá alakítja, ami a fenntartható folyékony tüzelőanyagok egyik fő összetevője. A közelmúltban be is mutatták a Bertone 110. évfordulós szuperautóját, a GB110-t, ami már egy olyan hiperautó, ami képes lesz a műanyaghulladékból előállított üzemanyaggal működni.
A Cambridge-i Egyetem gépe a műanyagpalackokat glikolsavvá alakítja, amit főként a szépségiparban használnak különböző kozmetikumok gyártásakor.