A Központi Statisztikai Hivatal a 2022. novemberi vásárlási szokásokról kiadott jelentéséből kiderül, hogy bajban vannak a magyar háztartások, mivel nem tudják ugyan azt az élelmiszermennyiséget megvásárolni, mint egy évvel korábban.
Összességében 1,7 százalékkal több pénzt hagytunk a pénztáraknál, de ebből a pénzből jóval kevesebbet tudtunk vásárolni, mint korábban, ami a 22,5 százalékos inflációnak köszönhető.
Komoly spórolásba kezdtünk
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom 6,7%-kal csökkent a 2021 novemberi adatokhoz képest.
Ha az átlagot részletesebben megnézzük, akkor kiderül, hogy azokban az üzletekben, ahol élelmiszer-kiskereskedelemmel foglalkoznak, 8,6 százalékkal csökkent a forgalom, azaz ennyivel kevesebb termék került a kosárba.
Az átlagot az ital és dohányáru-szaküzletek emelték, ahol a csökkenés mértéke mindössze 0,8 százalék volt.
Azokban az üzletekben, ahol nem élelmiszerek eladásával foglalkoznak, 2,3 százalékkal csökkent a forgalom.
A ruhán és cipőn szinte senki sem spórol, hiszen ebből 13 százalékkal nagyobb volt a forgalom, mint egy éve. Az inflációnak köszönhetően jól ment a használtcikk-üzleteknek, akik 8,6 százalékkal, míg a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletek 4,1 százalékkal növelték a forgalmukat.
A spórolást leginkább a bútor- és műszakicikk-üzletekben érezték meg, ahol 3 százalékkal esett vissza a forgalom. De visszafogottabban költenek az egészségre, hiszen a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 5,1 százalékkal mérséklődött a forgalom 2022. novemberében az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.
A csomagküldő és internetes áruházak forgalma 9,8 százalékkal csökkent.
Jelentős forgalomnövekedést egyedül a benzinkutak értek el, ahol 27 százalékkal több benzin fogyott az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ennek oka az akkor még 480 forinton rögzített üzemanyagár lehet.