Horvátország is csatlakozott január 1-től a schengeni övezethez, és ugyanekkor bevezetésre került az euró is a déli szomszédunknál. Az adriai nyaralásokról bizonyára sokaknak lapul még a fiókjában valamennyi kuna. A jó hír az, hogy ezeket az év végéig be lehet váltani a kijelölt helyeken.
Rendkívül népszerű Horvátország a magyarok körében
A KSH adatai szerint még a koronavírus által érintett 2021-ben is 548 ezer alkalommal utaztak magyarok Horvátországba, de ez a szám 2019-ben meghaladta az egymillió utazást is – idézte fel a Bank360.hu.
A korlátozások feloldását követően 2022 első három negyedévében ismét népszerű lett a déli szomszédunkhoz utazni, szeptember végéig ugyanis 680 ezer látogatás történt. Nem kizárt tehát, hogy sokaknál maradt még a decemberben kivezetett kunából.
Így válthatod vissza a kunát
Rossz hír, hogy Magyarországon már nem lehet átváltani a kunát. Két megoldás maradt: a horvátországi boltokban január 15-ig még lehet fizetni a megmaradt kunákkal. Visszajáróként viszont már mindenki eurót kap.
Ha erről a lehetőségről lemaradunk, akkor 2023. december 31-ig a horvátországi postákon, kereskedelmi bankokban és a Pénzügyi Ügynökség (FINA) egységeiben tudjuk átváltani a kunánkat. Egy eurót 7,5345 kunáért kaphatunk majd vasárnaptól.
Ha úgy adódik, hogy 2023-ban sem utazna valaki Horvátországba, az 2024-től csak a Horvát Nemzeti Banknál válthatja be a megmaradt pénzt. A bankjegyeket időkorlát nélkül, az érméket viszont csak 2025 december 31-ig cserélhetjük euróra.
Aki év elejére tervezett utazást az euroövezet valamelyik fővárosába, az 2023. január 1. és február 28. között a nemzetközi központi bankokban rögzített árfolyamon válthatja be térítésmentesen a kunát.
Csalnak a kereskedők
A kereskedelmi láncok hónapról hónapra emelik az árakat, most pedig az euró átváltásánál próbálják meg becsapni a vásárlókat – jelentette ki Davor Filipovic gazdasági miniszter kedden, az említett láncok vezetőivel tartott találkozót követően.
Sajtóhírek szerint a legtöbb kereskedelmi lánc felfelé kerekítette az árakat az átváltás során, de nem csak a kereskedők, hanem a vállalkozók és a különböző szolgáltatók is, akik 10-15 százalékkal emelték a díjaikon – írja az MTI.
“Mindenkinek mondom, aki az állampolgárok rovására akarja felhasználni az átváltást, hogy ez nem fog működni” – húzta alá. Hozzátette:
partnerként tekintenek a kiskereskedelmi láncokra, és jóhiszeműen jártak el, de erre nem számítottak.
A miniszter bejelentette, hogy kereskedelmi felügyelőség és a fogyasztóvédelmi szervezetek már a terepen vannak, és hamarosan pontos jelentést adnak. A lehetséges lépésekkel kapcsolatban elmondta: a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatti úgynevezett feketelistától az árak széleskörű befagyasztásáig, minden terítéken van.