Szerencsére folyamatosan változnak a fogyasztási szokások és egyre többen tartják szem előtt vásárláskor is a környezettudatosságot. Egy új tanulmány most azt vizsgálta meg, hogy Európa 30 legnépesebb országa mennyire vásárol környezetbarát módon. Az országokat egy erre a célra kialakított pontrendszer alapján rangsorolták.
Melyik európai országban vannak a legfenntarthatóbban vásárlók?
A kutatás során azt is figyelembe vették, hogy egy adott országban mennyi bolhapiac és antikvárium van, azaz, hogy a megunt tárgyak mennyi eséllyel kerülnek új tulajdonoshoz. De az is számított, mennyi textilhulladék keletkezett és hogy mennyi az egy főre jutó háztartási hulladék – ismertette az Euronews.
Végül az elemzők figyelembe azt is belevették a pontszámításba, hogy az ENSZ által 2015-ben meghatározott 17 Fenntartható Fejlődési Célt (SDG) milyen mértékben sikerült teljesíteni.
Az így kiadott pontszámok alapján a legfenntarthatóbb Finnország lett.
Nem csak az SDG célok elérésében kaptak kiemelkedő pontszámot, de a 2010 és 2020 között ötödével csökkentették a fogyasztásból eredő ökológiai lábnyomukat a vásárlók.
A lista legvégén Málta szerepel, akik nem csak az SDG célokra kaptál a legalacsonyabb pontszámot, de a vizsgált időszakban, azaz 2010 és 2020 között 10,5 százalékkal növekedett a fogyasztásból keletkezett ökológiai lábnyomukat.
Hol van a legtöbb bolhapiac?
Bár összességében Finnország érte el a legmagasabb pontszámot a kutatás pontrendszere alapján, az 5 540 720 fős országban mindössze 53 bolhapiac és antikvárium található. Ezzel szemben a 68 milliós Nagy-Britanniában már 1300 bolhapiacon vásárolhatjuk meg a mások által megunt tárgyakat.
Ezekben az országok csökkent leginkább a fogyasztásból eredő ökológiai lábnyom
A mezőnyből kiemelkedik Olaszország, ahol 2010 és 2020 között 26,03 százalékkal csökkent a fogyasztásból eredő ökológiai lábnyom. Azonban hiába jeleskedtek ezen a téren, náluk volt a legmagasabb az egy főre eső textilhulladék mennyisége. Olaszország egy év alatt csaknem 200 000 tonna textilhulladékot termelt.
A divatipar a világ szén-dioxid-kibocsátásának több mint 10 százalékát adja, ráadásul évente mintegy 100 millió tonna olajat használnak fel.
A lábnyom csökkentésben Olaszországot Svédország követi 21,99 százalékkal, harmadik helyen pedig Görögország szerepel a 20,75 százalékos csökkenéssel.
Ők a legjobbak az újrahasznosításban
Az utolsó rendelkezésre álló adatok szerint 2020-ban Németország tudta az Európai Unión belül a lakosságtól beérkezett hulladékot a legnagyobb mértékben tudta újrahasznosítani. Ez az arány 67 százalék volt.
Az összeképet vizsgálva viszont szomorú a helyzet. Csak nyolc olyan tagország van, ahol a lakossági hulladék újrahasznosítási aránya meghaladja az 50 százalékot.
Cipruson és Romániában ez az aránya nem érte el a 20 százalékot sem. A legrosszabbul pedig itt is Málta teljesített, akik a lakossági hulladék 11 százalékát hasznosították újra.
A legkevesebb és a legtöbb háztartási hulladékot termelő országok
Szlovéniában fejenként mindössze 34 kiló hulladék keletkezett egy év alatt. Őt követi Ausztria, ahol ez a mennyiség 39 kilogramm.
Az egy főre eső háztartási hulladék tekintetében Görögország vezeti a listát. A becslések szerint egy lakos után 142 kg hulladék keletkezik, ami több, mint a négyszerese a szlovén mennyiségnek.