Erre figyelj, ha élő fenyőt vásárolsz és nem szeretnéd, hogy gyorsan kiszáradjon
Bár egyre többen állítanak otthon műfenyőt a karácsonyi időszakban, hiszen a klasszikus daraboktól az extrémebb fenyőfákig bármit megtalálhatunk a piacon, azért továbbra is sokan választják az élő fenyőt az ünnepkor.
Utóbbi esetben azonban fennáll a veszélye annak, hogy a fa hamar kiszárad és már az első napokon leesnek a tűlevelei. Mutatunk néhány tippet, hogyan kerüld el a kiszáradás veszélyét.
Amire érdemes figyelni a fenyővásárlásnál
Minél kevesebb idő telik el a fa kivágása és a megvásárlás között, annál kisebb az esély, hogy a fa idő előtt lehullajtja a leveleit. Erről Kurt Emmerich, a New York-i Karácsonyfa-gazdálkodók Szövetségének elnöke beszélt a Pénzcentrum által is szemlézett realsimple.com írásában.
Vásárlás előtt mindenképp ellenőrizzük, hogy a fa tűlevele száraz vagy törékeny-e. Ha igen, akkor érdemes másikat választani.
Tegyük vízbe, mint a virágokat
Elsőre talán furcsának hangzik, de a fenyőfákat is érdemes a lehető leghamarabb vízbe tenni egészen addig, amíg be nem visszük feldíszíteni a szobába. Fontos persze az is, hogy olyan helyen tároljuk az ünnepekig fát, ahol nincs fűtés. Ilyen helyiség lehet a pince, garázs vagy a lakás erkélye.
Ezzel a praktikával a törzs és a tűlevelek is hosszabb ideig frissek maradnak, ugyanis a fenyő képes a kérge alatt található xilém szöveteken keresztül a vizet felszívni még a kivágás után is.
Mindig vágjunk a fa törzséből
Az imént említett szövetekben egy idő után sajnos elkezd megkeményedni a bennük található nedv, ezért a víz sem tud eljutni a levelekhez. Fontos, hogy ezért mindig vágjunk le egy keveset a törzs aljából, különösképp a díszítés előtt 1-2 nappal.
Az sem mindegy, milyen fenyőt választunk. A lucfenyők például sokkal könnyebben kiszáradnak, mint a nordmann fenyő, ezért fontos, hogy díszítésig vízbe helyezzük.
Figyeljünk arra, hol fog állni a fenyőt
Bizonyára szépen néz ki a kandalló mellett felállított karácsonyfa, de a hő hatására garantáltan gyorsan kiszárad a fa. Ráadásul azt se felejtsük el, hogy ez rendkívül tűzveszélyes.
„A fát olyan helyre tegyük, ahol nem éri közvetlen hősugárzás” – mondta Emmerich.
A díszítés után is adjunk vizet, ha tudunk
Már lehet kapni olyan talpakat is, amibe vizet tudunk önteni. Ezzel pedig még tovább maradhat friss a fenyőnk. A New York-i Karácsonyfa-gazdálkodók Szövetségének elnöke szerint így akár 4-6 héten keresztül is ugyan olyan zöld maradhat a fenyőnk, mint a vásárláskor.