A tudomány és a technika fejlődése az elmúlt években rengeteg helyzetben segített olyan embereken, akik komoly egészségkárosodással élnek együtt, mozgásképtelenek vagy gyógyíthatatlan betegségekben szenvednek. A legutóbbi technológiai fejlesztés is igazi forradalmat jelenthet a teljesen lebénult embereknek: megalkották ugyanis azt a kerekesszéket, amit az agyukkal irányíthatnak az érintettek – írja a newscientist.com.
A Texasi Egyetem egyik vezetője kutatója, José Millán és csapata áttörő eredményekről számolt be, amit három, súlyos paralízisben szenvedő emberrel ért el. A kutatócsoportnak ugyanis sikerült kifejlesztenie egy olyan szerkezetet, amivel– igaz, hogy még csak kis területen – sikerült egyszerűen gondolattal irányítani a kifejezetten hozzá kialakított kerekesszéket.
A kutatók évek óta próbálnak kifejleszteni egy olyan szerkezetet, aminek az irányításához nincs szükség fizikai mozgásra, csak a gondolatainkra. Az első két verzió azonban nem sikerült tökéletesen, most azonban, a harmadik fázisban úgy tűnik, hogy sikerült megtalálni azt a megoldást, ami megváltoztathatja a mozgássérültek életét.
A kísérletben három olyan személy vett részt, akik egyik végtagjukat sem képesek mozgatni – van köztük, aki gyerekkora óta él így és olyan is, aki egy sajnálatos baleset miatt került kerekesszékbe. A newscientist.com információi szerint
a betegeknek egy olyan sapkát adtak, amik harmincegy elektródával rendelkezik és képes felfogni és továbbítani az agyból érkező üzeneteket.
Ezeket az adatokat egy, a kerekesszék hátuljába épített számítógépbe továbbítja, ami lefordítja a jeleket és mozgásra készteti a kerekesszéket.
Az egyetem által közzétett videón is látszik, hogy egyelőre csak rendkívül egyszerű üzeneteket képes lefordítani a szerkezet, de az, amit elértek, már így is hatalmas előrelépésnek számít. A pácienseknek, ha jobbra akartak kanyarodni, arra kellett gondolniuk, hogy mindkét kezüket mozgatják, ha pedig balra, akkor arra, hogy mindkét lábukkal teszik ugyanezt. Természetesen az eszköz még bőven kísérleti fázisban van, ugyanis jelenleg egy tizenöt méteres, kórházi szobaként berendezett területen tesztelték, ahol mindössze négy tereptárgyat kellett megkerülniük.
Az egyelőre távoli álomnak tűnik, hogy mondjuk egy forgalmas utcán használni lehessen a szerkezetet,
de az tény, hogy már ezzel is óriási előrelépést tettünk afelé, hogy a teljesen lebénult emberek is teljesebb életet élhessenek – mondta José Millán.