Az energiatakarékosság ma már a mindennapjaink része: 2022-ben szinte nincs olyan otthoni eszköz, amiből ne lehetne környezetbarátabb, kevesebbet fogyasztó, zöldebb verziót találni. Így van ez a Wi-Fi jelet adó routerekkel is, amik között szintén egyre népszerűbbek a hatékonyabb energiafelhasználással működő darabok. Most azonban egy, még ennél is sokkal természetesebb módot találtak a ma már nélkülözhetetlen Wi-Fi elérésére: ez pedig nem más, mint az okosablak, ami egyszerűen jelet generál a napsugarakból – írja a Designtaxi.
A szaúd-arábiai egyetem diákjai találtak ki egy olyan megoldást, ami alapjaiban változtathatja meg azt, amit eddig az internetezésről, az ezzel járó költségekről és úgy általában, a zöld technológiáról gondoltunk. A diákok ugyanis az úgynevezett okosablakok nyújtotta lehetőségeket használták ki és fejlesztettek ki egy olyan üveget, ami nem mást, mint
a napfényt használja fel, hogy átalakítva annak a polaritását vezeték nélkül legyen képes adatot szolgáltatni.
A technika lényege az, hogy az ablak megszűri a napfényt, a különleges bevonata pedig képessé teszi arra, hogy rendkívül gyorsan megváltoztassa a polaritását és ebből alakít ki Wi-Fi jelet. Az ablakot, – ami nagyjából egy wattnyi energiát fogyaszt – a tervek szerint elsősorban különböző irodaházakban használhatják majd, hiszen minél nagyobb a felülete, annál megbízhatóbb és jobb a működése.
Az optikai vezeték nélküli kommunikáció egyébként nem új keletű dolog, csakhogy eddig ezt a technikát jellemzően a fényerősség változásával sikerült hasznosítani, ami viszont kiszámíthatatlan és ha nem megfelelő, akkor gyakorlatilag használhatatlan. Ehhez képest a szaúd-arábiai diákok terve nem függ semmilyen külső körülménytől – a napfényt leszámítva természetesen. A tesztelések és kutatások jelenleg is folynak, a hírek szerint
a mostani állapotában az okosablak 16 kilobit adatot képes másodpercenként továbbítani.
Ez a szám természetesen elképzelhetetlenül kicsi a megszokott, átlagos internet elérési sebességhez képest, de a tervezők elmondása szerint hamarosan mega- és gigabiteket produkáló sebességet is képesek lesznek elérni. És ha ez valóban bekövetkezik, az tényleg fenekestül felforgathatja, amit az internetről gondolunk, hiszen így évek múlva a teljesen ingyenes és semmiféle környezeti károkozással nem járó internet létrejötte is lehetségessé válik.