Megindul 1400 kazán legyártása az iskolák, közintézmények számára
Jövő héttől alaposan beindul a kazángyártás Magyarországon, hiszen 1400 új készüléket rendelt meg a kormány, ezekkel támogatva ugyanennyi közintézmény fűtését – írja a 24.hu az RTL.hu-ra hivatkozva. Figyelembe vették a fontossági sorrendet is, így az első 400 kazán odakerül, ahol a legelavultabb a fűtési rendszer.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter nyilatkozatából kiderült: előzetes vizsgálatok alapján jutottak arra, hogy 1400 helyen lesz igény új az eszközökre az elavult gázkazánok miatt. Első körben iskolákat, állami és önkormányzati intézményeket támogatnak.
Kormányinfó: pár nap múlva jöhet a napelemek felhasználásának változásáról szóló rendelet
Gulyás Gergely egyebek mellett arról is beszélt a rendkívüli szombati kormányinfón, hogy hétfőn jelenhet meg az a kormányrendelet, ami a napelemek felhasználásának változásáról szól – írja az Atv.hu.
A miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt csütörtöki Kormányinfón jelentette be, hogy az újonnan történő háztartási és céges napelemtelepítések esetén megszüntetik a szaldóelszámolás illetve a megtermelt áram visszatáplálási lehetőségét. Most az derült ki, hogy a szigorításra csak az október 31. után bejelentett igények esetén kerül sor.
Szijjártó Péter gyármentő programot jelentett be
Gyármentő programot indít a kormány, amelynek keretében első körben 150 milliárd forint összértékű támogatást nyújtanak a nagyvállalatok energiahatékonyságát növelő beruházásokhoz – jelentette be szombaton Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A november 2-án induló program keretében elő fogják segíteni a sikerrel pályázó cégek energiahatékonysági fejlesztéseit, Budapesten 30 százalékos, vidéken 45 százalékos támogatásintenzitással.
Tájékoztatása szerint azok a vállalatok pályázhatnak, amelyek minimum 200 millió forintos fejlesztés keretében bővítik energiaellátási kapacitásukat, például napelemeket telepítenek vagy bármely más módon növelik az energiahatékonyságukat, s ezáltal csökkentik az energiaköltségeiket. A legmagasabb támogatási összeg hatmilliárd forint, a program összértéke az első körben 150 milliárd forint – tudatta.
A miniszter arra is kitért, hogy a programot a Külgazdasági és Külügyminisztérium alá tartozó beruházásösztönzési ügynökség fogja koordinálni, amely a koronavírus-járvány hatásainak csillapítása érdekében meghirdetett, sikeresnek bizonyult támogatási programot is végrehajtotta. (MTI).
Mit tesznek a mobilszolgáltatók, ha nem lesz a télen megfelelő az elektromos áramellátás?
A téli időszakban sajnos előfordulhatnak áramkimaradások, mivel olyan mértéket ölthet az energiahiány. Egész Európában megpróbálnak felkészülni erre a helyzetre, így Magyarországon is. Azon megy jelenleg a sakkozás, hogy az elsődlegesen védett fogyasztók mellé (mint például a kórházak) kik kerüljenek a kiemelt helyekre. Így most a távközlési vállalatok is felmérték, miként tudják csökkenteni az energiaéhségüket, illetve mit tudnak tenni a szolgáltatás fenntartásáért egy-egy áramkimaradás esetén.
A Portfolio.hu megszólaltatott több magyar telekommunikációs céget is. A Magyar Telekom jelezte, hogy a már egyébként lekapcsolat 3G hálózatát érdemes lenne teljes egészében megszűntetni, mert jelenleg még komoly energiát emészt fel a fenntartása. A cég egyébként a vezetékes rézhálózatát egyre nagyobb mértékben cseréli le optikai technológiára, mely fajlagos energiafelhasználási megtakarításokat eredményez.
A Yettel-nél kitértek arra, hogy a mobilhálózatok folyamatos energiaellátása az egyik kiemelt feladat. Ha az elektromos hálózat nem érhető el, akkor egy átmeneti időszakig akkumulátorok, egy hosszabb kiesés esetén a helyszínre telepített generátor segítségével pótolják azt. Utóbbiak addig üzemelnek, amíg biztosított az üzemanyag ellátás.
A drága rezsi miatt megfontolandó lehet a felújítás is
Egy jelentősebb felújítással komoly pénzt takaríthatunk meg a rezsikiadásainkon, és ez a jelenlegi megnövekedett költségek mellett jóval fontosabb mint eddig bármikor – írja a 24.hu.
Ahhoz azonban hogy belevágjunk, ajánlatos feltérképezni, hogy az adott ház vagy otthon mely része a leginkább az, amit érdemes felújítanunk. Ha gázkonvektorral, kályhával rendelkezünk, akkor arról sajnos érdemes tudni, hogy már elavultnak számítanak. Egy turbó kazán már hasznosabb lehet számunkra, de jelenleg az elektromos fűtés napelemes támogatása a legcélravezetőbb.
Az ár attól függ, hogy milyen nagy a házunk van, mennyi és milyen nagy ablakaink vannak, milyen új nyílászárókat építünk be. Az ár tehát egyedi, de 3-6 millió forintot jó, ha számolunk rá. Ha napelemeket is akarunk, a járulékos egyéb munkákkal együtt akár 15 millió forintba is kerülhet a felújítás.
Korábban a napelemes rendszerek megtérülése egy hosszabb időszakot ölelt fel. A jelenlegi energiaárak alakulása mellett viszont nagymértékben rövidült ez az idő. Azoknak, akik mostanában vásároltak napelemet, vagy már elkezdték a munkákat és engedélyeztették a berendezést, már 2 év alatt megtérülhet egy korszerű, megfelelően megtervezett berendezés ára.
Mivel az esetek nagy részében az ilyesfajta felújítások hitelből valósulnak meg, ezért érdemes utánanézni, hogy jogosultak vagyunk-e állami támogatásra vagy kamattámogatott hitelre. Rövid ideig még elérhető ugyan az Otthonfelújítási támogatás, de ez utóbbiból már csak kisebb munkákra futja majd. A bankok, reagálva a vevői igényekre, már megjelentek energiahatékony megoldásokra adott kedvezményekkel is.
Címlapkép: Varga Jennifer / 24.hu