Nincs azaz agyafúrt üzleti modell, amellyel egy tízszeres gázáremelkedést ki lehet küszöbölni – nyilatkozta a növekedés.hu-nak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének az elnöke. A szakértő szerint a pandémiához képest a mostani válság egy jelentősen más krízis. A koronavírus-járvány idején az éttermek 8 hónapig zárva tartottak ugyan, de a gazdaság viszonylag jól működött, és a korlátozások feloldásával az emberek vissza is tértek a vendéglátóhelyekre.
Most azonban olyan válság elé néznek, amelynek során csökken a vásárlóerő, miközben az alapanyagárak egyre jobban emelkednek – idézi a portál az ipartestület vezetőjét. Egyelőre minden aránylag jónak tűnik, a turizmus is valamelyest élénk a gyenge forint miatt.
Viszont a cukrászatok, a pékségek és a sütödék különösen nagy bajban vannak. Náluk már van, hogy a költségek 30 százalékát az energiakiadások teszik ki. Sokaknak a költségei olyan nagyok, hogy azt már nem tudják áthárítani a vendégekre.
Úgy tűnik, még a moziba járástól is elbúcsúzhatunk az elszabadult rezsiárak miatt
A hazai filmszínházaknál mindig is komoly költségtétel volt az energia, az idei áremelkedés után azonban szinte a teljes bevételt elviheti a fűtés és a villanyszámla. Ráadásul már a pandémiát is – a jelentősen csökkenő nézőszám miatt – megszenvedte a filmipar minden szegmense, így a mozik is. Azóta nincsenek már olyan tömegben közönségsikerek, mint amilyenek például a koronavírus előtt 2019-ben voltak.
A G7.hu a Corvint és öt fővárosi művészmozit fenntartó Budapest Film Zrt. 2021-es adataival vetette össze a mostani helyzetet, és bár a cégnek jelenleg kedvező szerződése van a szolgáltatókkal, a helyzetük egyáltalán nem rózsás a jövőre nézve.
A kisebb mozitársaságoknál azonban már most látszik, hogy súlyosan érinti őket az elszálló rezsiárak, mivel az áram a tízszeresére nőtt, és ez a bevétel felét is viheti. Márpedig nagyjából ennyi az, ami a moziüzemeltetőnél maradna, ökölszabály szerint ugyanis a jegypénztárakban befolyó pénz 50 százaléka a filmforgalmazóknak megy.
Jó hír a gázzal fűtőknek
Hétfőn tovább folytatódott a gázár csökkenése: a tőzsdei nyitást követően 145 euró/megawattórás szint alatt áll a jegyzés, erre pedig június óta nem volt példa. Az Index cikke szerint összességében két ok miatt csökkent a gázár tőzsdei jegyzése: a vártnál jobban alakul a gáztárolók töltöttsége, az időjárás is a vártnál enyhébbnek ígérkezhet.
NOE: a nagycsaládosoknak igényelni kell a gázárkedvezményt
Külön kell igényelni a nagycsaládosoknak járó gázárkedvezményt, ez nem jár nekik automatikusan – hangsúlyozta a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke kedd reggel az M1 aktuális csatornán. Az alternativenergia.hu cikke szerint Kardosné Gyurkó Katalin a műsorban azt mondta, az igényléshez szükséges dokumentumot az államkincstár honlapjáról lehet letölteni, majd be kell adni a kormányhivatalhoz.
Elzárják a meleg vizet a BGE mosdóiban
Az Eduline értesülései szerint mivel a BGE levelezős hallgatóinak egy része még mindig online tanul, az emiatt nem használt tantermekben, munkaidőn kívül pedig az összes oktatási épületben 15 fok lesz, ezt a hőmérsékletet azonban az oktatás és a munkaidő kezdetére 18-20 fok közé emelni. A Neptun-üzenetből az is kiderül, hogy az egyetem mosdóiban elzárják a meleg vizet.
Megjelenik az ingatlanhirdetési portálokon a rezsiköltség
A lakáshirdetésekbe már kiemelten bekerülhet a rezsiköltség, miután már jóval fontosabb lett, mint eddig bármikor máskor. Azért is lényeges, mivel az adott lakás vétele során alapvető lehet, hogy mekkora kiadásokkal is járhat annak fenntartása.
Az Ingatlan.com hirdetési portálon már listázták az energiahatékony otthonokat, így könnyebbé vált átlagfogyasztás alatti házakat, lakásokat találni. Az oldalon az egyszerűbb eligazodás kedvéért még külön emblémával is jelölték ezeket.
Holoda Attila energetikai szakértő szerint bűnös döntés lenne kitermelni a 800 millió köbméter párnagázt Hajdúszoboszlón
Először, mi is az a párnagáz? Az összes magyarországi földalatti gáztároló tartalma két egységre bontható. A nagyobbik rész az úgynevezett párnagáz, amely lehetővé teszi a ki- és betároláshoz szükséges megfelelő nyomást. A kisebbik részt a szaknyelv mobilgáznak hívja, ez a tényleges gázkészlet az adott helyen. A párnagázt a föld alatti gáztároló üzemszerű használata érdekében, annak végleges elhagyásáig nem szabad kitermelni. Most a kormány viszont ezt akarja, amit az RTL-nek nyilatkozó Holoda Attila, egykori államtitkár erősen ellenez, mivel a kitermelés rongálhatja a földalatti tárolót.
Az energetikai szakértő úgy véli, hogy a Magyar Villamosipari Művek (MVM) azért akarhatja kitermelni a párnagázt, mert az még jóval olcsóbb vásárlásból származik, így az eladásával csökkenteni lehet az MVM első féléves, 81 milliárdos veszteségét, amit a rezsicsökkentés miatt halmozott fel.
Kitekintő: az Egyesült Királyság is sötétségbe borulhat télen az energiaválság miatt, máshol megtartanák a nyári időszámítást, hogy spóroljanak
Egy friss, az Economist által készített elemzés szerint előfordulhat, hogy az energiaválság miatt gördülő áramszünetekkel fognak majd spórolni télen a szigetországban. Erre azért van szükség, mert a majdnem 20 éve gázimportőr Egyesült Királyság öt évvel ezelőtt bezárt a gáztárolóját. A 168 óra cikke szerint a gördülő áramszünetek lényege, egy számítógépes program kiválaszt egy területet és egy időszakot, ahol takarékosság céljából lekapcsolják az áramot. Az áramszünet egy adott területen jellemzően egy óráig tart, majd az áramellátás helyreáll, és egy másik területet kapcsolnak ki.
Az északmacedón kormány fontolgatja, hogy az idei évben a szokásoktól eltérően nem tér át a téli időszámításra, hanem október 30. után is a nyári időszámítás lenne érvényben, amivel Szkopje szerint jelentős mennyiségű villanyáramot lehetne megspórolni – közölte a Vesti.mk északmacedón hírportál az MTI tudósítása szerint.