Getty Images
Gáz ügyeink
Alig másfél hónap alatt felére zuhant a gáz ára az energiatőzsdén. Szerdán 160 euró alatt is kereskedtek vele, olcsóbban, mint júliusban, amikor a magyar kormány bejelentette a rezsicsökkentés korlátozását – hangzott el az RTL Híradójában. A GKI mégsem lát esélyt az átlag felett fogyasztók rezsiszámlájának csökkentésére, sőt, azt mondják, a várható leépítési hullámot se akadályozhatja érdemben az áresés.
A jelenlegi energiapiaci körülmények miatt novemberre akár gázolajhiány is kialakulhat – nyilatkozta a Népszavának Vecsey Sarolta, a Shell Hungary Magyarországért és Szlovéniáért felelős mobilitási igazgatója. Sok ipari fogyasztó ugyanis elkezdett átállni a gázról a hasonló fűtőértékű, de – még piaci áron is – olcsóbb dízelre.
Öt napig élt, a kormány máris módosította az egyes intézmények földgázfelhasználásának szabályozását. A Magyar Közlönyben megjelent döntést Orbán Viktor miniszterelnök jegyzi. Csütörtöktől már hatályos is. A kacifántos jogi nyelvezeten megfogalmazott szöveget a 24.hu fordította le közérthető magyarra. A módosítás lényege az, hogy az Orbán-kormány intézményeknek tekinti a helyi önkormányzatokat és az általuk fenntartott költségvetési szerveket is, tehát már ezekre is érvényes a kötelezően előírt 25 százalékos fogyasztáscsökkentés.
“A világtörténelem legnagyobb összeomlása”
Az orosz-ukrán háborúnak és a ránk leselkedő energiaválságnak, a koronavírus-helyzet kínai alakulásának és az ingatlanpiaci nehézségeknek, a világszerte elharapódzó inflációnak és a jegybankok sorozatos kamatemeléseinek, illetve az egyre reálisabb recessziós félelmeknek köszönhetően kimondottan rossz évük van eddig a tőzsdéknek, és egyáltalán nem biztos, hogy az eddig látott esésekkel már elértük az “alját” a piacokon – írja a Portfolio.
Több híres guru és befektetési szakértő is megfogalmazta már véleményét a kilátásokkal kapcsolatban, a nagy volumenű megmondásaitól hirhedt Robert Kiyosaki is állást foglalt nemrég: az üzletember tulajdonképpen megismételte a szinte pontosan egy éve tett jóslatát, miszerint a világtörténelem legnagyobb összeomlásával nézünk szembe, a farkaskiáltás mellett konkrét befektetési tanácsokat is adott a guru.
Kevesebb étel, több használtcikk
Csütörtökön közölte a kiskereskedelmi bolthálózat augusztusi forgalmi adatait a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 2022. augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 3,3, naptárhatástól megtisztítva 2,4%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit – olvasható a KSH jelentésében, amelynek a magyarok szempontjából talán legfonotsabb megállapítása az, hogy augusztusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,4%-kal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Ha ehhez hozzátesszük, hogy júliusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben szintén csökkent, egész pontosan 2,9 százalékkal a forgalom, kijelenthető: a magyarok elsősorban a folyamatosan dráguló élelmiszeren spórolnak.
Az elemzők szerint is aggasztó képet festenek a legfrissebb kiskereskedelmi adatok, a fogyasztás a jelek szerint erőteljes fékezésbe kezdett – írja a Világgazdaság. A lakosság elkezdett alkalmazkodni a magasabb inflációhoz, egyre többen vásárolnak használtcikk-üzletekben, és a lap szerint a következő hónapokban a költségvetési szigorítások (például a rezsicsökkentés és a kata átalakítása) hatása tovább erősítheti ezt a tendenciát.
Augusztusban már sorban a harmadik hónapban csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene az euróövezetben – ismertette csütörtökön az európai unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak a jelentését az MTI. A kiskereskedelmi forgalom volumene az előző havihoz képest augusztusban az euróövezetben szezonális kiigazítással 0,3 százalékkal csökkent a várt 0,4 százalékos és a júliusban is 0,4 százalékos havi csökkenés után. Éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,0 százalékkal csökkent augusztusban az euróövezetben a várt 1,7 százalékos csökkenés helyett. Júliusban 1,2 százalék volt a forgalomcsökkenés éves üteme. Havi bázison a legnagyobb csökkenést Hollandiában regisztrálták augusztusban, 2,2 százalékosat, éves alapon pedig Dániában, 6,0 százalékkal.
Az olcsóbb áram garanciája
Hamarosan ismét konzultál a nemzet, korábban megtudhattuk, hogy a gázszankcióról és az olajembargóról biztosan kikéri az emberek véleményét a kormány, csütörtökön pedig újabb kérdés tematikáját ismerhettük meg. “A nemzeti konzultációban a nukleáris energiát érintő szankciókról is várjuk a magyarok véleményét” – közölte Steiner Attila a kormány közösségi oldalán megosztott videóban. Az energetikáért felelős államtitkár szerint az atomenergia hazánkban az olcsóbb áram garanciája, az orosz fűtőelemek helyettesítése rövidtávon nem lehetséges, ezért ha kiterjesztenék a szankciókat, az veszélyeztetné a stabil áramellátást, és tovább növelné az árakat – idézi a politikust a Híradó.hu.
Leállhatnak a festékgyárak
Érezhetően visszaesett a kereslet a magyar festékpiacon a harmadik negyedévben, ezért drasztikus áremelkedés nem várható. A festékgyárak azonban csökkenteni szeretnék a kiadást, ezért az áremelés helyett más eszközökhöz kell nyúlniuk – tudta meg a Napi.hu. Mivel az oldószerek ára hihetetlen módon megnőtt az elmúlt évben, és mivel korábban 3 százalékos volt egy festékipari cég költségeiben az energiaár, most pedig 10 százalék feletti, elképzelhető, hogy decemberben leállnak a festékgyárak, hogy tartani tudják az árakat.
Időjárás-jelentés után áramjelentés a tévében
Fanciaországban a megszokott televíziós időjárás-jelentések a télen várható energiaválság miatt úgynevezett áramjelentéssel egészülnek ki, melyek az ország energiahálózat-terhelésének aktuális állapotát fogják mutatni – számolt be a kormány csütörtöki bejelentéséről a Le Parisien nevű francia fővárosi napilap nyomán az MTI. Az újítással, mely része a francia nemzeti energiamegtakarítási tervnek, minél több embert szeretnének rábírni a spórolásra. A kormány reményei szerint ugyanis az áramfelhasználás lakossági szintű csökkenésével lehetővé válik, hogy az áramszolgáltatások zavartalanul működjenek a várhatóan szűkösebb, téli időszakban is.
Az időjárás-jelentéseket követően a lakosok zöld, sárga vagy piros jelzéseket láthatnak a tévéképernyőkön: zöld jelzésnél az ország áramfelhasználása kiegyensúlyozott, a sárga az áramszolgáltatás leterheltségét jelzi, vörös jelzésnél pedig ellátási zavarok, áramkimaradások történhetnek. Vészesebb esetekben az áramfogyasztást is korlátozhatják. Ez azt jelentené, hogy a embereket arra kérnék, csökkentsék áramfogyasztásukat reggel 8 és 12 óra, valamint 18 és 20 óra között.