Getty Images
Nemzeti konzultációval a magas energiaárak ellen?
Rövidesen indul a szankciókról szóló nemzeti konzultáció, a kérdőíven hét kérdés lesz, és ezek között biztosan lesz egy gázszankciókra vonatkozó rész – közölte Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a kormány Facebook-oldalán hétfőn közzétett videóban. Ennek az az oka, hogy az ukrajnai háború kirobbanása után még egyetértés volt abban, hogy az energetikai szektorra nem terjednek ki majd az Oroszország elleni szankciók, azonban Brüsszelben fokozatosan “felülírták” ezt – mondta. Hozzátette, a júniusban elfogadott olajszankciók mellett a gázra is ki akarják terjeszteni a korlátozó intézkedéseket.
A júniusi döntés óta Európában meredek emelkedésnek indultak a gázárak és ez magával húzza az áramárakat is. Sokkal nagyobb ez az áremelkedés, mint amit a háború kirobbanása után tapasztaltunk – mutatott rá Dömötör Csaba. Hangsúlyozta, hogy az európai életre gyakorolt következmények súlyosak: vállalkozások korlátozzák, vagy állítják le a termelést, tovább emelkedik az infláció, és minden országban drágulnak a rezsiárak. Szerinte a szankciók tönkreteszik a gazdaságot, ezért mielőbbi irányváltásra van szükség. Ha sokan kiállunk ezen vélemény mellett, akkor el is tudjuk érni, ezért is biztatunk mindenkit arra, hogy vegyen részt a nemzeti konzultációban – idézi az MTI az államtitkárt.
Tartósan magas infláció
Bár Dömötör Csaba a szankciókkal magyarázza az emelkedő inflációt, Zsiday Viktor szerint hatalmas hiba volt engedni az euróval szemben a 350-360-as szintek fölé elszállni a forintot: az egész folyamatnak semmi haszna nem volt, csak emelte a későbbi inflációt, és ezáltal a kamatszintet is. Ha korábban sokkal keményebb lett volna a magyar jegybank, akkor most nem lenne ekkora az infláció, és nem lenne szükség ilyen magas kamatszintre – írta a blogján a befektetési szakember, hozzátéve, hogy Magyarországon egyre nagyobb az esélye annak a forgatókönyvnek, hogy az inflációs várakozások teljes elszabadulása miatt tartósan magas inflációs környezet alakul ki, még azután is, hogy a külső sokkok majd szép lassan elenyésznek.
Október 3-án dél körül zuhanórepülésbe kezdett a forint – írja a 444.hu. Háromnegyed 12-kor 423 forint volt egy euró ára, öt perccel dél előtt elérte a 424-es szintet, délben pedig átütötte a 425-ös lélektani határt is. A napi, egyben történelmi mélypont akkor 425,43 volt, de egyelőre nem látni, hol állhat meg az esés.
Variációk rezsicsökkentésre
A rezsidíjak emelkedése miatt egyre több magyar háztartásban kerülnek elő a régi olajkályhák. Egy kéményseprő elbeszélése szerint, noha tüzelőolajat már évek óta nem lehet kapni, most mégis sok helyen veszik elő az 1990-es évekig népszerű berendezéseket, és tisztíttatják ki a kéményeket is, hogy használni tudják ezeket. A G7 cikke szerint fordított olajszőkítést hozhat a 480-as dízel a fűtési szezonban.
Jóval többen lehetnek azok, akik a magas rezsiszámlától rettegve a fenti megoldás helyett inkább szabadulnának a családi házuk– olvasható a Világgazdaság cikkében. A rezsiszabályok módosítása miatt sokan alacsonyabb fogyasztású lakóhelyet választanának, miközben a kevésbé energiatakarékos ingatlanok tulajdonosai szeretnének még jó áron megválni az ingatlanuktól. Az Ingatlan.com legújabb, az ingatlanpiac szeptemberi alakulását bemutató elemzéséből kiderül, egyre jobban kezd elszakadni egymástól az eladó lakások és házak piaca.
Havi 2-4 ezer forintot kaphatnak Budapesten a rászoruló családok és a nyugdíjasok rezsitámogatásként. A juttatás – hívta fel közösségi oldalán a figyelmet a főpolgármester – október 3-ától igényelhető.
Miért kaphatunk néhány köbméteres fogyasztásra nagyon magas gázszámlát, és mit tehetünk ellene? Egy adminisztrációs apróság miatt három különböző képlettel számolják a szolgáltatók a gázfogyasztás kedvezményes felső határát a bediktálós fogyasztóknak. A Telex cikkében elmagyarázzák, hogyan jöhetnek ki a számok, és érdemes lehet-e váltani más fizetési kategóriába.
Lemaradók
Évtizedes lemaradásból riasztott fel mindenkit a háborús rezsipánik – írja a Telex. A magyar lakások irgalmatlanul sok energiát zabálnak. Ez eddig is baj volt, de a rezsicsökkentés miatt alig érdekelt valakit, és hangzatos vállalásokon túl a kormány sem karolta fel a kérdést. 2030-ig olyan tempóra kellene kapcsolni felújításban, amire eddig nem volt példa, de lesz-e végre állami forrás a lakosság számára?
Nem csak a lakosság, az önkormányzatok is rettentő nehéz helyzetben vannak. Szombathely polgármestere szerint állami beavatkozás nélkül a város fizetésképtelen lesz az egekbe szökő rezsi miatt. Nemény András azt mondja, már az is elég lenne nekik, ha a 3 milliárdos szolidaritási adót nem kellene befizetniük. Közben az ország másik felén a hevesi Sárrétudvariban is kiderült, hogy milyen következményekkel jár az energia árának elszállása. Az ATV Híradójának riportja.
Európai áldozatok
Az orosz gázszállítmányok helyettesítésére irányuló jelentős cseppfolyósított földgázimport (LNG) ellenére Európának csökkentenie kell a gázfogyasztást – méghozzá jelentősen -, ha át akarja vészelni a telet – írja a Bloomberg nyomán a Portfolio.
Van, ahol már a tél beköszönte előtt fájdalmas döntés született. Alkalmazottainak több mint 20 százalékát küldi el a Chimcomplex Borzești, az energiaválság első nagy régiós áldozata. Románia legnagyobb vegyipari vállalata arra hivatkozva hajt végre jelentős létszámcsökkentést, hogy a méregdrága energia miatt kénytelen visszafogni a termelést.