Getty Images
LED-ek, napelemek, hamarabb kikapcsolt lámpák, csökkentett díszkivilágítás, lelassított mozgólépcsők és alacsonyabb hőmérséklet. Az energiaválság nyomán sokan hoznak fogyasztáscsökkentő vagy az energiahatékonyságot növelő intézkedéseket a kereskedelemben. Azt már tudjuk, milyen hőmérséklet lesz az állami intézményekben télen, msot kiderült, mire számíthatunk a boltokban és a plázákban.
Családi ügyek
A családok takarékoskodásának fontosságára hívta fel a figyelmet L. Simon László a HírTV műsorában. “Kicsit elkényelmesedtünk, én a gyerekeimnek is mondtam odahaza, amikor én annyi idős voltam, mint ők, akkor hazamentünk a hideg lakásba, be kellett fűtenünk, mire a szüleink hazaértek, addigra fölmelegedett valamennyire a lakás” – elevenítette fel gyerekkora mindennapjait a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, aki azt is elárulta, annak idején a családja milyen öltözetben nézte esténként a tévét.
Persze vannak szép számmal, akik örömmel spórolnának az energiával, és az első lépéseket már meg is tették ebbe az irányba, de a következő lépés megtétele már akadályokba ütközik. Félévnyi csúszás után sem jutottak hozzá a támogatási összegekhez az uniós forrásból finanszírozandó lakossági napelemes pályázat igénylői, ám a kormány máris elindítaná a második ütemet. A beszámolók szerint sok kivitelező kihátrál a projektek mögül, miközben hónapról hónapra nőnek a költségek. Erre a többletre azonban a támogatás nem nyújt fedezetet, a cechet a pályázóknak kell állniuk. Ezen a télen az érintettek nem számolhatnak alacsonyabb rezsiszámlákkal.
Vannak olyan lakástulajdonosok, akiknek az állam dobott mentőövet. Miután bejelentették, hogy bevezetik a családi fogyasztói közösségek fogalmát, több önkormányzat nyomban közzétette, hogy milyen nyomtatványt kell kitölteni ahhoz, hogy a háztulajok igényelhessék a többgenerációs házak rezsikedvezményét. Központi útmutatás nem érkezett a dokumentum formájáról, így minden önkormányzat magának dolgozta ki azt.
Céges ügyek
Sajnálatos fordulat következett be a munkaerőpiacon: egyre több cég tervez leépítést már idén. A koronavírus-járvány kirobbanásnak hónapjai óta először fordul elő, hogy a Magyarországon működő vállalatok közül többen terveznek elbocsátást, mint létszámnövelést – derül ki a ManpowerGroup friss előrejelzéséből.
Van olyan szektor, ahol az elbocsátás már nem csak tervek szintjén jelent meg. A vállalkozások egy részének októberben jár le a még kedvező árú, éves energiaszerződése, a Vendéglátók Ipartestülete szerint a sokszorosára növekvő gázszámlák miatt már megkezdődtek az elbocsátások.
A fogyasztói árak emelkedése és a rezsiszabályok szigorítása miatt minden segítség jól jön, amivel az emberek spórolni tudnak. A VG.hu annak járt utána, hogyan támogathatják a munkavállalóikat a cégek a jelenlegi aggasztó gazdaság körülmények között.
A fentiek fényében meglepő, hogy egyetlen fürdőt sem zár be Budapest. Viszont a brutális energiaszámlák, az elszálló infláció, valamint a forgalom 15 százalékát kitevő, a háború miatt elmaradó orosz-ukrán vendégek miatt emeli az árakat a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt.
Eldobta a sapkát az unió
Úgy tűnik, mégsem ragaszkodik az EU az orosz gázársapka tervéhez. Egy friss, belsős dokumentumban ez már nem szerepelt az energiaár-letörő intézkedések között. Továbbra is hangsúlyos maradt viszont a jól profitáló energiacégek megadóztatása.