Napjainkban már minden tájékozott vásárló tudja, hogy egy új szoknya vagy cipő beszerzésével rendszerint a ruhaipar környezetkárosításához, illetve a fejlődő országok munkavállalóinak kizsákmányolásához járulunk hozzá. Azzal viszont, hogy a jobb világért vívott küzdelemben a banán az élelmezésen túl potenciális fegyvertényezőként merült fel, valószínűleg kevesen vannak tisztában.
Nos, a dán Ganni banánhulladékból készült tréningruhát tervezett, amelynek innovatív gyártási technológiáját a Pyratex fejlesztette ki, és a Ganni “Future of the Fabrics” kezdeményezésének keretében mutatják be.
Hogyan kerül a banán a ruháinkba?
Miután a banánt betakarították, a fa elpusztul, és ahhoz, hogy újra termést hozzon, erősen meg kell metszeni. Ez utóbbi folyamat nagy mennyiségű hulladékot termel,
a Pyratex pedig a banánfákról származó szárakat mechanikusan feldolgozza és szerves pamutkeverékbe integrálja,
hogy aztán a kész textíliát a legújabb szabásvonalaknak megfelelően alakíthassák ruházattá.
Egy nagyobb márka már megkezdte a banánruhák árusítását
A Pyratex olyan márkáknak szállít textíliákat, mint a Pepe Jeans, Philip Lim vagy a Fiorucci. A Ganni valójában a második márka lesz, amely a banánhulladékot alkalmazza, ugyanis a Scotch & Soda néhány héttel ezelőtt már megkezdte saját, Pyratex Element 2-t használó kollekciójának forgalmazását.
A Ganni a banánból készült tréningruháinak bevezetését nem a divat újszerű megközelítésének szánja, hanem annak bizonyítékául, hogy léteznek alternatívák a hagyományos textíliák helyett, és a divatipar számára nem veszett el a remény. A Vogue Business szerint a Ganni 26 különböző új anyaggal dolgozik, hogy 2027-ig csökkentse emisszióját.
Egyetlen apró gond van a banánpamuttal: iszonyú sokba kerül
A szóban forgó Pyratex Element 2 nevű anyagért sajnos nyolcszor többet kell fizetni, mint a közismert bio pamutért. A problémával a Ganni is tisztában van, így annak érdekében, hogy a megnövekedett költségek ne vegyék el a cégek kedvét a textília használatától, azon dolgoznak, hogy a Pyratex Element 2 megfizethetőbb legyen. Egyelőre a Ganni új termékeinek nem határozták meg a végső árait, annyit tudni csak, hogy a vállalat nemzetközi oldalán lesznek kaphatók.
(via Designtaxi)