96 éves korában elhunyt az angol királynő, II. Erzsébet, a leghosszabb ideig trónon lévő brit uralkodó. A királynő a hetven éves uralkodása alatt sok szempontból meghatározta a világtörténelem alakulását: átélte a második világháborút, közeli barátja volt Winston Churchillnek, tizenöt brit miniszterelnököt iktatott be, méltósággal és tisztelettel kezelte egykori menye, Diana halálát, összetartotta a királyi családot és mindent, de mindent alárendelt annak, hogy méltó királynője legyen a nemzetének. A halálával nem csak egy uralkodót vesztett el a világ, de egy korszak is lezárult: a statisztikák szerint a Föld népességét tekintve tízből kilencen rajta kívül soha senki mást nem láttak a brit trónon – egyszóval nem éltek úgy, hogy ne II. Erzsébet lett volna a királynője Nagy-Britanniának.
A királynő halálára régóta készültek Angliában: az erre az eshetőségre kialakított, úgynevezett London Bridge projekt szeptember 8-án életbe lépett és nem túlzás azt állítani, hogy a felfoghatatlan gyásszal és veszteséggel egy időben nem csupán a szigetországban, de az egész világon hatalmas változások várhatók majd. II. Erzsébetet egy emberként gyászolja a világ, a halála pedig a legapróbb részletekig átalakítja majd a britek mindennapjait.
Négy és félmilliárd bankjegyen szerepel
A királynő halálával automatikusan az eddigi trónörökös, Károly lett Nagy-Britannia uralkodója, akinek immár, Őfelsége, III. Károly király a hivatalos megszólítása. A brit alkotmányos monarchia – és általában a monarchiák – jellemzője, hogy az uralkodó arcképe, neve, titulusa visszaköszön gyakorlatilag a pénztől kezdve a bélyegekig mindenen.
II. Erzsébet például 1960 óta szerepel az összes brit bankjegyen és érmén, amit a következő években fokozatosan kivonnak majd a forgalomból
és hamarosan a helyére lépnek a III. Károly arcképével díszített bankók. A szakértők becslése alapján jelenleg megközelítőleg négy és félmilliárd ilyen pénz van forgalomban, amiknek az összértéke a nyolcvanmilliárd fontot is elérik. Ezek természetesen nem vesztenek az értékükből II. Erzsébet halála után sem.
Jól mutatja, hogy mennyire régóta készülnek a királynő halálára, hiszen egyes információk szerint a III. Károlyt ábrázoló pénzek dizájnja és megjelenése már rég elkészült. A szakértők szerint ez azonban egyáltalán nem kerül pénzbe a briteknek, hiszen a II. Erzsébet portréjával ellátott fizetőeszközök ugyanúgy érvényesek maradnak – a Nemzetközösség tagjai közül sokan a mai napig találkozhatnak olyan érmékkel, amiken a több mint száz évvel ezelőtt elhunyt Viktória királynő arcképe szerepel.
A bélyegeket, postaládákat is lecserélik
Hasonló a helyzet azokkal az állami tulajdonban lévő dolgokkal, amik a királynő iniciáléját viselik. Ez nem más, mint az E II R, vagyis Elizabeth Regina II, magyarul II. Erzsébet királynő. Ezt láthatjuk például az utcai, a Royal Mail-hez tartozó postaládákon, a rendőrök sisakján, különböző, fontosabb kormányzati épületek homlokzatán, pecséteken – és hamarosan ezek is mind III. Károly király iniciáléit, vagyis a C III R feliratot viselik majd. Bár a Guardian összeállítása szerint ez sem fog bekövetkezni egyik pillanatról a másikra – ami lehetetlen is lenne -, olyannyira nem, hogy Anglia-szerte a mai napig találni például olyan postaládákat, amik az elhunyt királynő édesapjának, VI. Györgynek a nevét viselik.
Csakúgy, mint a bélyegek, amiken szintén II. Erzsébet portréja szerepel – ezeket is lecserélik majd, de mivel a Royal Mail alapjaiban kívánja megváltoztatni a bélyeghasználatot a brit postáknál, így nem lehet tudni, hogy ez pontosan mikor következik be.
A Nestlé is a királynő engedélyével működik
Kevesen tudják, de a Nemzetközösségben és Nagy-Britanniában
közel hatszáz olyan cég és termék van, amik úgynevezett „uralkodói engedéllyel” működnek
Ezek a cégek elsődlegesen azzal érdemelték ki ezt a titulust, hogy évek óta ellátják valamilyen termékkel, eszközzel a királyi családot – legyen szó édességekről, alkoholos italról vagy akár zongorákról. Csakhogy, a királynő halálával ezek a cégek elvesztik a működési engedélyüket – legalábbis elméletben. Fülöp herceg – aki szintén több ilyen engedélyt adott ki élete során – halála után a cégeknek két évet adtak arra, hogy valamelyik másik, a királyi családban vezető szerepet betöltő személy meghosszabbítsa az engedélyüket.
Így minden bizonnyal ez sem egyik pillanatról a másikra fog megtörténni, a Guardian szakértői szerint viszont lehetséges, hogy az új engedélyeket kibocsátó személyek – jelenleg III. Károly király és az új wales-i herceg, Vilmos – nagyobb hangsúlyt fektetnek majd arra, hogy a királyi engedéllyel rendelkező cégek jobban kövessék a fenntarthatóság és a környezettudatosság elveit. Ilyen engedéllyel működik jelenleg például a Bacardi, a Burberry, a Cartier vagy a Nestlé.
Új uralkodó, új zászló
Hasonlóan nagy változás következhet be a királyi lobogót illetően: az úgynevezett Union Jack, vagyis az Egyesült Királyság zászlaja természetesen nem változik majd, de az uralkodói lobogót a szakértők szerint érintheti II. Erzsébet halála. A jelenlegi zászló ugyanis négy részre van osztva: ebből kettő szimbolizálja Angliát, egy Írországot, egy pedig Skóciát – Wales a mostani zászlóban nem jelenik meg.
Csakhogy, miután III. Károly hosszú évtizedeken keresztül viselte a wales-i herceg címet – ami mostantól az elsőszülött fiát, Vilmost illeti meg – meglepő lenne, ha úgy döntene, hogy nem reprezentálja Wales-et a királyi lobogón. Ez a zászló egyébként az, amit minden alkalommal felvonnak egy-egy épületen, ha az aktuális uralkodó épp ott tartózkodik.
Nemzeti gyásznap
Arról, hogy a királynő halála mennyiben érinti az angol tőzsdét és a piacot, megoszlanak a vélemények. Az biztos, hogy az előzetes hírekkel ellentétben II. Erzsébet halála után a londoni tőzsde nem zárt be – és ez nem is fog megtörténni egészen a temetésig. Az egykori uralkodó temetésének a napja – ami nagyjából tíz-tizenkettő nappal a halála után lesz – nemzeti gyásznapnak minősül majd, így ezen a napon a tőzsde és az ország boltjainak jelentős része zárva tart majd. A dailymail.co.uk információi szerint azonban lehetséges, hogy a tőzsde több napra bezár majd, ezt azonban egyelőre senki nem erősítette meg. Annak ellenére, hogy évekkel ezelőtt elkészült a pontos terv arra az esetre, ha a királynő életét veszti, a mostani helyzetre valójában senki nem volt felkészülve. Bárhogy is alakuljanak az elkövetkező napok és hetek az Egyesült Királyságban, a világban, történjen akármi a brit bankjegyekkel vagy a postaládákkal, egy dolog biztos:
egy korszak lezárult és semmi nem lesz már ugyanolyan, mint akkor, amikor még így kezdődött a brit himnusz: „Isten óvja a királynőt!”