Kétségtelen, hogy kevés dolog tud olyan tömegeket és annyira intenzíven megmozgatni érzelmileg, mint a foci. Nem túlzás azt állítani, hogy a focidrukkerek a lelátón gyakran másfél óra alatt a legboldogabb, de a legdühösebb, legelkeseredettebb pillanataikat is megélik. Az angol futballcsapat, a Manchester City pedig most arra tesz egy kísérletet, hogy mindezeket a gyorsan változó érzelmeket, feszültségeket, örömöket monitorozni tudják. Ehhez pedig egy nem mindennapi sálat terveztek az amerikai Cisco nevű, technológiai újításokkal foglalkozó céggel karöltve. Az úgynevezett okossál ugyanis képes arra, hogy a különböző fizikai változások – a szívritmus, a vérnyomás, az izzadás és egyéb természetes reakciók – alapján meghatározza a szurkolók aktuális érzelmi állapotát.
-Valaki egyszerű, pszichológiai okokból válik egy-egy csapat valódi, vérbeli szurkolójává. Ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy mennyi meccsre megy ki valaki, vagy éppen a világ melyik táján szurkol a csapatának – szurkolónak, rajongónak lenni olyan mentális állapot, amik teljesen egyértelműen a testünk fizikai reakcióin is – idézi a designtaxi.com a Cisco egyik vezető fejlesztőjét, Chintan Patelt.
Az egyelőre kísérleti fázisban lévő sálakat hat olyan szurkolóval fejlesztik ki, akik amióta csak az eszüket tudják, a Machester City szerelmesei. Az ő reakcióikat vizsgálva megállapították, hogy
egy kilencven perces mérkőzés során nagyjából százhúsz, egymástól jól elkülöníthető fizikai változás megy végbe a szervezetben, amik egyértelműen az érzelmi állapot változását jelentik.
Ezek között jellemzően megtalálható az öröm, az idegesség, a félelem, a kétségbeesés, az izgalom, valamint a feszültség. A sálakat egyébként a következő szezontól már a rajongók is megvásárolhatják – a klub és a tervezők abban bíznak, hogy nagy sikert aratnak majd az egyébként is népszerű kiegészítővel.
-Egy futballcsapat logójával ellátott sál alapvetően sokat jelent azoknak a szurkolóknak, akik kedvelik az adott csapatot. Ezzel a z extra funkcióval pedig biztos, hogy még több fogy majd belőlük. Arról nem is beszélve, hogy a monitorozott adatok alapján a szurkolóink a lelátón azt is meg tudják majd állapítani, hogy ki van hasonló érzelmi állapotban, mint ők, így könnyebb lesz a kapcsolódás is közöttük – magyarázta Nuria Tarré, a csapat egyik munkatársa.