A zsákos finomliszt kilogrammonkénti átadási ára 215-230 forintra emelkedett, ez körülbelül 30 százalékos növekedés a júniusi árakhoz képest – írja a Növekedés.hu.
A malomipari vállalkozások energia- és egyéb költségei is nőttek, de a komoly drágulást a búzaárak emelkedése tette szükségessé. Mivel a felvásárlási árak folyamatosan nőttek, a malmok az előző szezonban összességében 105-110 ezer forintos tonnánkénti átlagáron jutottak alapanyagokhoz.
A júliustól indult új gabonaszezonban viszont 30 százalékkal nagyobb, 130-135 ezer forintos tonnánkénti árakon kell vásárolniuk.
A búzaárak elszabadulása mögött az orosz-ukrán háború, illetve a kialakult bizonytalanság áll, de Magyarországon az aszály is ront a helyzeten. A szárazság főként a keleti országrészt sújtja, ahol a búzahozamok sok helyütt a tavalyi termés felét sem érik el.
Az országos össztermés várhatóan 4 millió tonna sem lesz, de így nem várható ellátási gond, mivel az éves belföldi étkezési, takarmányozási, ipari, vetőmagfelhasználási és egyéb igény 2,5 millió tonna.
A hazai ellátás biztonsága érdekében a kormány a gabonakivitelben fenntartja a március elején bevezetett, előzetes bejelentési kötelezettséget, amely elővásárlási jogot biztosít az állam számára.
Sok termelő a még magasabb árakban bízva nem értékesíti, hanem hosszabb-rövidebb időre betárolja gabonáját. A learatott terményt most csak azok a termelők értékesítik, akiknek azonnali bevételre van szükségük.
A kormány februártól élelmiszerárstopot léptetett életbe a BL55-ös finomliszt kiskereskedelmi árára, így az élelmiszerüzletek a malmok áremelését nem háríthatják tovább a fogyasztókra, azonban
a sütőipari termékekre nem terjed ki a hatósági ár, ezért ezeknél folyamatos drágulást érezhetnek a vevők.
Például a félbarna kenyér június elején 415 forintos kilónkénti bolti átlagára július közepére elérte az 519 forintot. Egyes hazai kenyértermékek akár átléphetik a kilónkénti 800 forintos árat is.