Még ki sem heverte a Covidot, máris újra bizonytalanná vált a közeli háború miatt a nemzetközi turizmus. A megtöbbszöröződött rezsiköltségek és az alapanyagok drágulása további problémákat okoznak. A költségnövekedés nagy részét továbbra is kénytelenek lenyelni az étterem-tulajdonosok, akik eddig sem hárították át az indokolt mértékben az áremeléseket a a fogyasztókra – mondta a Világgazdaságnak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke.
Az áram-, gáz-, vagyis a rezsiköltségek emelkedése további lépésekre kényszeríti a vállalkozásokat, ráadásul alig van jelentkező az álláshirdetésekre. Akik elhagyták az ágazatot, nem akarnak visszatérni. Több tízezer munkavállaló hiányzik a vendéglátásból – írja a lap, hozzátéve, hogy további kockázatot jelenthet az üzemanyagár sapka esetleges levétele is.
15-20 ezer forint helyett 25-30 ezer forint?
Kérdés, hogy amikor a nemzetközi helyzet, a háború miatt megcsappanó ukrán gabona- és takarmánynövény-export, az esetleg elzáródó orosz gázcsapok, az akadozó acéltermelés és más hatások nyomán elkerülhetetlenné válhat az áremelkedés, az mennyire fogja majd vissza a fogyasztást – teszi fel a kérdést a lap. A Világgazdaság példaként egy családi ebéd árát említi, amely most egy négytagú asztaltársaság esetében 15-20 ezer forintba kerül, de nem fognak érte 25-30 ezer forintot kifizetni, még akkor sem, ha a jóval nagyobb végszámlán a vendéglős egy forinttal sem keres többet.
Gendur András, az MSZÉSZ társelnöke ugyanakkor úgy véli, hogy az idén elnyújtva és fokozatosan, de a költségek emelkedése miatt mégiscsak elkerülhetetlen lehet az átlagosan 30 százalékos éttermi áremelés. A szakember szerint a street foodot és a házhoz szállítást kevésbé, a minőségi vendéglátást sokkal jobban megrángatja majd az árspirál, a túlélésre azoknak a vállalkozásoknak van a legnagyobb esélyük, akiknek nincs hitelmoratóriumos adósságuk.