Sorra zárják be érdekeltségeiket a nyugati nagyvállalatok Oroszországban: vannak akik csak átmenetileg, de akadnak olyanok is, amelyek végleg búcsúznak – írja a Portfolio.hu.
Nemcsak a nyílt kiállás áll cselekedeteik hátterében, hanem a racionalitás, hiszen a komoly ellátási zavarok miatt előfordulhat, hogy nincs elegendő mennyiségű alkatrész sem már.
Az élelmiszeripar nagyot lépett
Az élelmiszeripar nagyágyúi közül a McDonald’s ideiglenes bezárása szólt a legnagyobbat: egy ideig úgy tűnt senki sem követi majd.
Ők is leginkább annak hatására léptek, hogy kínossá vált Sean Penn felszólítása a Twitteren: a világhírű színész ugyanis bojkottot hirdetett azon cégek termékei ellen, akik Oroszországban maradnak.
Ennek már meglett az eredménye, ha ideglenesen is, de üzleteinek bezárása mellett döntött a gyorsétterem lánc.
Ezek után beállt a sorba a Coca-Cola és a Pepsico is. Aztán jött a hír a Heinekenről, illetve a brit-holland Unileverről is.
Az energiaszektor, repülőgépgyártás legnagyobb nevei álltak fel
A BP és a Shell után az iparág egyik legmeghatározóbb cége, az Exxon Mobil is bejelentette, hogy az Ukrajna elleni támadásra válaszul beszünteti oroszországi olaj-és gázipari tevékenységét, továbbá felfüggeszti az új beruházásait.
A Boeing nem szállít több alkatrészt, felfüggeszti az orosz légitársaságoknak nyújtott technikai és karbantartási támogatását. A moszkvai oktatóközpont is bezár.
Az Airbus szintén így tett, azzal a kivétellel, hogy még vizsgálja, miként nyújthat a helyi ügyfeleknek szolgáltatásokat a nyugati szankciók alatt a moszkvai mérnöki központjuk.
A kiskereskedelem is bojkottál
A Nike ideiglenesen leállítja a weboldalán, és az alkalmazásán történő értékesítést, és ezzel párhuzamosan jelezte azt is, hogy nem tudja garantálni az áruk kiszállítását az oroszországi vevőik részére.
A H&M szünetelteti az összes oroszországi eladást, és bezárta mind a 168 üzletét. Az Ikea is így tett, ráadásul a gyártást is leállította az országban. Egyelőre azonban a dolgozók fizetését nem függesztették fel. A Puma több, mint 100 üzletet zárt be.
Autóipar
A Volvo és a General Motors is leállították az Oroszországba irányuló exportot. Így tett a Harley-Davidson is. A Ford felfüggeszti a közös vállalata tevékenységét.
A Toyota bejelentette, hogy az ellátási lánc zavarai miatt leállítják az oroszországi autógyártást, illetve az országba történő importot is.
A Volkswagen ugyancsak leállítja a járművek gyártását Oroszországban, és már felfüggesztette az orosz piacra irányuló exportot. A döntés az oroszországi kalugai és nyizsnyij novgorodi gyártóüzemeket érinti.