Egyre többen vezetik be az életük számos területén a fenntarthatóbb, környezetbarátabb megoldásokat. Maga a törekvés valóban széles szeletét lefedi a mindennapjainknak, kezdve az energiatakarékos izzók használatától, a kerékpáros közlekedésen át, a szelektív hulladékgyűjtésig vagy éppen a vegetáriánus, illetve helyi élelmiszereket előnyben részesítő diétáig. Szerencsére már egyre több nagy cég is figyelembe veszi a környezeti tényezőket és hatásokat (akár önszántából, akár “rákényszerülve”), ám még bőven akad tennivaló.
Nem kell egyből nagyot váltani, de mindenképpen érdemes apránként, kis lépésekben beépíteni a mindennapokba az okos megoldásokat. Gondoljunk csak arra, hogy a palackos vizek vásárlása helyett egy kulacsot töltünk újra, vagy többször használható tasakokba tesszük a megvásárolt zöldségeket, gyümölcsöket, péksüteményeket, esetleg a zacskók helyett vászontáskát használunk vagy szelektíven gyűjtjük a szemetet. Ez még csak a kezdet, de már egy lépés a tisztább élet felé.
Vannak olyan alkalmazások, melyek segítenek a környezettudatosabb életmód és szemlélet kiépítésében, fenntartásában – ezekből gyűjtöttünk párat.
A legjobb környezettudatosságra nevelő appok
Az egyik kedvenc appunk a JouleBug, Android és iOS rendszert futtató mobilokon is elérhető. Játékosan segít abban, hogy áttérjünk a környezettudatos életmódra a munkahelyünkön, otthon és mindenfelé. Szuper fenntarthatósági tippeket ad, és rajtunk áll, hogy ezt a való életben is megvalósítjuk-e – ha igen, akkor pontokat kapunk. A családtagjainkat, barátainkat is “kihívhatjuk”, és hasznos információkat is kapunk – többek közt statisztikákkal, tanulságos linkekkel, „Hogyan csináld” videókkal teszi könnyebbé az alkalmazkodást. Helyi kihívásokban is részt vehetünk, és ha nagyon ügyesen teljesítjük a feladatokat, akkor kitüntetést kapunk a jó munkánkért.
Hasonlóan szórakoztató módon, napi 5 kérdés megválaszolásával tudjuk a tevékenységeinket naplózni az App Store-ból és a Play Áruházból is letölthető ÖKO-Naplóval. A válaszok pontokat érnek és megmutatják, milyen mértékben szennyeztük a bolygót, és hogyan nézne ki, ha nap mint nap ekképpen cselekednénk. A naplózáson túl egyszerű és hasznos tippeket is kapunk. A játékban egyedül is részt vehetünk, de az Erzsébet Ifjúsági Alap „Ültess fát!” programjában részt vevők az osztályukkal közösen is játszhatnak.
Ha már a gyerekek szóba kerültek, a kisebbeknek kimondottan ajánlott
a KukaLand, ami a szelektív hulladékgyűjtés világában kalauzol.
Az alkalmazásban egyedi figurát készíthetnek, és elindulhatnak vele a hulladékgyűjtés kalandos útján. Játszva tanulhatják meg, hogyan vigyázzanak a környezetükre.
Ugyancsak naplózni lehet a tevékenységeinket az EcoHero appal is, melyben a vízfogyasztástól a közlekedésig, a CO2-kibocsátástól a vásárlási szokásainkig követhetjük a napi tetteinket – és persze azok pozitív vagy negatív környezeti hatását. A RePrint oldal és a Carbon footprint & CO2 tracker pedig kimondottan a karbon-lábnyomunk monitorozásában segít.
Az előbbieknél eggyel speciálisabb problémára fókuszál a magyar fejlesztésű Munch. Az élelmiszer-pazarlás a modern világ egyik legösszetettebb kihívása, elsősorban ez ellen küzd ezek a szuper platform. Az üzletek, boltok, éttermek pillanatok alatt feltölthetik megmaradó ételeiket, lehetővé téve a fogyasztók részére, hogy kedvezményes áron megvásárolják azokat, ezáltal több tonna megmaradt, nem eladott ételfeleslegtől mentik meg Földet – és ennek következtében több tonna CO2-től igyekeznek megkímélni a bolygót. A másik oldalon pedig a vásárlók foglalással és személyes átvétellel könnyen hozzájuthatnak kedvenc ételeikhez, így egy szerencsés helyzet alakul ki, mindenki jól jár.
Cruelty – Free productsearch alkalmazás a keresési funkciójával nyújt segítséget az állatkísérlet-mentes termékek kiválasztásához, vásárlásához.
A környezetért tenni akarók platformja is adott: a Green Events by Planet Z applikáció ugyanis egy környezetvédelmi eseményszervező alkalmazás, ami összehozza a környezetért tevő és tenni akaró embereket, illetve összefoglalja az országban / világban megrendezésre kerülő zöld eseményeket – legyen szó faültetési akciókról, zöld oktatásokról, edukációs és kreatív workshopokról, szemétszedésekről és minden olyan eseményről, ami a fenntarthatóságot, a klímasemleges életmódot, a környezetvédelmet népszerűsíti, illetve segíti elő.
Hulladékkezelés okosan
Borzasztóan hasznos a ShareWaste app, ami a komposztálást népszerűsíti. Összekapcsolja azokat az embereket, akik komposztálni szeretnének, azokkal, akik a további felhasználásra szánt zöldhulladékkal rendelkeznek. Ugyanilyen zseniális és hiánypótló a Hulladékvadász by Zeewa, ami lehetőséget nyújt többek közt az illegális hulladéklerakások bejelentésére, közösségi szemétszedési akciók szervezésére. Ez még nem az összes – mindenképpen érdemes megnyitni az okoskészülékeinken az alkalmazás-áruházakat, és továbbiak után kutatni!