Egy jó dokumentumfilm a popcorn-jellegű szórakoztatásnak és az agytáplálékának egy tökéletes keverékét kínálja. A Netflix repertoárja is bővelkedik az igaz történetekben, ahogy ez a lista is bizonyítja.
The Raincoat Killer
Megszokhattuk már, hogy a sorozatgyilkosokat körül lengi valamiféle bizarr kultusz, ám az esőkabátos gyilkosról ennek ellenére kevesen hallottak.
Ő egy koreai sorozatgyilkos, aki 2003 és 2004 között Szöulban vagy 15 emberrel végzett, általában öregekkel, vagy prostituáltakkal.
Az ő rémtettei és elfogása állnak ennek az izgalmas koreai dokumentumfilmnek a központjában.
Blackfish
A legerősebb dokumentumfilmek képesek megváltoztatni a gondolkodásmódodat. A Blackfish témája Tilikum, a SeaWorld kardszárnyú delfinje.
Amiről sokan – talán még gyerekként – azt gondoltuk, hogy az orkák boldog otthona, az egészen más színben tárul elénk.
És ez végül oda vezetett, hogy a SeaWorld teljesen leállította a kardszárnyú delfinek előadásait. Ez egy igen erőteljes és megrázó dokumentumfilm.
Tiger King: Murder, Mayhem And Madness
A Tiger King egy olyan dokumentumfilm, amelytől körülbelül 15 percenként leesik az állad. A dokumentumfilm középpontjában Joe Exotic áll, egy híres állatkerti gondozó, akit szörnyű bűncselekménnyel vádolnak, és bemutatja a felemelkedését és bukását, valamint a tigrisek tenyésztésének és tartásának sötét világát az Egyesült Államokban.
A szereplők úgy viselkednek, mintha valami lepukkant sitcomból léptek volna elő, de mindannyian valódiak és, nos, lenyűgözők.
Egy-két epizóddal ugyan hosszabb lett a kelleténél, de a Tiger Kinget így is hihetetlen élményt nyújt. Ráadásul épp most jött ki a második évada.
Icarus
Ez az Oscar-díjas dokumentumfilm minden szempontból kiváló.
Az Icarus a teljesítményfokozó szerek sportteljesítményre gyakorolt hatását mutatja be, de az események sorozata Bryan Fogel rendezőt a geopolitika és az összeesküvések hálójába sodorja.
Ha többet írnánk, azzal csak spoilereznénk innentől kezdve, de annyit azért elárulhatunk, hogy Fogel végül egy olyan dokumentumfilmet hozott létre, amely nagyon is valós hatással volt a sport egészéről alkotott képünkre.
Made You Look: A True Story About Fake Art
Képzeld el, hogy egy gazdag műgyűjtő vagy. Ismered a híres festőket, de képes vagy-e kiszúrni a hamisítványokat? Ránézésre valószínűleg nem, de éppen ezért bízod a kereskedőkre és a galériákra a festmények eredetiségének ellenőrzését. De mi történik akkor, ha a galéria esetleg készséges résztvevője az átverésnek? Ez a Made You Look: A True Story About Fake Art esete, amelyben a történelem legnagyobb műkincscsalását a neves és jó hírű Knoedler & Company révén követték el.
A kérdés az, hogy a Knoedler alkalmazásában állók mennyire tudtak erről?
Becsapták-e őket is, akárcsak az ügyfeleiket, vagy önként néztek félre, mert bűnrészessé váltak egy jövedelmező rendszerben? Barry Avrich rendező magával ragad minket ebben a lebilincselő, szélhámosokról szóló dokumentumfilmben, ahol a néző számára alacsony a tét (elvégre nem vagyunk gazdag műgyűjtők vagy műkereskedők), ám az érintettek számára nem is lehetne magasabb.
Rolling Thunder Revue
Az Oscar-díjas rendező, Martin Scorsese minden dokumentumfilmjét érdemes megnézni, ráadásul zenei témában egyébként sem ez az első nagy gurítása a mesternek. Gondoljunk csak elsősorban a blues történetéről készített 2003-as dokusorozatára, vagy a The Band búcsúkoncertjét megörökítő 1978-as The Last Waltzra, ez utóbbi minden idők egyik, ha nem legjobb koncertfilmje. A Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story a híres énekes 1975-ös ellentmondásokkal teli turnéját örökíti meg. Miközben az ország az újjáalakulás küszöbén állt, Scorsese a tényeket és a fantáziát vegyíti, hogy egyedülálló koncert-szerű élményt teremtsen, amely a kor kulturális légkörét is remekül tükrözi.
The Confession Killer
Magyar cím hiányában leginkább vallomásos gyilkosnak lehetne fordítani ezt az átlagon felülien izgalmas dokumentumfilm-sorozatot, mely a világ egyik legtöbb emberéletet kioltó sorozatgyilkosáról, Henry Lee Lucasról szól. Legalábbis első blikkre. Aztán ahogyan elkezdik szálazni a történetet és egyre szaporodnak Lucas beismerései, ezzel egyidejűleg a kétségek is felmerülnek, melyek sokkal inkább abba az irányba mutatnak, hogy
nagy valószínűséggel ez az ember maximum csak töredékét követhette el az általa bevallott bűncselekményeknek, viszont kapóra jött a hatóságoknak, akik az ő „segítségével” próbálnak megszabadulni a döglött gyilkossági aktáiktól.
És hogy mi lehet az igazság Henry Lee Lucasról? Ehhez meg kell nézni a sorozatot.