Napi szükségleteinkre átlagosan 90 liter vizet használunk el. Egy zuhanyzással 35-75 liter víz fogy el, egy WC-öblítés 8 liter vízhasználattal jár, a mosógépek egy mosáshoz átlagosan 65 litert szívnak fel, ivásra csupán a csapvíz 3 százalékát használjuk.
Olcsóbb a csapvíz, mégis egyre több palackozott vizet fogyasztunk
A palackozott vízhez azért is ellentmondásos a hozzáállásunk, mivel árban egyszerűen nem logikus a megvásárlása, hiszen egy litert leemelve egy adott bolt polcáról a kasszánál 90 forintos átlagárat kell fizetnünk érte, míg a csapvíz literenként csak 30 fillérbe kerül.
Ez akkor lesz igazán szembetűnő, ha kiderül, hoy tavaly fejenként 130 liternyi palackozott vizet vettünk. Ráadásul a palackok 70 százaléka a szemétbe kerül. De jelen esetben nemcsak esztelen herdálásról van szó, illetve környezetterhelésről, hanem vízpazarlásról is. Ugyanis míg a csapvízhez nem kell felhasználás, addig 1 liter palackozott víz előállításához átlagosan 3 liter víz szükséges. Ennyi kell a műanyag palack gyártásához, a szűréshez, a palackok feltöltéshez, szállításához.
A fentiek alapján elmondható, hogy nemcsak bolygónkat, de a pénztárcánkat is nagyban kíméljük, ha szomjunkat csapvízzel oltjuk. A november 20. és 28. között zajló Európai Hulladékcsökkentési Hét kapcsán érdemes átgondolnunk azt is, mennyire vagyunk tudatosak a szelektív hulladék gyűjtésében.