2023-tól a PET-palackok visszaváltása kötelező lesz Magyarországon, de az erre építő technológia hazai kiépítettsége jelenleg hagy még kívánnivalót maga után. A kötelezően betétdíjas PET-palackok egyébként áremelkedést hozhatnak magukkal, ami végső soron a fogyasztókra hárulhat – talán nem minden gyártó választja majd ezt az utat. Összességében egyre égetőbb a legjobb alternatíva megtalálása, amire esélyes az üvegpalack, a tetrapak doboz, vagy a bag in box technológia. Ezeket eddig a magyar Futuraqua leányvállalatánál, az Olup Aquánál és a Lidl termékeinél láthattunk.
Környezettudatos választás
A Futuraqua Nyrt. évi 60 millió liternyi vízkivételi lehetőséggel rendelkezik, és már piacra léptek egy a vendéglátó szektorra célzott, visszaváltós, címke nélküli, festékfúvással feliratozott üvegbe palackozott ásványvízzel – a címkefólia elhagyása kulcsfontosságú, hiszen az is bonyolítja az újrahasznosítást és az újratöltést. Később találkoztak a környezettudatos saját termékek forgalmazásához partnert kereső német Schwarz Csoporttal, és a tulajdonukban álló Lidl Magyarország elárulta a Forbesnak, hogy 2025-ig 20 százalékkal tervezik csökkenteni a műanyag-felhasználást, saját márkás termékek csomagolásának 100 százalékát maximálisan újrahasznosíthatóvá teszik és a termékeinek csomagolásában pedig átlagosan legalább 20 százalékban újrahasznosított anyagot használ fel. Mindez egybevágott a Futuraqua elképzeléseivel, ennek keretében állapodtak meg a nyári tesztidőszakról.
Egyelőre a vásárlói tapasztalatok kiértékelése zajlik, az viszont már biztos, hogy jövőre nem csak néhány hétre, hanem folyamatosan elérhető kínálat része lesz a 10 literes dobozolt víz.
Az újratölthető zacskós vizet 5 literes kiszereléssel vezetik majd be, mivel sok magyar vásárló a tesztek alatt szétbontotta a csomagolást. Ez persze nagy újdonság Magyarországon, így a cserélhető dobozos ásványvizek kultúráját be kell vezetni ahhoz, hogy mindenki megértse, miről van szó.
A képen szereplő Lidl a karton úgynevezett FSC Mix tanúsítvánnyal rendelkezik, mely biztosítja, hogy a papírcsomagolás újrahasznosított és felelős erdőgazdaságból származik.