A világ kávétermelésének 60 százalékát adó arabica fajtából akár évekig tartó hiány alakulhat ki – írja a Bloomberg nyomán a Világgazdaság. A szélsőséges időjárásnak köszönhetően Brazíliában, a világ legnagyobb arabica-termesztő országában a gazdák kénytelenek voltak a súlyosan sérült cserjéket eltávolítani, az újonnan ültetettek viszont csak évek múlva hoznak termést.
Az arabica ára egy év alatt több mint 100 százalékkal nőtt, és ennek két következménye is lehet: a kávépörkölők és kereskedők emelhetik az áraikat, vagy növelik a magasabb koffeintartalma miatt keserűbb robusta fajta arányát a kávékeverékekben.
Az instant kávékhoz használt robusta ára szintén emelkedett, de még így is feleannyiért kapható az árupiacokon, mint népszerűbb vetélytársa.
A kávétermelés tekintetében nem csak a klímaváltozás fokozza a bizonytalanságot. A helyzetet tovább rontja a műtrágya és a munkaerő árának emelkedése is.
Az olcsóbb kávé termelésében élenjáró Vietnám ugyan rekordtermés várható a tengeri szállítmányozás akadozása miatt az ázsiai termék csak nehézkesen jut el a világpiacra.
A nyersanyagok árának emelkedése várhatóan a fogyasztókat is hamarosan eléri, többek között a Nestlé is erről beszélt. A meglóduló infláció meg is könnyíti a termék árának emelését – írja a Világgazdaság.