Takarékoskodni nehéz ügy, pláne, mikor az utcán, a közösségi médiában meg úgy mindenhonnan ömlik ránk a sok izgalmas termék – főként, ha akciós áron. A sok apró kis kiadás sem tűnik egyszerre soknak, összeszámolva azonban olyan horribilis összegek jönnek ki, hogy a végén megértjük, miért ment el a havi fizetés. Csak sajnos nehéz megállni, és újabb hónappal újabb ördögi kör indul. Vannak, akik kis kockás füzetben vagy szép, mintás plannerben vezetik a pénzügyeiket – ezek hatékonyságával viszont tudnánk vitatkozni. Manapság a telefon mindig ott van a közelünkben, így sokkal hatékonyabbnak tűnik abban vezetni a kiadásokat, azonnal be lehet írni a költéseket, össze lehet kötni a számlaszámainkat – már csak a megfelelő alkalmazás kell, ezekből mutatunk ötöt.
1. Koin
A Koin egy olyan ingyenes alkalmazás, ami segít, hogy átlássuk minden apró kiadásunkat, az összes rezsiköltségünket, a számláinkat és a még több pénzügyi teendőinket. Magyar fejlesztés, így a saját anyanyelvünkön, átláthatóan és érthetően kezelhetjük a pénzügyeinket, hogy sose folyjon ki a pénz a kezeink közül. Mi mindent tehetünk meg az alkalmazásban?
- Rögzíthetjük a kiadásokat, bevételeket, ráadásul a rendszeresen ismétlődő tételeket elég csak egyszer felvinni, utána az app már magától számol ezekkel.
- Több számlánkat is nyilvántarthatjuk, ha valutában költöttünk, akkor az app automatikusan átváltja az aktuális árfolyamon a kiadásainkat.
- Testreszabható riportokat kapunk, ha nem csak egy kördiagramon szeretnénk megnézni, hogy mikor és mire költöttünk, olyan kimutatásokat is készíthetünk, amelyekkel jobban eligazodhatunk a pénzügyeinkben.
- Tetszőleges számlára, kategóriára, címkére és időszakra készíthetünk saját riportokat.
Fontos határidőkre is figyelmeztet: emlékeztetőket lehet beállítani, ha nem szeretnénk megfeledkezni valaminek a befizetéséről, megvásárlásáról.
A Koin bármelyik eszközről elérhető, akár a számítógépről is, a webes felület segítségével, de iOS és Android telefonokon is.
2. Pocket Expense
Ugyancsak iOS és Android rendszerre elérhető a Pocket Expense, melynek nagy előnye, hogy letisztult, egyszerű használni és több fiókot is képes kezelni. A felület alapvetően angol nyelvű, de közérthető. Az ingyenes verzió hirdetésekkel van színezve, és bizonyos funkciókorlátozásokkal rendelkezik, ám kínálnak egy egy hirdetésmentes verziót is, korlátozások nélkül. Az alkalmazás összesíti és nyomon követi az összes számlát, kategorizálja a tranzakciókat, lehetővé teszi a költségvetés beállítását és segít a megtakarításokban a céljaink eléréséhez. Pár perc alatt kiszűrhetjük, hová megy a pénzünk, és hol spórolhatunk meg egy keveset. Az adatainkat elemezhetjük különböző grafikonok segítségével és költségeinket felcímkézhetjük, hogy jobban lássuk, mire mennyit költünk. Nagy előnye, hogy az átláthatóság jegyében támogatja a naptár nézetet, és minden ciklus végén archiválja a költségvetéssel kapcsolatos minden információt, ami összehasonlítási célból könnyen megtekinthető. Mit tud még?
- Lehetővé teszi a számlák teljes vagy részleges kifizetését.
- Gyorsan kereshetők a tranzakciók, és könnyen szerkeszthetők is
- Be lehet állítani fizetési emlékeztetőket.
- Állapotuk szerint különböző ikonokkal kategorizálhatjuk a számlákat.
3. Wally
2014 óta a Wally emberek millióinak segített (iOS és Android rendszerű készülékeken egyaránt), hogy átvegyék a pénzügyeik felett az irányítást – és valóban, fő jellemzője, hogy leegyszerűsíti a napi pénzügyeket és kezünkbe adja a gyeplőt. Például megtervezhetjük a közelgő kifizetéseket emlékeztetőkkel és bevásárlólistákkal, szkennelhetjük, csatolhatjuk és rendszerezhetjük a nyugtákat, és jegyzeteket írhatunk a tranzakciókhoz. Egy további tulajdonságot emelnénk még ki bővebben, ami rettentően fontos lehet: tökéletes családok, háztartások, barátok és kollégák számára, ugyanis létrehozhatnak egy privát csoportot, meghívhatják egymást, így közösen kezelhetik a kiadásokat, költségeket.
- Minden tranzakciót automatikusan kategorizál és rendszerez a pénzügyi naptárában.
- Kulcsfontosságú információkat nyerhetünk a kiadásainkról kategória, vállalkozás, címke, fiók és pénznem szerint.
- Az interaktív kör-, oszlop- és vonaldiagramok szórakoztatóvá teszik pénzügyeink megjelenítését és megértését.
- Listákat, jegyzeteket, dokumentumokat és megjegyzéseket tekinthetünk meg.
- Beállíthatjuk, hogy figyelmeztessen, ha be kell fizetni egy számlát vagy elérkezett a fizetés ideje.
4. Expense IQ
Expense IQ egyesíti a kiadáskezelést számlaemlékeztetővel, csekk-nyilvántartóval és költségvetés tervezővel. Az üzleti-, személyes-, utazási- és egyéb költségeket mind villámgyorsan kezelhetjük az egyszerű felhasználói felületen, interaktív jelentések és grafikonok segítségével elemezhetjük a bevételeket, kiadásokat, a pénzforgalmat és egyenlegünket, számos dátumtartományban és számlafiókon. Külön kiemelendő, hogy a magyar nyelvet is támogatja, ami ritkaság az ilyen alkalmazásoknál.
A beépített költségvetés kezelő segítségével beállíthatjuk az adott számlafiókok és/vagy kategóriák havi költségvetését, majd nyomon is követhetjük azokat a színkóddal ellátott sávokban, melyek így jelzik, ha hamarosan meghaladnánk a költségvetést.
A beépített számlaemlékeztető segít elkerülni a kellemetlen késedelmi kamatokat és figyelmeztet, hogy időben fizessük be a számlákat.
- Felhő szinkronizáció Google Firebase segítségével a tranzakciós adatok több eszközre történő szinkronizálásához.
- Tranzakciók felosztásának támogatása a még részletesebb bevétel/kiadás kezeléshez.
- Kezdőképernyő widget a még gyorsabb költséggazdálkodáshoz és annak követéséhez.
- Több számlafiók bevételeit és kiadásait kezelhetjük és követhetjük nyomon, akár különböző pénznemekben is.
- Ismétlődő tranzakciók állíthatók be.
3. Toshl Finance
Kétségkívül azért szeretik a legtöbben ezt az appot, mert nemcsak Androidon vagy iOS-en, hanem a kapcsolódó számítógépes rendszeren keresztül is működik. Fel tudjuk venni rá a kiadásainkat, a bevételeinket, a nagy durranás viszont, hogy külföldi valuták közül akár 160-at is tud kezelni – így külföldön dolgozóknak, gyakran utazóknak szinte kötelező. Hátránya, hogy angol nyelvű, cserébe viszont könnyen kezelhető, érthető.
- Rengeteg adatot lehet felvinni: több címke, pénzügyi számla, hely, leírás, ismétlések, számla emlékeztetők értesítésekkel, fényképek adhatók hozzá. A nyugták, garanciális információk és költségjelentések tárolására is alkalmas.
- Megmutatja, mennyit költhetünk a hónapban költségvetési céljainak betartása mellett.
- Az értesítések figyelmeztetnek, ha megközelítjük a költségvetési korlátot.
- Korlátlan számú eszközön, több mobil platformon használható, az adatok automatikusan szinkronizálódnak az összes eszközzel és a webalkalmazással.
Azt is beállíthatjuk, hogy minden nap figyelmeztessen a költségeink felvitelére.