Nagyon pörögnek az otthonfelújítási munkálatok, az elmúlt hónapokban nőtt a felújítási kedv Magyarországon. A barkácsáruházak arról számolnak be, hogy egyre fogynak például a festékek és a faápolással kapcsolatos szerek, egy időben az építőanyag-kereskedőknél és a tüzépeken egyes termékekből kisebb hiány is kialakult. A szépítések közepette essen egy kis szó a padlóról is! Vannak, akik szinte az egész lakásban ugyanazt a padlóburkolatot használják az egységesség érdekében, míg mások minden szobában másra lépnek, és elsősorban a dizájnt tartják szem előtt. A valóságban azonban nemcsak esztétikusnak, hanem praktikusnak és ellenállónak is kell lennie a padlónak. Gondoljunk bele, milyen fontos a vízállóság, tartósság egy fürdőben ahol sűrűn magas a páratartalom, vagy egy gyerekszobában, ahol bizony bármi megtörténhet.
Adunk néhány tippet, melyik szobába milyen padlóburkolatot érdemes tenni.
Konyha és nappali
A székek előre-hátra húzódnak, a kések és a nehéz fazekak leeshetnek, zsíros ételdarabkák és minden más kerülhet a padlóra. Érdemes könnyen takarítható, tartós padlóbevonat mellett dönteni a konyhában, de hogy mi valójában a legjobb, arról sok vita folyik. Egyesek szerint a csempe, a járólap, a természetes kőburkolat a legjobb választás, hiszen strapabíró, ellenáll a karcolásoknak, ütődéseknek – sokan nem csak a padlóra, hanem például a falakra is csempéket tesznek, így lesz teljes az összhang.
Ugyancsak nagy előnyük, hogy kevés karbantartást igényelnek, gyors porszívózás, felmosás és kész is. Esetleg az asztal alá lehet rakni egy szőnyeget, ami egy kicsit melegebbé teszi a helyiséget, ám az is érthető, ha ezt a megoldást elvetjük, hiszen a szőnyeg bizony könnyedén koszolódhat. Aki sok időt tölt a konyhában, annak viszont egy puhább, melegebb burkolat javasolt, például egy nedvességálló, magas kopásállóságú laminált padló vagy egy kevesebb karbantartást igénylő, vízálló vinil is jó választás lehet – ez utóbbit már nagyszerű mintákkal, szemet gyönyörködtető árnyalatokban lehet kapni. Noha a vinilhez nagyon hasonló a linóleum, míg az előbbi mesterséges anyag, addig az utóbbi 100 százalékig természetes, ezt is könnyű tisztántartani és strapabíró. Ha egy javaslatunk lehet, az asztal és a székek lábaira tegyünk filc borítást, hogy ne karcolódjon a padló.
Sok otthonban a konyha és a nappali egy térben van, így a padló mindkét helyiségben azonos. A nappali az otthon dobogó szíve, általában ott gyűlik össze a család, a barátok, a vendégek, sokan manapság munkára, tanulásra is használják – nem is beszélve arról, ha egy része az étkező. Éppen ezért, semmiképp sem javasoljuk a konyhában előszeretettel alkalmazott kő, járólap és társait – hacsak nem teszünk szert egyúttal padlófűzésre -, hiszen ezek alapvetően hidegebb burkolatok, a közösségi térbe pedig egy melegebb dukál.
A már említett linóleum, a parafa, a bambuszparketta is jó lehet – ezek jó hőszigetelők, akárcsak a tömörfa padló, ami igaz, költséges, de értéket képvisel.
A gyerekszobába mindennél strapabíróbb és a lehető legkönnyebben tisztítható megoldást kell választani, legyen biztonságos és meleg, alkalmas a játékra. Lehet parketta, hajópadló vagy szalagparketta, a rajtuk keletkező esetleges sérülések gördülékenyen javíthatók. A parafának is megvannak a maga előnyei: természetes, kímélő és jól szigetel, ellenben sérülékeny, így jól meg kell gondolni. A vinil, a linóleum és a laminált padló azért lehet érdekes, mert kimondottan olyan mintával is lehet kapni, ami irtó aranyosan mutat egy gyerekszobában. Vannak olyan bátrak is, akik a padlószőnyeg mellett döntenek, hiszen meleg, jól szigetel, egészen kedvező áron hozzá lehet jutni – viszont irtó könnyen koszolódik. Speciális szerekkel és eljárásokkal lehet tisztíttatni, ráadásul azzal is számolni kell, hogy a szoba körvonalához kell igazítani.
Fürdőszoba és mosókonyha
Ezek a padlók nem néznek szembe a “gyalogos forgalommal” vagy az állandó napfénnyel, ami elhalványíthatja a tömör és mesterséges fát. Ezekben a helyiségekben másfajta fenyegetés jelentkezik, folyékony formában. A fürdőszobában ugyanis még magasabb a páratartalom, mint a konyhában, így itt olyan padlóburkolatra lesz szükség, amely nem változtatja meg az alakját és nem rongálódik a felületét ért víztől. A legnépszerűbb választások a fürdőszobába a kerámia burkolólapok, a márványcsempék, a gránit vagy a természetes kő. A kerámialapok rendkívül tartósak, valamint előnyük, hogy sokféle színben, alakban, méretben, mintával és textúrával kaphatóak. A márvány nehezebben kezelhető (kerüld a savbázisú tisztítószereket) és drágább, azonban azonnal elegáns légkört biztosít a fürdőszobának – ajánlja a Vivre.
A csempe hagyományos választás ezekben a helyiségekben, mert jól tart nedves helyeken.
A csúszásveszély elkerülése érdekében inkább texturált terméket érdemes választani, mint erősen polírozott felületet – javasolja a Consumer Reports. Második helyen a vinilburkolat végzett, ez valamivel olcsóbb, mint az előbbi, de nem is annyira ellenálló, mint a természetes kő vagy a kerámia, viszont imitálja a márvány vagy a fa kinézetét. Ezenkívül könnyen tisztítható és rugalmasan alkalmazható. Végezetül a pincébe, a padlásra, a beépített teraszra a vinil és a csempe dukálhat.