Rengeteg szemét halmozódik fel a világban nap mint nap, ami már önmagában problémás: sok mindent megveszünk, aztán kidobjuk (vagy éppen tonnaszámra hajítjuk el a csomagolását), ráadásul a kukába kerülnek olyan értékes anyagok is (másodnyersanyag), amik alapvetően újrahasznosíthatók lennének, ám mégis a szemétben végzik, nem dolgozzák fel azokaz. Kicsiben, házról házra azonban mi is tehetünk az ellen, hogy legalább ennyivel csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat: a hulladékok szelektív gyűjtése az újrahasznosítási folyamat első lépése, nagy szerepünk van ebben!
Noha Magyarországon 2015. január elsejétől törvény írja elő a szelektív hulladékgyűjtést, így sok helyen megjelentek kimondottan erre a célra használt kukák, és házhoz megy a kukás autó az újrahasznosítandó anyagokért. Összességében leegyszerűsödött a dolgunk, azért lássuk be, vannak még olyanok, akik lustaságból, figyelmetlenségből vagy egyéb okból a szemetesbe dobják azt, amit valójában nem oda kéne.
Hogy mely hulladékok gyűjthetők szelektíven, az nagyban függ a szolgáltatóktól, így érdemes megérdeklődni, az egyes szelektív gyűjtőkbe milyen hulladékot várnak. Gyűjtőszigeten vagy hulladékudvarban általában a következő típusú hulladékok gyűjthetők: műanyag palack, fehér, zöld és barna italos üveg, befőttes és lekváros üveg, többrétegű italos doboz, műanyag flakonok, joghurtos-vajas-tejfölös doboz (kimosva), csomagolópapír, iroda-és géppapír, kartondoboz, újságpapír – írja a Zöldbolt. Persze ha a lakásban csak egy normál kuka van, sokszor még rutinból abba kerülhetnek az ilyesmik – épp ezért érdemes beszerezni egy szelektív háztartási hulladékgyűjtőt, így senkit sem foghat el a kísértés, hogy rossz helyre dobja a szemetét. Ha ez megtelt, elég csak akkor lemenni a szelektív kukához.
Megmutatjuk a szerintünk legjobb 30 ezer forint alatt kapható szelektív hulladékgyűjtőket, amik bármelyik otthonban elkélhetnek, és megkönnyítik a szelektív hulladék gyűjtését.
1. Egyszerű műanyag
Tény, hogy a szelektív hulladékgyűjtők ára pár ezer forinttól sok tízezerre is rúghat – persze anyagtól, űrtartalomtól, rekeszek számától és egyéb extráktól függően. Az is tény, hogy a sokan az egyszer használatos műanyag mellett mindenféle műanyagot kerülnek (inkákbb mondjuk rozsdamentes acélból készült verziókat választják), de lássuk be, ez az anyag az olcsóbb. Éppen ezért nem ördögtől való, ha egy műanyag szelektív szemetes mellett tesszük le a voksunkat – pláne, hogy hosszú évekig lehet használni. Ha nem szánnánk sok pénzt a szelektív kukára, de azért külön gyűjtenénk, akkor megfelelő a műanyag szemetes, ami 2×25 literes rekeszekből áll, középen zárt. A rekeszek külön nyithatók, a szemetes zárható tetejének köszönhetően, a fedél szerkezete biztosítja a kosár tartalmának folyamatosan zárt és láthatatlan tárolását.
Miért szeretjük?
Olcsó és a célnak megfelel.
Hátrányok:
Nincs pedálja, így kézzel kell nyitni, csukni.
2. Hulladékgyűjtő kosarak
Ugyancsak műanyag, de egy hajszállal drágább és másabb a hulladékgyűjtő kosár szett, ami nem foglal sok helyet, ellenben “okosabban” gyűjthető bele a szelektív hulladék. A készlet négy kosarat tartalmaz, mindegyik térfogata 25 liter. Fedelük színben különbözik, így segítenek az üveg, a papír és a műanyagok még egyszerűbb és egyértelműbb szétválasztásában. A formázott fedelek biztosítják a stabilitást a kosarak egymásra helyezése során, persze úgy tárolod, ahogy neked tetszik, hely szempontjából megfelelő. A Sortibox készlete egyébként 3 darabos kiszerelésben, ennél kisebb és nagyobb űrtartalommal is elérhető,
Miért szeretjük?
Mert változatos méretben, kiszerelésben kapható, így mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelőt.
Hátrányok:
Doboz, így ennek sincs pedálja.
3. Rozsdamentes acélból
Ha magasabb árkategóriában nézelődünk, hasznos darabokat foghatunk ki – ilyen például a Songmics rozsdamentes acél szemétgyűjtője (belső tartálya műanyag), ami könnyen tisztítható és tartogat meglepetéseket. Három rekeszből áll, színjelzések segítenek beazonosítani, melyik tartályba milyen szemét kerüljön. További nagy előnye, hogy a légmentesen záródó fedelei megtartják a szagokat, a pedálokkal egyszerű nyitni és csukni a fedeleket, ráadásul a fogantyúnak köszönhetően könnyedén kivehető a 3 kivehető belső vödör a szemét egyszerű eltávolításához.
Miért szeretjük?
A prémium anyagok hosszú távú használatot biztosítanak, egyszerű és modern megjelenése bármelyik lakáshoz illik.
Hátrányok:
Ez is elérhető két tartályos vagy éppen más űrtartalmú verzióban, ám az anyag és a pedálos mechanizmus miatt nem olcsó mulatság.
4. Kihúzható szemetes
Sok lakásban elrejtik a szemetest, például a mosogató alatti szekrénybe teszik, annak az ajtajára felszerelik. Miért ne lehetne így tenni a szelektív szemétgyűjtővel is? A 36 literes újrahasznosított kihúzható konyhai szemetes beszerelhető a szekrénybe, hogy a nem kívánt hulladék ne legyen szem előtt. Két különálló tartályt tartalmaz, ami megkönnyíti az újrahasznosítás alapján történő szortírozást. A tartályok az alapos tisztítás érdekében teljesen kivehetőek. Emellett a lágyan csukódó mechanizmus védi a bútorokat, és biztonságos a gyermekek számára. A tető és a burkolat minőségi ABS-ből és műanyagból készült, amelyek a tartósság érdekében korróziómentesek.
Miért szeretjük?
Mert könnyen beszerelhető, egyébként 3 rekeszes verzióban is elérhető.
Hátrányok:
Egyesek aggódhatnak a kellemetlen szagok esetleges szivárgása miatt.