Egy négygyermekes etyeki édesanya 2015-ben havi 4-5 ezer forinttal kezdte el támogatni egy addig számára ismeretlen, 12 éves kora óta kőtörőként dolgozó kongói fiú taníttatását, csak 2 évvel később, az interneten ismerték meg egymást, és hosszú hónapokig így tartották a kapcsolatot. Katalin később úgy döntött, az Afrikáért Alapítvány segítségével kiutazik a fiúhoz, hogy végre személyesen is találkozzanak. „Megkérdeztem Andrétól, hogy mit szeretne ajándékba, mert szeretnék valamit vinni, de nem ismerem az ő körülményeit. Azt a választ kaptam, hogy neki nem ajándék kell, hanem munka” – emlékezett vissza az RTl Klub Fókusz című műsorában Katalin. A fiú nagy szegénységben élt, néha napokig nem volt mit ennie (csak cukros vizet ivott, hogy ne ájuljon el napközben), sőt, még otthona sem volt, templomokban húzta meg magát.
Valóra vált álom
Andrénak és a családjának az volt az álma, hogy egyszer kisboltot nyitnak – segítőjüknek köszönhetően ez be is teljesült. Elsőnek egy pici, Katalin nevet viselő húsboltot nyithattak, az abból származó bevétel pedig hatalmasat lendített a tízfős család helyzetén – bár még így is mélyszegénységben éltek: napi 3 dollárért (kevesebb mint ezer forintért) már mind tudtak naponta egyszer enni valamit. Akkora hatással volt Bodó Katalinra a kongói útja, hogy tovább támogatta Andrét és családját, így egy második Katalin nevű kisboltot is meg tudtak nyitni jobb helyen, nagyobb árukészlettel. Így már naponta kétszer tudtak enni, és a kisebb gyerekek még iskolába is el tudtak járni – írja a Telex.
Már kezdtek talpra állni, mikor jött a járvány. Kongóban az embereknek nincsenek tartalékaik, a maradj otthon ott azt jelentette, hogy egy-két nap alatt elfogy az élelem, ha nem mehetnek el dolgozni, nem lesz mit enni – Andrééknak sajnos még otthonuk sem volt. Katalin ekkor kiírta magából a történteket a közösségi oldalára, az emberek pedig elkezdtek segíteni. Kezdetben csak arra gyűjtöttek, hogy Andrénak a templomban karton helyett legyen egy matraca, ám annyira sok pénz gyűlt össze, hogy a család végül egy otthonnal lett gazdagabb. André azóta lediplomázott, most tolmácsként dolgozik a közlekedési minisztériumban. Ez azonban nem jelent biztos jövedelmet, mert négy hónapja dolgozik ott, de még nem kapott érte fizetést.
Azóta már egy harmadik boltot is sikerült megnyitni, ezt is Katalinnak hívják. „Az emberek néha megkérdezik, hogy mit jelent a bolt neve, ilyenkor el szoktam nekik mondani, hogy ez egy női név, és nagy történet van mögötte. Aki kéri, annak röviden el szoktam mesélni a közös történetünket” – mondta André.