A legújabb tévék a legjobb minőségű képet tudják megjeleníteni, amit a készülék története során valaha is láttunk, de a hangminőség terén jelentős kompromisszumokat kell kötnünk. A lapostévék olyan vékonyak, hogy a hangszóróknak alig jutott hely bennük, és ez végső soron a hangzásuk szenvedi meg. Nem kötelező viszont együtt élnünk a rossz hangzással, lássuk hogy segíthetünk rajta!
Ha nehezen érted a párbeszédeket az új kedvenc sorozatodban, valószínűleg a tévé apró hangszórói a hibásak. á
Azonban más okok is lehetnek – például ha úgy látod, hogy a tévében az emberek ajkai mozognak, de a beszéd ehhez nem passzol, akkor lehet, hogy segítségre van szükséged a szájszinkronizáláshoz kötődő problémával kapcsolatban.
Ha a fő gond az, hogy a párbeszéd tompán és érthetetlenül hangzik, függetlenül attól, hogy a tévé hangszóróit vagy külön hangrendszert használsz, itt van három dolog, amivel orvosolhatod a problémát.
Nézz körül a tévé beállításaiban
A tévé hangszóróiból gyakran szörnyű hangok másznak elő, de a legtöbb készülék rendelkezik olyan beállításokkal, amelyekkel javíthatunk a hangzáson. A basszus például különösen az érthető beszéd ellensége – hajlamos elrejteni azokat a frekvenciákat, amelyek segítenek megfejteni, hogy miről beszélnek a népek a képernyőn. Ahelyett, hogy az egyéni mély- és magasságszabályozókkal játszadoznál, a legegyszerűbb, ha először az előre beállított hangmódokat próbálod ki.
- A távirányítóval lépj be a tévé beállítások menüjébe, majd keress egy Audio, Hang vagy valami hasonló nevű opciót.
- A menü tetején kell lennie egy előre programozott beállítások feliratnak, például a Film, a Felhasználó vagy a Normál opciók közül választhatunk. (Az én nem kimondottan mai gyereknek nevezhető Samsung okostévémen például Normál, Zene, Film, Tiszta hang, Hangosított beállítási lehetőségek vannak.)
- Egy beszédhangsúlyos műsor vagy film nézése közben váltogasd a különböző üzemmódokat, hogy megnézd, melyiknél a legideálisabb a hang.
Ha például úgy találod, hogy a párbeszédek túlságosan halkak, próbáld ki a Párbeszéd, Hírek vagy Hangosított módot. Ha ilyen nem áll rendelkezésre, a Film vagy a Normál a következő legjobb lehetőség.
Próbálj meg olyan effektek kikapcsolásával játszadozni, mint amilyen Bass Boost vagy a Surround, mivel ezek gyakran károsítják a párbeszédet, illetve ha van, akkor nézd meg, hogy az Éjszakai mód be, illetve kikapcsolása javít-e a helyzeten. Van hogy igen, de az is előfordulhat, hogy nem. Minden tévé és minden szoba másképp szól, ezért érdemes kísérletezni.
Ha a tévéd rendelkezik ilyennel, akkor az egyéni basszusszabályozót is megpróbálhatja csökkenteni. A magas egy minimális erősítése szintén segíthet az érthetőség javításában, de ne vigyük túlzásba, mert borzasztóan dobozhangja lehet tőle a tévének.
Van soundbarod vagy a tévébe kötött hangszóróid?
A külső hangszórók jobban fognak szólni, mint a tévébe építettek, de lehet, hogy egy kis finomhangolásra lesz szükségük a párbeszédek megfelelő minőségű megszólaltatásához is. Előfordulhat például, hogy a hangszórók túl közel vannak a falhoz, vagy egy szekrényben vannak elhelyezve. Íme néhány gyakori megoldás a rossz hangzásra, és ezek egy fillérbe sem kerülnek. Először is válaszd ki, hogy milyen rendszered van:
Soundbar
A tévéknél látott első lépéshez hasonlóan próbáld bekapcsolni a soundbart beszédjavító, illetve Film vagy Normál üzemmódját.
Ha a rendszere mélynyomóval rendelkezik, akkor az túl hangos lehet a rendszer többi részéhez képest. Bár a robbanások szórakoztatóak, nem szabad, hogy a jó történet rovására menjenek. Ha van külön basszus- vagy mélynyomószabályzója, próbáld meg lehalkítani.
Külső hangszóró
Ha a fal mellett, esetleg egy polcon tartod a hangszórókat, próbáld meg eltávolítani őket a faltól és a sarkoktól, majd irányítsd őket középre, oda, ahol te ülsz. A hangszórórácsok eltávolítása szintén néhány decibellel megnöveli a középtartományt. Ezek az apró változtatások önmagukban nem lesznek elegendőek ahhoz, hogy Stohl Bucit Latinovits Zoltánná változtassák, de ahhoz igen, hogy megértsd, miről is dumál az a színész a filmben.
Tudom, hogy azt ígértem, három dologgal lehet javítani ezen a problémán, de a harmadik nem éppen pénztárcabarát megoldás, hiszen ha a fenti trükkök egyikével sem jártál sikerrel, akkor venni kell egy rendes hangszórót, vagy egy normális soundbart, különösen abban az esetben, ha ilyened nincsen még.