Ha valaha is rágugliztál már egy pár cipőre és kisvártatva azt vetted észre, hogy napokon, vagy akár heteken át üldöztek a neten a különféle cipőreklámok, már meg is tapasztaltad a hirdetéskövetés ellenszenves oldalát. Ezért is jött képbe a DuckDuckGo, amivel úgy böngészhetünk, hogy közben nem akar követni minket és a keresési tevékenységünket sem akarja mindenáron pénzzé tenni.
Persze vannak erre más böngészők is, mint a kevésbé ismert Brave, vagy a sokak szemében eleve gyanúsnak tűnő és a felelőtlen használata következtében akár még veszélyesnek is bizonyuló Tor, ám a DuckDuckGo nem ragaszkodik ahhoz, hogy önálló böngészőként alkalmazzuk. Simán beránthatjuk bővítményként egy Chrome mellé is és innentől kezdve a Chrome szolgáltatásait élvezhetjük a DuckDuckGo védelmével kiegészülve. Mert azért félreértés ne essék, azért használ a fél világ Chrome-ot, mert egy alapvetően jó keresőrendszerről van szó és sokkal könnyebben ráakadunk ezáltal a minket érdeklő dolgokra, mintha egy névtelen böngészővel veselkednénk neki az információszerzésnek.
Ez mind igen remekül hangzik, de mégis hogy működik a DuckDuckGo?
Először is, a DuckDuckGo nem követi a böngészőbővítményén vagy mobilalkalmazásán keresztül végzett kereséseket. Más böngészők, köztük a Chrome, lehetővé teszik a privát vagy inkognitó ablakok használatát, amelyek nem követik a keresési előzményeket, de az alapértelmezett ablakok igen. (Ez az alapja minden “kínos keresési előzményekkel kapcsolatos” viccnek.) Ahelyett, hogy az alkalmazás egy másik verziójára navigálnánk, a DuckDuckGo alapjáraton nem követi nyomon a keresési előzményeket.
A DuckDuckGo-n keresztül végzett keresések ráadásul automatikusan a weboldalak titkosított verzióihoz kapcsolnak minket, legalábbis ott, ahol erre lehetőség van, így nehezebbé téve, hogy bárki másnak rálátása legyen arra, hogy mit nézegetünk az interneten.
Ez azért jelentős, mert a honlapok nagy részének van titkosított és nem titkosított verziója is és alapesetben a böngészőnk sok esetben a nem titkosított, így tehát könnyedén követhető verzióhoz csatlakoztat minket. Ezt amúgy kézzel, minden egyes honlap esetén át lehet állítgatni a böngészőben, ugyanakkor mégiscsak jobb, ha a titkosítást alapértelmezettként kezeli, nem?
A DuckDuckGo azért is remek választás, mert ugyan a Google becsszóra megígérte, hogy nem csinál pénzt többé a keresési szokásainkból (pontosabban abból, hogy ezeknek megfelelő hirdetésekkel bombázzon minket pénzért), ugyanakkor továbbra is rengeteg adatot gyűjt be tőlünk, igen még az inkognitó módban is. Ez utóbbi azért adhat okot félreértésekre, mert sokan azt hiszik, hogy a Chrome inkognító módjának használatával rejtve maradnak a vizslató tekintetek elől. Ez csak félig meddig igaz. Például, ha stikában nézel cirkuszos bohóctörpepornót a számítógépeden inkognitó módban, annak semmiféle nyoma nem marad meg a gépeden és a párod sem fog miatta tányérokat csapkodni, ám ettől még a Google az adatot begyűjti.
Tehát az inkognitó mód nem a Google-től és a hirdetéskövetőktől védi az adataidat, hanem a számítógéped egyéb felhasználóitól.
A DuckDuckGo ezzel szemben egyáltalán nem tárolja az adataidat és közben arra is figyel, hogy mindenféle követőalgoritmusok ne tudjanak a nyomodba szegődni. Persze joggal merülhet fel a kérdés, hogy akkor miből él a DuckDuckGo, hiszen valamiből mégiscsak pénzt kell csinálnia, karitatív módon nem lehet böngészőt üzemeltetni. Ez igaz is és igen meglepő módon a többi böngészőhöz hasonlóan a DuckDuckGo is célzott hirdetésekből él, ám ezekhez csak az adott böngészési folyamat során használt keresőszavaidat használja fel és nem egy haverod által két hete e-mailben átküldött Tigristank replika alapján próbál napokig dolgokat rád sózni.
A DuckDuckGo asztali verzióját itt találod meg, de létezik Androidos és iOS-os alkalmazás is hozzá.