A gáz négyszeresébe kerül Európában, mint egy éve, az áramért pedig a másfélszeresét kérik az állami Energetikai Hivatal friss elemzése szerint. A lakossági rezsidíjakat befagyasztották Magyarországon, de a cégek költségei emelkednek, és emiatt az alapvető élelmiszerek is drágulhatnak.
Elszálltak az árak
A friss zöldség átlag felett drágul: júliusban 13,4%-kal került többe, mint egy évvel korábban. A termelők főleg a szélsőséges időjárásra, a béremelésre és a rekordmagas üzemanyagárra hivatkoznak – ezeket tetézheti az energia ára. A fűtés, a hűtés, a csomagolás kerülhet többe miatta – de a műtrágya is, ugyanis az azt előállító üzemek energiafelhasználása rettenetesen magas. Alapvető élelmiszerek drágulhatnak ezek miatt: a baromfihúsért már júliusban 7,7%-kal többet kértek, mint tavaly.
A csirke árát döntően a takarmányköltség befolyásolja, de már mindenre többet kell köteni. “A termelési költségek gyakorlatilag mindegyike emelkedett, tehát nem tudjuk azt mondani, hogy egyik vagy másik. Így például az energiaköltségek is jelentősen emelkedtek az elmúlt időszakban” – mondta az RTL Klub Híradójában Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke, igazgatója.
Az áramért másfélszer annyit kell fizetni Európában, mint egy évvel ezelőtt, a gáz pedig rekordszinte, a négyszeresére drágult. “Keresleti oldalon volt egy nagyon jelentős növekedés azzal, hogy a pandémia gyakorlatilag lecsengett – az egész világ energiakereslete nagy mértékben felgyorsult. A másik ok, hogy a kínálati oldal nem képes ezt a nagyon gyorsan növekvő keresletet kielégíteni” – mondta Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. elemzője. Eközben 4,6%-os inflációt mértek Magyarországon júliusban – várhatóan az egyik legnagyobb átlagos drágulást az Unióban.