A koronavírus az ingatlanárakra is rányomta a bélyegét: több nagyvárosban csökkentek az albérletárak. Ide tartozik például London, ahol a kiadó lakások ára 2021 második negyedévében átlagosan 1000 euró volt, mely 3%-os csökkenést jelent 2019-hez képest. Noha a város a brexit ellenére népszerű maradt a munkavállalók körében, az Erasmus+ programból való kilépés azt eredményezte, hogy a diákok elmaradoznak. Bécsben Londonnal megegyezően szintén 3%-os volt a visszaesés mértéke, viszont az osztrák fővárosban ennek eredményeképpen 2020 második negyedévében 940 euró lett az átlagos havi bérleti díj – írja az Ingatlannet.hu elemzésére hivatkozva az Euronews.
Nagyobb esésekre is van példa: Barcelonában 9%-kal kellett kevesebbet fizetni 2021 tavaszán, mint 2019 végén, így Barcelonában a lakások egy havi bérlése 1150 euróba került.
Torinóban 12%-os éves csökkenés után 790 euró lett az átlagos bérleti díj 2021 második negyedévére, míg Münchenben 16%-os áresés után lett 1300 euró.
Párizs a kivételek táborát szaporítja, ott ugyanis évek óta folyamatosan emelkednek az albérleti díjak: a járványhelyzet ellenére 2019 negyedik negyedéve és 2021 második negyedéve között 5%-kal, átlag 1900 euróra drágult egy lakás havi bérlésének díja. A járvány annyiban hatott a helyzetre, hogy turisztikai céllal kevesebben vesznek ki lakásokat, ezért kisebb lett a kereslet és nagyobb a kínálat, főleg a magasabb árszegmensben. Eközben Hágában az elmúlt másfél évben 4%-os átlag emelkedéssel most 1260 euró egy lakás havi bérlésének a díja. Milánóban, Reykjavíkban és Frankfurtban is a 2-9%-os emelkedő tendencia a jellemző az albérletpiacon, az átlagár immár 1150-1200 euró.
Mi a helyzet itthon?
A vírushelyzet kezdetén a fővárosban kiadó lakások bérleti díjai csökkentek, később azonban további nagyvárosokban (pl.: Székesfehérvár, Miskolc) is apadó albérletárakat lehetett megfigyelni. Bizonyos városokban azonban nem az elvárt csökkenés következett be, hanem épp emelkedés – ilyen Debrecen, Pécs és Szeged.
A találgatások szerint 2021 második fele már stabilizálódást hozhat, a piac a fellendülés jeleit fogja mutatni, mind a keresletet, mind az árakat tekintve. A budapesti árak drágulására lehet számítani – különösen a leendő fővárosi hallgatók élénkítik majd a keresletet. Más vélemények alapján jelentős áremelkedésre nem kell számítani: az Otthon Centrum szerint a ponthatárok kihirdetését követően sem várható jelentős emelkedés az albérletárakban, hiszen még mindig sok olyan lakás van a piacon, amelynek tulajdonosai korábban rövid távú kiadással foglalkoztak. Akkor várható változás, ha a turizmus új erőre kapSzámottevő változás addig nem is várható, amíg a turizmus ismét erőre nem kap.
Az ingatlan tulajdonosok jellemzően 3 havi kauciót kérnek, de akadt olyan eset is, ahol a főbérlő kéthavi bérleti díjjal is beérte.
Az ingatlan.com szerint július közepén Budapesten átlagosan 140 ezer forint volt a tulajdonosok által kiadó lakások átlagos bérleti díja, ez csaknem 7 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi 150 ezer forinthoz képest. A Rentingo.com a ponthatárok kihirdetését követően lépésről lépésre emelkedő bérleti díjakra számít az élénkülő keresletnek köszönhetően, viszont így is lényegesen alacsonyabb árakkal számol a 2020. januári csúcshoz vagy a tavalyi év azonos időszakához képest. Míg Budapesten idén júniusban átlagosan 144 249 forintot kértek egy kiadó lakásért, 2020. júniusában 162 689 forintot, 2019 júniusában pedig 164 814 forintot kellett fizetniük a bérlőknek.