Nagyobb gondok is vannak, mint egy befordult hajó: a koronavírus-járvány kitörése óta megbolondultak a szállítási árak, a kereskedelemben kulcsfontosságú konténerekből hiány van, a korábban évtizedek során bejáratott logisztikai hálózatokban hirtelen számos, előre nem látott torlódás alakult ki – írja a Telex.
Míg tavaly júniusban 1700 dollárba (kb. 510 ezer forintba) került eljuttatni egy 12 méter hosszú konténert Sanghajból Rotterdamba, ma ugyanezért több mint 10 ezer dollárt a minimum, sürgősebb fuvarok esetében ugyanis akár 20 ezer dollárra is nőhet az ár. A konténerhajók jókora szeletet, 80%-ot kiszelnek a világkereskedelem lebonyolításából, az utóbbi időkben pedig olyan problémákkal néznek szembe, hogy az iparági szereplők nem számítanak gyors megoldásra: jó esetben jövőre, rossz esetben 2023-ra térhet vissza a normalitás a logisztikában.
- A legfrissebb nehezítő tényező a koronavírus,
- a nemzetközi kereskedelem relatív súlya a 2008–2009-es pénzügyi válság óta csökken, a lassulás egyesek szerint visszafordíthatatlan
- 2008 előrr sorra épültek a kikötők, virágoztak a hajózási cégek, majd utána a korábban agresszívan növekedő cégek súlyos adóssággal, csökkenő bevételekkel, erősebb versennyel néztek szembe – kikerültek a gyengébb szereplők, az erősebbek pedig felvásárlásokkal próbálták erősíteni helyzetüket, és mindenki megpróbált berendezkedni a stagnáló kereskedelem évtizedeire.
Jött a már említett Covid, a leállások miatt pedig a világkereskedelem hirtelen összezuhant – ezt persze fűszerezte a felvásárlási láz, idén év elejére már a megnövekedett kereslet kielégítése jelentett gondot: az Egyesült Államok nyugati partján januárra már nem tudták fogadni a feltorlódott hajókat. A hajózási társaságok egyébként az utóbbi években a racionalizációval voltak elfoglalva, a korábbi kapacitásfeleslegeket felszámolták – ezen néhány hónap alatt nem reális változtatni:
egyrészt a nagy konténerhajók megrendelése és legyártása sokéves projekt, másrészt a magas költségek miatt csak akkor éri meg hajót rendelni, ha a távlati megtérülés biztosított.
A felforduláshoz a kereskedelmi forgalom egyenlőtlensége is nagyban hozzájárult, ugyanis Ázsiából Covid-járvány nélkül is jóval több áru érkezik Európába és Amerikába, mint fordítva, de békeidőben a költséghatékonyság miatt a hajózási társaságok próbálják úgy ütemezni a dolgokat, hogy visszafelé is szállítsanak a hajók, tavaly ősszel ugyanakkor a nyugati kereslet hirtelen megugrása miatt a hajók üresen tértek vissza Ázsiába, hogy minél gyorsabban (minél nagyobb profitot termelve) tudják szállítani az árut a keleti gyárakból a nyugati piacokra – idővel konténerhiányt eredményezett, nem volt mibe bepakolni az árut.
Tovább nehezítette az egészet a világ legforgalmasabb tengeri útvonalán elakadt Ever Given is.
Drágább lehet az idei karácsony
Nemcsak az árak mentek fel, a logisztika megbízhatósága is hatalmasat zuhant, csúszások, várakozások, hiány és minden egyéb tarkítja a helyzetet. A legnagyobb konténergyártók (Kínában) nem sietnek, hiszen a hiány miatt jóval drágábban lehet adni a konténereket, mint korábban – ha enyhülne a hiány, lemenne az áruk -, másrészt a gyártók is arra számítanak, hogy a mostani keresletnövekedés időleges lesz, és a logisztikai problémák végével ismét nehéz évek jönnek a szektorban.
Idén, sőt még jövő év elején is kitarthat a helyzet, a karácsonyi szezon logisztikai előkészítése ugyanis nyáron már javában zajlik, azaz decemberig biztosan nem lesz megállás – feltéve persze, hogy addig nem történnek újabb vis maior esetek, nem jönnek újabb járványhullámok, vagy nem nyomja agyon az ázsiai ipart a nyersanyagárak növekedése.