A dráguló termékek közé tartoznak a húsok, a pékáruk, a tejtermékek, sőt, a víz, az üdítő és a tisztítószerek is. A legtöbb terméknél a műanyag csomagolás miatt kell majd többet fizetni a boltokban, a szakemberek sem tudják, hogy pontosan mekkora lesz az áremelkedés. Az emberek azt mondják: így is, úgy is megveszik majd a termékeket.
Egy-két hónapon belül már érezzük a pénztárcánkon
Egy üzletben 1400 forint egy kiló csirkemell, a pulyka kilója 1700 forint – már most sem olcsó a hús, az elkövetkező időszakban újabb drágulásra lehet számítani. Ennek az oka az alapanyagok drágulása. “Az elmúlt fél évben nagyon megnövekedtek a takarmányárak, mintegy 30%-os drágulást könyveltek el a termelők, nyilván adódik ez abból, hogy a takarmány alapanyagárak is megdrágultak, és ez hozta magával a takarmánydrágulást” – mondta a Tényekben Dr. Molnár Györgyi, a Baromfi Termék Tanács mezőgazdasági titkára. Az átadási árakat 20-25%-kal fogják emelni, ám azt egyelőre nem tudni, hogy a bolti árakat ez mennyire fogja befolyásolni.
Nem csak a húst, a pékárut is érinteni fogja a drágulás: egy nagyáruházban jelenleg 30 forintba kerül a kifli és a zsemle, a legolcsóbb kenyér kilója pedig 249 forint. “Információink szerint a gabona áremelkedések miatt a malomipar valószínűsíthetően emelni fogja a lisztek árát. Hogy milyen mértékkel, ezt még nem kaptuk meg. Amikor információink lesznek erről, akkor tudjuk kidolgozni a sütőiparban esedékes árérvényesítést, akkor tudjuk megmondani azt, hogy a sütőipari termékek ára mikor és milyen mértékben fog változni ” – mondta Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke.
Mindezek mellett a csomagolóanyagok árában is emelkedésre kell számítani, így a különböző műanyag csomagolású termékek – köztük joghurtok, vizek, tisztítószerek – is drágulnak majd. A becslések szerint egy-két hónapon belül lesz érzékelhető a drágulás, a vásárlók nem tudnak mit tenni: lesz, amit így is, úgy is meg kell venniük.