2021. februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,1%-kal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk ára jelentősebben, az élelmiszereké és a tartós fogyasztási cikkeké az átlagost kissé meghaladó mértékben emelkedett. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,7%-kal nőttek.
2020. februárjához viszonyítva az élelmiszerek ára 3,4, ezen belül az étolajé 25,1, a cukoré 9,9, a munkahelyi étkezésé 8,0, a cukorka, mézé 7,5, a liszté 7,1, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 5,8%-kal emelkedett. A sertéshús ára 7,3, a baromfihúsé 0,6%-kal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 9,9, ezen belül a dohányáruk 16,5%-kal drágultak. A tartós fogyasztási cikkekért 3,8%-kal kellett többet fizetni, ezen belül az új személygépkocsikért 12,1%-kal, míg a járműüzemanyagok ára 4,6%-kal magasabb lett.
Ha az előző hónappal, tehát 2021. januárjával vetjük össze, akkor a fogyasztói árak átlagosan 0,7%-kal nőttek. Az élelmiszerek 1,0%-kal drágultak, ezen belül az étolaj 6,8, a gyümölcs- és zöldséglé 4,9, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 3,5, a margarin 2,3, a tej 2,2%-kal többe, a sertéshús 1,5%-kal kevesebbe került. A szolgáltatásokért 0,5, a tartós fogyasztási cikkekért 0,4%-kal kellett többet fizetni, utóbbin belül a szobabútor 1,3%-kal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 0,3%-kal nőtt, ezen belül a söré 0,9%-kal. A járműüzemanyagok ára 3,8%-kal lett magasabb – derült ki a KSH tájékoztatójából.
A következő hónapokban lassú, de folyamatos lesz a drágulás
Nemcsak a tej, hanem a húsáremelés is elkerülhetetlen, a következő hónapokban – jelentette be a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Ennek az oka, hogy a takarmányárak a csillagos égbe repültek (30-50%-kal növekedtek), így jelentősen nőtt az állattenyésztők önköltsége. “Látszik, hogy itt azért nem 1-2%-os áremelkedés az, amire számítani kell, hanem ennél valószínűleg magasabbra. Ez egy lassú, kitartó árnövekedési folyamat lesz, azt gondolom, hogy a következő hónapjainkat meg fogja határozni”- mondta az RTL Híradójának Éder Tamás, a Kamara alelnöke. A folyamatnak csak az vethet véget, ha világszerte jó lesz a termelés és csökkennek a gabonaárak, de az előrejelzések alapján egyelőre nem túl optimisták a szakemberek. Az is kiderült, hogy az átlagos családokban már évi 48 ezer forintos többletkiadás figyelhető meg a drágulás miatt, ami havi négyezer forint pluszt jelent – a nyugdíjas, gyerekes háztartások a legérintettebbek.