A Láng Téka tulajdonosa, Rédei Éva legalább 25-30%-os veszteséggel számol a járvány kezdete óta – igaz, a karácsony azért segített a helyzeten. Hozzátette: már nagyon várja, hogy visszatérjen az élet a könyvesboltjába, amelyet már több mint 30 éve vezet. „A mi könyvesboltunk abszolút társasági színtér, itt nagyon sok író-olvasó találkozó szokott lenni, ami most értelemszerűen elmaradt az utóbbi időben, majdnem egy év óta most már, és alig várom, hogy lehessen szabadon élni és mozogni” – mondta az Euronews-nak. Azt is elárulta: úgy tapasztalja, hogy sokakat tönkretett a járvány, ezért sem tudnak könyvre költeni – ugyanakkor az olvasási kedv inkább nőtt a karantén alatt.
A Pagony gyerekkönyvesbolt ügyvezetője, Ürögdi András szerint egy jó mesekönyv órákra le tudja kötni a gyerekeket, ami kincs lehet a szülőknek, a könyvesbolt pedig úgy lett kialakítva, hogy akár órákat eltölthessenek ott a gyerekek és a szülők is. A lezárások alatt online pályázatokba vonták be a vevőiket, így próbálták átvészelni azt az időszakot.
A könyvek és könyvesboltok jövőjéről a Líra Csoport kreatív igazgatója, Nyáry Krisztián beszélt, aki egyszerre optimista és pesszimista: “Optimista vagyok azért, mert valószínűleg, amikor megszabadulunk ettől a nyomasztó világtól, akkor az ember szívesen visz magával könyvet nyaralni, ha már lehet, ugyanakkor az a tapasztalat, hogy amikor gazdasági krízis van, akkor kicsit késve megjelenik a könyves piacon is” – mondta az Euronews Business Class című műsorában, hozzáfűzte: az utolsó gazdasági válság után egy-másfél évvel volt a legrosszabb a helyzet a magyar könyvpiacon.