A központi, illetve a gáz és -olajfűtés mellett Magyarországon még rengetegen gyújtanak be fával. A szezon idején sajnos nemcsak bosszúságot okozhatnak, hanem anyagi károkat is a trükköző fakereskedők. A Magyar Nemzet összeszedte, melyek a legelterjedtebb átverések, és miként is védekezhetünk ellenük.
Nagyon oda kell figyelni, sok pénz úszhat el a csalókkal
Minden évben elkeserítő téma az ünnepek környékén, de még januárban is az egyes rosszindulatú tűzifaárusok trükközése, amikor a tisztességtelen értékesítők gyakran tiltott fakitermelésből származó áruval vagy csalásokkal kombinált kereskedői fogásokkal verik át a jóhiszemű fogyasztót.
Ilyenkor mindenképpen körültekintően kell eljárni: nem feltétlenül a hirdetőoldalak vagy a szórólapok alapján, esetleg ismerős ajánlására kell a fűtéspénzt elkölteni. Elsődleges lépés, hogy kizárólag hivatalos jegyzékben megtalálható kereskedővel kössünk üzletet.
Csak olyan helyről vásároljunk, amely rendelkezik minden hivatalos dokumentummal
A rafinált fanepperek számos technikát vetnek be. Jellemző például, hogy a hirdetésre jelentkezve a megrendelést egy kedves női hang rögzíti, ezzel mintegy bizalmat ébresztve a vevőben. A szállítmány azonban az olcsón beígért minőségi tűzifa helyett más fajtájú, nem ritkán nedves.
Ahogyan az is előfordul, szemre láthatón is kevesebbet adnak át a helyszínen a megrendeltnél. Természetesen ilyenkor a fuvarosok nem győzik hangsúlyozni, ők csak szállítanak, semmi közük az eladóhoz.
A Nébih ezért kifejezetten kér mindenkit, olyan számlaképes értékesítőtől vásároljon, aki hiteles szállítójegyet és tűzifa vásárlási tájékoztatót, hatósági nyilvántartási adatokat is felmutat.
Továbbá a lerakatokban kizárólag hitelesített mérlegen engedjük lemérni az árut, elkérve a hitelesítésről szóló dokumentumokat is.