Black Friday: 4 szabály, amit be kell tartanod, ha műszaki cikket vásárolsz ajándékba
Elektronikai készüléket adni ajándékba olyan, mintha egy kiscicát vagy kiskutyát adnánk: jó, jó meg szép, de alkalomadtán sok nyűg, kellemetlenség vagy plusz költséggel (például előfizetés) is járhat – nem is beszélve arról, hogy kihasználja-e az illető vagy csak teszi el a szekrénybe. Ha biztosra akarunk menni, érdemes a lenti szempontokra is gondolni.
Esetleges tartozékok
Akadnak olyan eszközök, amikhez további kiegészítők is kellenek, ezért mindenképpen ajánlott utánanézni, hogy amire a választásunk esett, önmagában is működőképes, használható, vagy kell-e hozzá valami további tartozék. Ha szükség van mellette egyébre is, mérlegelni kell: csapjuk hozzá azt is, vagy hagyjuk, hogy az ajándékozott válasszon magának, egyáltalán akar/tud-e rá kiadni pénzt. Itt a kis apróságoktól – mint például átalakító -, a védelmi célokat ellátó termékeken át sok mindenen kell átrágni magunkat.
Illik-e a rendszerbe?
Az sem elvetendő szempont, hogy mennyire veszi hasznát az illető. Ha például “megrögzött” Apple-rajongó, valószínűleg nem lesz elragadtatva egy olyan készüléktől, ami inkább Android-kompatibilis és fordítva. Mielőtt elcsábulnánk az áresések láttán, logikusan végig kell gondolni, hogy mi az, ami illeszkedik az ajándékozott által felépített szisztémába, milyen eszközöket használ rendszeresen. Ami arany középút lehet, az egy vezeték nélküli fülhallgató, amit több típusú eszközhöz is lehet csatlakoztatni, vagy egy hangszóró… Különösen résen kell lenni, ha okos otthonhoz tartozó kelléket vásárolnánk – összességében jó, ha okosan vásárolunk.
Talán mondani sem kell, hogy a nyugtát mindig tegyük el, ha esetleg cserére kerül sor vagy hibás a készülék.
Háztartási gépek esetén tegyük fel a kérdést: lesz-e hely az eszköz tárolására, egyáltalán illik-e a házhoz, berendezésekhez?
A telefonvásárlás aranyszabálya
A legfontosabb, hogy megbizonyosodjunk arról, a vásárolt telefon működni fog-e a szolgáltatóval – ez különösen talán külföldről rendelés esetén elengedhetetlen -, legjobb, ha kártyafüggetlen készüléket veszünk. A mobil, táblagép és egyéb kütyük megvétele előtt járjunk utána, hogy a vállalat meddig támogatja a termékét, a szoftverfrissítés ugyanis nagyban befolyásolja a termék használhatóságának fokát. Telefon esetében például az iPhone, Samsung és a Google Pixel termékcsaládja kapja a legkövetkezetesebb és legkorszerűbb frissítéseket, míg a Motorola az elmúlt néhány évben kicsit elmaradt – írja a Cnet.
Sok információt, személyes adatot tárolunk egyes készülékeken, így az adatvédelmi szempontokat is latolgatni kell. Ha egy kevésbé ismert márka modelljét vennénk, járjunk utána, mennyire biztonságos, megbízható az eszköz – és persze maga a cég.
Vélemények olvasása
Roppant egyszerű, kis idő- és energiaráfordítást igényel, viszont annál hasznosabb. Nem elég a termékspecifikációknak utánanézni, a használók véleményében, benyomásában van az “igazság”. Szerencsére ma már számtalan olyan platform van, ahol szakértők is beszélnek a különböző termékekről, akik pro és kontra érvekkel is szolgálhatnak a döntésben.