A járványhelyzet miatt a második negyedévben 23 ezres leépítésre kényszerültek a boltosok, mellette tízezer dolgozót részmunkaidőre kellett tolni, áprilisban pedig többek között az iparcikkesek körében is jócskán lefaragtak a bérekből. Most úgy tűnik, visszaállt a rend, de például a napicikkekből többet, míg a híradástechnikai termékekből kevesebbet vesznek – és mindez látszik a bérekben is.
Sokak bére emelkedett
A legtöbb talán a vásárlókon múlik, ezt jól példázza, hogy a ruházati boltok 90%-ot estek áprilisban, de nyár elejére visszatértek a vásárlók és hozták az előző évi vásárlási formájukat. Az élénkülés következtében emelkedtek a bérek 52 ezer forinttal áprilishoz képest. A könyvesbolt, játékbolt is visszaemelt, a csúcsot pedig a cipőboltok hozták béremelésben, 61 ezer forinttal – írja a blokkk.com.
A turkálós eladók is kaptak egy kicsit: 51 ezer forinttal tolták meg a bérüket.
A hagyományos híradástechnikai boltokban nem vásároltak annyit, csökkentek is a bérek júniusban áprilishoz képest 13 ezer forinttal. Igaz, áprilisban nyitva lehettek ezek a boltok 15 óráig – ráadásul az emberek bevásároltak a home office-hoz és a digitális oktatáshoz szükséges eszközökből -, így a bérek itt ekkor feljebb csúsztak. A webáruházas eladók is megkapták a maguk jutalmát, hiszen nem csak áprilishoz, hanem a korábbiakhoz képest is emelkedtek a javadalmazások.
A boltos világ bérjegyzékén az előző évhez képest szinte minden áruterületen emelkedtek a bérek, azonban az ázsiai ruhapiacokon nem, utolsók a bérjegyzéken. Az autószalonok voltak a legszerencsésebbek, ugyanis ezekben fizettek a legjobban júniusban, amihez a nagycsaládosok és az elektromos autóvásárlások támogatása is hatással volt.
Azt azonban meg kell jegyezni, hogy az év elejéhez képest még mindig el vannak maradva az említett bérek kisebb vagy nagyobb mértékben annak ellenére, hogy nagyot ugrottak ebben a hónapban.