Michel Lacoste, a CNAOL elnöke szerint a francia fogyasztók a járvány kezdete óta elfordultak a sajttól: 60 százalékkal esett vissza a tejtermék értékesítése március 17 (zárolás kezdete) és április 10 között. A becslések szerint a termelőknek 5000 tonna túltermelésük lesz a koronavírus végén.
Gigantikus veszteség
“Az emberek szokásai megváltoztak, inkább az alapvető szükségletek felé fordultak… Az iparág hatalmas veszteséggel állt szemben. Mi, mezőgazdasági termelők, nem voltunk korlátozva, nem álltunk le a munkával, mindennap dolgoztunk” – mondta Lacoste, majd hozzátette: mindenki egyen sajtot, induljon be ismét a kereskedelem, hogy fenntartsák a francia kultúrát, hagyományokat, örökséget. A problémát tovább súlyosbítja, hogy Franciaországban hetek óta zárva tartanak a nem elengedhetetlen üzleteket, a sajt pedig romlandó termék – írja a CNN. A sajtok 80 százalékánál a tárolási idő nem haladja meg a 8 hetet, néhánynál pedig még kevesebb mint egy hónapot sem, így létrejött 2000 tonna termék, amivel nem tudnak mit kezdeni.
“Az óriási hulladék keletkezésének kockázatán túl az ágazat fenntarthatósága is veszélyben van, ennek súlyos következményei lehetnek a vidéki térségekre, ahol ez az ágazat gyakran az egyetlen gazdasági tevékenység” – közölte sajtóközleményében a CNAOL.
Lazítanak az intézkedéseken
Franciaországban 174 791 regisztrált koronavírus-fertőzött és 25 987 halott van a Worldometers péntek délelőtti adatai szerint – ez az egyik legmagasabb Európában. A vészhelyzeti intézkedések várhatóan július 24-ig fennmaradnak az országban, bár a kormány jelezte, hogy néhányat közülük megszüntetnek a közeljövőben.