Idén márciusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,4, naptárhatástól megtisztítva 3,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – kezdi az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében, hozzátéve: az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem szépen teljesített, több mint 12 százalékkal bővült, ellenben nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletek forgalma stagnált.
Bár a teljes kiskereskedelem forgalma tavalyhoz képest egy hónappal korábban túllépte az 1000 milliárd forintot, az április várhatóan komoly visszaesést, 2020 leggyengébb adatát hozhatja – írja az ITM.
Az élelmiszer mindenek felett
A vészhelyzet hatására a kiegyenlített forgalommegoszlás is megbomlott: márciusban a forgalom mintegy felét az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, és csak alig több mint harmadát a nem élelmiszer-kiskereskedelem produkálta. Ez annak is betudható, hogy az otthoni karantén miatt kiesett munkahelyi, iskolai és vendéglátóhelyi étkezést odahaza kellett pótolni. Az élelmiszerek mellett további napi fogyasztási cikkekre volt nagy kereslet: 38 százalékkal növekedtek az eladások a gyógyszertárakban, gyógyászatitermék- és illatszerüzletekben, 15 százalékkal az élelmiszer jellegű vegyes üzletekben.
Persze vannak áldozatai is a történetnek: drasztikus visszaesést szenvedtek el a textil-, ruházati és lábbeli- (-51 százalék) és a használtcikk-üzletek (-26 százalék), de a járványt megsínylette a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (-14 százalék), a bútor-, műszakicikk-üzletek forgalma is (-9 százalék).
A járványhelyzet abszolút nyertesei
A járványhelyzetben fokozottan támaszkodtunk a csomagküldő szolgálatokra és az internetes kiskereskedelem nyújtotta lehetőségekre, így ők a nyertesek. A márciusi 82 milliárd forintos értékesítési volument tavaly egész évben csak a Black Friday és a karácsonyi vásárlások miatt főszezonnak számító november-december múlta felül – írja az ITM, hozzáfűzve: a teljes kiskereskedelem forgalma az idei év harmadik hónapjában folyó áron 1045 milliárd forint volt. Az első negyedévben a megelőző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva 7,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalma.
Április a fekete bárány
„Mivel addigra lecsengtek a készletfelhalmozások, pánikvásárlások, viszont végig és az országban mindenütt érvényben voltak a kijárási korlátozások, az év legnehezebb hónapja az április lehetett a kiskereskedelmi vállalkozások számára” – mondta Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár, aki azt is kiemelte, hogy remélhetőleg májustól a veszélyhelyzeti intézkedések fokozatos enyhítésével, az elhalasztott vásárlások pótlásával megkezdődik a válságból való kilábalás.