Három pontos petíciót küldött Orbán Viktornak és más illetékes szervnek több nagy ruházati üzletlánc tulajdonosa, melyben többek közt azzal a kéréssel álltak elő, hogy azonnal zárják be a plázákat a kis-és közepes vállalkozások és a lakosság védelme érdekében. A dokumentumot szakmai szövetségeknek is elküldték, emellett a bérbeadókkal is létrehoznak egy közös nyilatkozatot a témában – értesült a Portfolio.
Elviselhetetlen terhek
A portál információi szerint csaknem 500 üzlet (köztük világmárkák) érintett, amik összességében több ezer alkalmazottal rendelkeznek – közülük sokan munka nélkül maradhatnak. Többek közt a Hugo Boss, a Retro, a Camel, a Tommy Hilfiger, a Players Room, a Devergo, a Saxoo, a Tally Veijl üzletláncok üzemeltetői írták alá a petíciót, amit Orbán Viktorhoz, Gulyás Gergelyhez, az Operatív Törzshöz, az MKIK-hoz és a VOSZ-hoz küldtek.
Erre azért volt szükség, mert a vészhelyzet miatti korlátozott nyitvatartás ellehetetlenítette a kis- és középvállalatok ágazati szereplőinek létét. A napi szükségletek, higiénia és otthoni munkavégzéshez szükséges felszereléseken kívüli termékek esetében drasztikus forgalomcsökkenés állt be, a visszaesés mértéke a korlátozott nyitvatartás ideje alatt elérte a 90 százalékot a kiskereskedelmi egységekben – melyek közül sok a plázákban található. Ebben a súlyos helyzetben a vállalkozóknak már elviselhetetlen terhet jelent a fizetési kötelezettségeik teljesítése. Az is rontja a helyzetet, hogy a fertőzésveszély miatt sokan nem is akarnak dolgozni.
Javaslatok, kérések
A plázák bezárása mellett arra is kitértek, hogy biztosítani kell az alapellátásba tartozó egységek megközelíthetőségét, de az érintett bérek háromnegyedének átvállalását, a járulékok elengedését valamint bérlővédelmet is szeretnének a koronavírus ideje alatt.
A kezdeményezők sürgetik, hogy az állam vállalja át a megőrzött munkahelyek bruttó bérének 75%-át, léptessen életbe átmeneti szabályokat a bérlők érdekében. Úgy vélik, a teljes körű hatósági korlátozás jogtiszta helyzetet teremtene a bérbeadókkal szembeni pénzügyi kötelezettségek tekintetében, amíg ez nem jön létre, addig a bérbeadók a bérleti díj teljes összegére igényt tartanak. Ezenfelül hirdessenek moratóriumot a pénzügyi kötelezettségek nem szerződésszerű teljesítésének esetén alkalmazható szankciókra – írja a Portfolio.