Várhatóan 2020 végére életbe lép az a szabálymódosítás, aminek köszönhetően eltűnik a ma ismert trappista sajtok jó része a boltok polcairól, ugyanis előállításukhoz a jelenleginél sokkal szigorúbb kritériumoknak kell majd megfelelniük a gyártóknak – írja a Pénzcentrum.
Élelmiszerbiztonsági szempontból ugyan a ma trappista sajt megnevezéssel boltokba kerülő termékek is megfelelnek, de mint a Nébih fogalmaz: “érzékszervi minőségük (…) tág határok között mozog. (…) Jellemzően a túl puha (nehezen reszelhető) állományt, az üres ízt és az erjedési lyukak hiányát szokták kifogásolni” a vásárlók.
Trappista fronton a minőség javulását a Magyar Élelmiszerkönyv (MÉ) II. kötetében foglaltak hivatottak garantálni, ám a szigorúbb követelményeket a gyártóknak csak akkor kell betartaniuk, ha “megkülönböztetett jelzéssel” illetik terméküket, azaz “minőségi”; “hosszú érlelésűnek” nevezik.
Milyen a jó trappista?
A MÉ. II. kötetében leírtak szerint a Trappista sajt tehéntejből, tejsavbaktérium-színtenyészet és alvasztóenzim, esetleg kalcium-klorid, kálium- vagy nátrium-nitrát és természetes színezék hozzáadásával készített, sózott, érlelt, jellegzetes érzékszervi tulajdonságú, oltós alvasztású, félkemény, erjedési lyukas sajt.
A következő paramétereknek kell megfelelnie:
- A kéreg jól gondozott, sima, színe aranysárga esetleg aranybarna, enyhén zsíros vagy nyirkos tapintású;
- Fóliába vagy paraffinba csomagolt, egész sajt: korong vagy hasáb alakú, az alap- és fedőlapja sík, oldalfelülete enyhén kidomborodó, a fólia vagy paraffin sértetlen, egyenletesen simul a sajt felületére;
- A sajttészta egyenletesen halvány- vagy szalmasárga színű, a metszéslapon egyenletes eloszlásban nagyszámú kis- és közepes méretű röglyuk látható;
- Jól vágható, rugalmas, hajlítható, szájban elomló (állomány);
- Jellegzetes, enyhén aromás, idegen szagtól mentes (szag);
- Jellegzetesen zamatos, enyhén savanykás, kellemesen sós, telt, idegen íztől mentes (íz);
- A Nébih tájékoztatása szerint a szabálymódosítás 2020 végére várható, a fenti módon készült sajtokkal pedig 2021 találkozhat majd a magyar vásárló.
Mi lesz a „megszokott” trappistával?
A ma kapható, nem “hosszú érlelésű” sajtok továbbra is maradhatnak a boltok polcain, “de ezeket csak olyan megnevezéssel hozhatják forgalomba, ami nem utal – a fogyasztó számára félrevezető módon – Trappistára” – fogalmaz a Nébih.
Lesz-e drágulás a szabályozás után?
A szakma várakozása szerint az árak feltehetőleg nem fognak számottevően és hirtelen megemelkedni, miközben általában véve az új szabályozásnak köszönhetően jobb lesz a sajtok minősége.
Jelenleg a Magyarországon kapható trappista sajtok 80 százalékát akció keretein belül értékesítik, átlagosan 1 300 – 1 600 forint kilónkénti áron, míg a normál fogyasztói ár 2 000 forintnál kezdődik. A jövőben tehát valószínűleg az utóbbi összeggel kell számolnunk, ha minőségi trappista sajt kerül az asztalunkra.