Folytatódik könyvajánló sorozatunk, melyben az Animus Kiadó köteteiből szemezgetünk a számotokra, hogy legyen mit olvasnotok a nyári vakáció alatt. A sorozat előző részeit itt találjátok.
Az egyensúly a legfontosabb
Az ismeretterjesztő irodalom sokkal nehezebb műfaj, mint azt az ember eredetileg gondolná. A kulcs a befogadható információ mennyiség és a szórakoztató, könnyed stílus közötti egyensúly pontos belövésében rejlik.
Hahner Péter éppenséggel ennek a balanszírozásnak az egyik nagy művésze, hiszen több évtizeden át praktizált népszerű egyetemi tanárként, így pontosan tisztában van vele, hogyan kell a szikár tények ki, mit, holtól tobzódó szárazságát fellazítani pár izgalmas, olykor humoros, de mindenképpen életszagú történettel ahhoz, hogy a hallgatói érdeklődéssel lessék minden mondatát és ne dobják be a szunyát az előadás harmadik percében.
További előnye Hahnernek sokakkal szemben, hogy az ismeretterjesztő irodalom terén sem ez az első rodeója, az alábbiakban ismertetendő Hatalmasok gyermekkorát megelőzően megjelent tőle már több, nagy sikerű könyv is (ilyen például a 100 történelmi tévhit sorozata, vagy a 13 diktátor, de említhetnénk a sikamlósabb témák rajongóinak a 33 szerelmi háromszög a történelemben című kiadványát is).
Így elmondhatjuk, hogy bármelyik könyvét is üssük fel, egy rutinos szakember kezei közé kerülünk, aki mindent megtesz azért, hogy a történelem távoli szereplői emberi mivoltukban mutatkozzanak meg előttünk.
Emberközeli történelem
Ezzel el is érkeztünk a Hatalmasok gyermekkora legnagyobb erényéhez, ugyanis a könyvben szereplő 23 alak (egy kivételével, de erről majd később) mindegyike a szó legszorosabb értelmében szolgált rá a hatalmas jelzőre, hiszen élet-halál uraiként (illetve úrnőiként) működő koronás főkről, diktátorokról, befolyásos politikusokról van itt szó, akik vélt vagy valós tetteihez számtalan megalapozatlan anekdota és hiteles sztori is fűződik. Ennek következtében ezek a figurák sok esetben mitikus magasságokba emelkedtek, heroizálták, illetve démonizálták őket, így nem csoda, ha a róluk szóló történetekből éppen az veszett ki, amivel közvetlen kapcsolatot találhatnánk hozzájuk, ez pedig az emberi tényező.
Mert a tévedések és a mítoszteremtés elkerülése végett érdemes azt leszögezni, hogy az időrendben haladva Alexandrosztól John. F. Kennedy-ig terjedő lista szereplői mindenek előtt emberek voltak és csak azt követően váltak történelemalakító tényezőkké. És mi lehet alkalmasabb időszak ezen emberi oldalak bemutatására, mint a gyermek, illetve fiatalkor?
Jól szerkesztett, izgalmas kötet
Hahner jól válogatta össze a történeteket, a tálalás is hibátlan, éppen annyi száraz információt kapunk, amennyi elengedhetetlen ahhoz, hogy a sztorit bele tudjuk helyezni egy történeti keretbe, miközben a Ferenc Józsefet gyengéden szerető, de szigorú korlátok közt nevelő Zsófia főhercegnőről, a fia barátját pedagógiai jelleggel lefejeztető I. Frigyes Vilmos porosz királyról, vagy Adolf Hitler ijesztően kiegyensúlyozott és normális gyerekkoráról olvasunk.
Az egyetlen kakukktojás a könyvben William Frederick Cody, aki később Buffalo Bill néven vált vadnyugati hírességgé, rá kevésbé érezzük találónak a hatalmas megjelölést, mivel, ha volt is bármiféle hatalma neki, a könyv másik 22 szereplőjéhez viszonyítva (köztük ilyen Nagy Károly, XIV. Lajos, Napóleon, Nagy Péter fajsúlyú arcokkal) az egészen biztosan eltörpül. Persze Cody szerepeltetése betudható a szerzőnek a vadnyugat hősei iránt tanúsított közismert rajongásának.
Összességében a Hatalmasok gyermekkora pontosan az a könyv, amit mindenkinek el kell olvasnia, akit érdekelnek a történelem szülte valós sztorik, de a hivatkozások alatt roskadozó tömény szakkönyvek átlapozása már meghaladja az elszántságát.