A SUP egyre népszerűbb sporteszközzé válik hazánkban, lassanként szinte minden magára valamit is adó strandon lehet kölcsönözni a felfújható, vagy hagyományos, merev deszkákat. Kérdés persze, hogy megéri-e a sorban állást és az óránként kifizetett ezreket ez a szórakozás? Ha nagyon megszeretjük, több értelme van mégis venni egyet, már csak azért is, mert akkor bárhol, bármikor használhatjuk a deszkánkat.
A felfújható SUP-ok ráadásul kis helyen is elférnek, a SUP a kocsi csomagtartójának alapvető nyári tartozéka lehet. Egy pumpa biztosan fog hozzá kelleni, és ha nem csak a part közelében, mint túlárazott gumimatracot szeretnénk használni, a mentőmellény szintén kötelező kellék, épp úgy, ahogy egy vitorláson is, még ha ezt a többség valamiért nem annyira akarja belátni.
Annak, hogy az ember fogjon valamiféle evezőt vagy rudat, és ennek segítségével egy úszó deszkán hajtsa magát a vízen – ami gyakorlatilag SUP-ozás, csak mindenféle színes kellékek nélkül – több ezer éves hagyománya van. A SUP ősi formáiról már i.e. 3000-ből is találhatók feljegyzések, például Kínából, Peruból és Olaszországból. A SUP általunk is ismert, modern verziójának, és ezzel együtt
rendkívüli népszerűségének gyökereit már a 20. századi Hawaii szigetén, egy maroknyi szörfös személyében kell keresni.
A mai SUP, vagyis “stand up paddleboarding” közvetlen elődje az 1940-es években a Waikiki strandon bukkant fel a helyi szörfoktatók köreiben, akik az evezőket használva, a deszkán állva készítettek fényképeket a képzéseikről.
Sokak szerint a modern SUP atyja John Ah Choy hawaii lakos és ismert szörfös volt. Ah Choy a hatvanas években térdproblémái miatt már nem tudott csak úgy fel- és leszállni a deszkájáról, ahogyan azt a szörfözés során illene, hiszen hagyományosan a deszkára fekve kell a vízbe evezni, majd a hullámok között felállni rá. Ezért a parton állt rá a deszkájára, és fogott egy kenuhoz való evezőt, amivel elvezette magát a hullámtérbe. John Ah Choy fiai, Leroy és Bobby egy barátjukkal együtt, Duke Kahanamokuval ezt a technikát utánozva szálltak vízre szörfoktatás közben a turistákkal,
hogy kényelmesen, stabilan állva tudják figyelni a hullámokat és a tanítványaikat is. Az új stílus nevet is kapott, ez volt a Beach Boy Surfing
az ezt meghonosító oktatók csoportja, a Waikiki Beach Boys neve nyomán.
A SUP történetének következő mérföldköve a 2000-es évekre datálható. Ekkor kezdett el önálló sportágként igazi népszerűségre szert tenni az evezővel kiegészített deszka. Továbbra is Hawaii partjainál járunk, ahol két szörfös, Laird Hamilton és Dave Kalama kezdett el SUP-ozni, hogy felfedezzék a nagyobb hullámokat és az óceáni vizeket. A SUP az ő hatásukra lépett ki a szörfözés árnyékából, és kezdett elterjedni külön sportként.
Napjainkban már gyakorlatilag alig van olyan strand, ahol ne botlanánk bele legalább egy emberbe, aki saját SUP deszkával érkezett, és már a SUP diverzifikációja is megindult, köszönhetően többek között annak, hogy az evezős sportokkal foglalkozó iparágak is gyorsan felfedezték az új lehetőségeket, és elkezdtek különféle SUP deszkákat gyártani, amelyek olyan változatos igényeket elégítenek ki, mint a versenyzés, a jóga, a túrázás, a rekreációs célú evezés, a vadvízi evezés vagy a horgászat.
Ami nagy általánosságban mindenre vonatkozik, így a SUP esetében is megállja a helyét, hogy jobban járunk, ha egy elismertebb gyártó deszkáját vásároljuk meg. Ennek a döntésnek nemcsak rövid távon fogjuk az előnyét élvezni, hanem azért is, mert az olcsóbb, ismeretlen márkák termékei közül kevesen érik meg a második szülinapjukat. Azért, mert a drágább deszkák egy kicsi extra nyomást is kibírnak, jobb minőségű anyagokból készülnek, jobb technológiával – például nem ragasztják, hanem összesütik a rétegeiket. Az olcsóbb deszkák teherbírása kisebb, az evezőjük műanyag, ezek inkább abszolút kezdőknek vagy gyerekeknek nyújtanak jó élményt.
Na de mégis, milyen deszkát vegyünk?
Ez nagyban függ attól, hogy mit akarunk csinálni rajta és mennyien. Nyilván ha az egész család szeretné önfeledten csapatni egy SUP tetején, akkor célszerűbb egy minél nagyobb és a hullámzásnak ellenállóbb, lekerekített csúcsú deszkát választani. Ha a cél a túrázás és nem a vízen csorgás, akkor a hegyesebb végű, ezáltal nagyobb sebességre alkalmas verzió kell nekünk. Arra kell csak odafigyelni, hogy ez a deszka egy kicsit jobban ki van téve az időjárás viszontagságainak, magyarán a feltámadó hullámok könnyen megboríthatják.
A SUP-jóga és a horgászokesetében ugyancsak nem a keskeny változat lesz a barátunk, hanem a lassabb, nagyobb, de stabilabb megoldás. Ami még rendkívül fontos, az a SUP mérete és teherbírása.
Mi micsoda?
All round deszka: amolyan általános, lekerekített orrú és farú, széles és hosszú deszka, amely nagy felületének köszönhetően stabil. Ez az a típus, amit a kezdőknek ajánlanak, korosztálytól, edzettségi szinttől függetlenül mindenkinek élvezetes szórakozást kínál a vízben, megfelelő kisebb kirándulásokra a Balatonon, valamint jógázásra, horgászoknak is ideális választás.
Race deszka: ez leginkább a profik kelléke, ez a legkeskenyebb és leghosszabb típus. Rendkívül jól siklik a vízen, kifejezetten gyorsan lehet vele haladni, de használatához szükséges ügyesség, tapasztalat. Az, aki éppen csak ismerkedik a SUP-okkal, felállni is nehezen fog tudni egy ilyen deszkán.
Touring (síkvízi) deszka: formáját tekintve az all round és a versenyzésre kialakított deszkák között helyezkedik el, az orra hegyes, az all round társainál hosszabb és keskenyebb, de a race deszkákhoz képest kövérkés darab. A köztes elhelyezkedés a teljesítményre is vonatkozik: stabilitást és tempót tekintve is egy közepes deszkáról van szó. Alkalmas dinamikus evezéshez, és az általános deszkákhoz képest szédületes sebességet kínál, de ehhez is szükséges némi tapasztalat.
A gyártók alapvetően lábban (pl. 10′) és hüvelykben (pl. 9″) adják meg a deszkák méretét. Egy láb körülbelül 30, egy hüvelyk pedig körülbelül 2,5 centiméternek felel meg. Így a következőket érdemes észben tartani vásárláskor: a gyermekeknek készült rövid deszkák általában 8′-tól, vagyis 240 centimétertől indulnak, a felnőtt deszkák mérete a 9′-tól 12′-ig, vagyis 270 cm-től 360 cm-ig terjedő tartományba esik. Ennél hosszabb deszkák is léteznek, amelyek túrázásra és versenyzésre valók, ezek gyorsabbak és jobban irányíthatóak. A SUP-ok vastagsága is lényeges, hiszen minél kevésbé merül a vízbe egy deszka, annál gyorsabb. Ahogyan a hosszúságot, úgy a vastagságot is rendszerint hüvelykben jelzik.
A teherbírással nagyvonalúan kell bánni
Egy SUP mérete kulcsfontosságú tényező a teljesítményt illetően,
és ugyan a megfelelő méret a felhasználó testmagasságától is függ, de leginkább a testsúlyától. A méretezésben való eligazodásban segítenek az interneten található táblázatok is, de a gyártók is közlik, hogy az egyes termékek teherbírása milyen. Ez az érték azonban a maximális teherbírást jelöli, ami azt jelenti, hogy amennyiben egy 100 kg-os terhelhetőséggel jellemezhető deszkára egy 100 kg-os embert felállítunk, akkor éppen csak nem merül el alatta a SUP. Tehát a teherbírást nem érdemes kicentizve számolni, jobb, ha a testsúlyodhoz képest minimum plusz 10-30 százalékkal kalkulálsz, ugyanis egy teljesen megterhelt SUP jóval instabilabb, és nagyjából nulla szórakozást nyújt.
Felfújható vagy merev?
A felfújható deszkák már említett, és egyben nyilvánvaló előnye a könnyű szállíthatóság és tárolhatóság. A mai felfújható deszkák már olyan strapabíró anyagokból készülnek, mint például PVC, így ellenállnak a kisebb ütődéseknek és horpadásoknak, ezenkívül puhább a felszínük, amitől – attól függően, mire akarjuk használni a SUP-ot – kényelmesebbek is. Nem árt tudni viszont, hogy érzékenyek a magas hőmérsékletre, ha órákon át a tűző napon hagyjuk őket egy forró délutánon, a belső nyomásuk megnő, ami csökkentheti az élettartamot.
A merev deszkákban leggyakrabban egy belső, polisztirolból készült mag biztosítja a felhajtóerőt. Legnagyobb előnyük, hogy általában jobb teljesítményt nyújtanak, gyorsabbak, könnyebben irányíthatók, ezek jobban megfelelnek versenyzésre, technikai evezésre. Cserébe viszont értelemszerűen roppant macerás őket hordozni és tárolni is. Vagyis összességben elmondható, hogy a kezdők, illetve azok, akik nem versenysport céljára keresnek maguknak SUP-ot, nagy valószínűséggel egy felfújható deszkával lesznek boldogok.
A világ legnépszerűbb SUP-ja, a Red Paddle Co Ride 10’6″
A Red Paddle Co
az egyetlen olyan felfújható SUP-okat készítő cég, amely a gyártás minden lépését a saját üzemében végzi.
Ez lehetővé teszi a Red Paddle számára, hogy az anyagválasztás, a gyártás, a minőségellenőrzés és a csomagolás folyamatának minden lépését maga irányítsa. Többek között ez az oka annak, hogy a 2008-ban az Egyesült Királyságban alapított cég SUP deszkáit gyakran említik a világ legjobbjai között.
A Red Paddle Co fennállása óta folyamatosan fejleszti a termékeit, amelyek a minőségi anyagok, az innovatív technológiák és a kiváló teljesítmény kombinációjáról híresek. A termékeik minőségéről árulkodik, hogy ezekre a deszkákra 5 év garancia jár, ami a SUP-ok világában egy teljesen ismeretlen dolog volt, amikor a cég 2020-ban bevezette ezt. A Red Paddle Co deszkái a merevség és stabilitás kombinációjával kiemelkedő teljesítményt nyújtanak mindenféle körülmények között, legyen szó síkvízi evezésről, szörfről vagy túrázásról.
Miért szeretjük?
Először is természetesen azért, mert itt valóban a lehető legjobb minőséget kapjuk. A Red Paddle Co Ride 10’6″ minden idők egyik legnépszerűbb és legkelendőbb felfújható SUP-ja. Ez a prémium minőségű anyagokból, általános használatra megálmodott deszka könnyen irányítható, stabil, kiválóan siklik, könnyű és strapabíró. A letisztult dizájnjáról felismerhető SUP mellé egy ahhoz illő csinos hátizsák és pumpa is jár.
Mi a hátránya?
A kérdésre a válasz nagyon egyszerű: ennek a deszkának egyetlen hátránya van, és ez az ára. Válogatásunk egyik legdrágább darabja, ami a fenti dicsőítő felvezetést követően talán nem olyan meglepő.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik tényleg eltökéltnek érzik magukat a SUP-ozáshoz, és ezért egy igazán jó all round deszkára vágynak, vagy azoknak, akik kevésbé az árra, és inkább a minőségre érzékenyek.
A pénztárcabarát kínai változat, ami ár-érték arányban verhetetlen
A kínai Bestway gyakorlatilag mindent gyárt, ami vízhez és a játékhoz köthető. SUP-jaik és a sporteszközeik a Hydro-Force márkanév alatt futnak és
közismert tény, hogy kifejezetten jól teljesítenek a beugró szinten.
A cég mára gyakorlatilag a világ minden kontinensén megvetette a lábát, ami azért jelent valamit.
Miért szeretjük?
A Hydro-Force Kahawai deszkája túrázásra készült, amiről a forma mellett a zöld festés is árulkodik. Nem csak feszített víztükrön, de nagyobb sodrásban is stabilan úszik, vadvizeken is biztonságosan manőverezhető.
A hosszú túrák kényelmét szolgálja, hogy extra helyet biztosít a csomagoknak, valamint a 140 kg-os teherbírás. A szett részeként állítható hosszúságú alumínium evezőket kapunk, a deszkán három darab rögzített szkeg (vagyis a deszka alján lévő uszony) található.
Mi a hátránya?
Különösebb hátránya igazából nincsen, ez egy túrázásra való SUP, amely az arany középút jegyében készült, és mindezt jól hozza a termék. Ennél többet viszont nem tud, ez a SUP-ok Hondája, nem fogunk tudni vele menőzni a strandon.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik szeretnének hosszú kirándulásokat tenni egy megbízható SUP-on, nem a külcsínre utaznak, szeretik a jó ár-érték arányú termékeket, és a vadvízi evezés is szerepel a vágyálmaik között.
A jógázásra gyártott
Miért szeretjük?
Ez az a SUP, amelynek tervezése közben kifejezetten azokra a lelkes jógázókra gondoltak, akik a vizeket is szeretnék meghódítani az ászanák gyakorlása közben. Mindez ránézésre világos a mandalákat idéző mintából, de a gyakorlottabb szemeknek az is feltűnhet, hogy itt
egy szélesebb deszkáról van szó, amelyet direkt azért terveztek így, hogy még a vízi jógában kezdők számára is kellő stabilitást nyújtson.
Hasonlóképpen nem véletlen, hogy teherbírása 160 kg, ami – kisebb testtömegű egyének esetén – két személy szállítására is elegendő.
Mi a hátránya?
Ordít róla, hogy jógázásra készült, és ez a deszka nem is nagyon való másra. Bevethető családi strandjátékként, és arra is szuper választás lehet, hogy az ember kievezzen naplementekor és zenét hallgasson rajta a feszített víztükör lágy ölén. De aki valóban SUP-ozni, és nem jógázni szeretne, az ne egy jógás deszkát vegyen.
Kinek ajánljuk?
Teljesen egyértelműen azoknak, akik jógázásra keresnek SUP-ot.
SUP gyerekeknek
Ez a már korábban bemutatott Hydro-Force márka azon tagja, amely kisebb tömegű lelkes vállalkozók számára készült. Ugyanúgy, ahogy a gyártó másik termékével, ezzel is a minőségre és az árra egyaránt érzékeny vásárlókat célozták meg.
Miért szeretjük?
Mert tökéletes választás fiatal kezdők számára, relatíve olcsón szerezhetünk be nekik egy jó kis SUP-ot.
A deszka stabil, jól irányítható, csúszásgátlós felülete miatt nem kell félteni rajta a gyereket. Ahogy a másik Hydro-Force SUP-hoz, úgy ehhez is állítható alumínium evező jár, ezenkívül a csomag része egy nagynyomású kézi pumpa, egy pánt és egy irányító uszony. És rakományt is rögzíthetünk a deszkára, van rajta egy direkt erre készült gumikötél.
Mi a hátránya?
All round deszka lévén nem túl gyors, és tényleg kizárólag kisebb súlycsoportban használható. Vagyis ha csak egy SUP-ra szeretnénk csak befizetni, amire a család minden tagja felülhet, akkor nem ez lesz a jó választás.
Kinek ajánljuk?
Azoknak, akik egy jó minőségű, mégis olcsó SUP-ot szeretnének vásárolni a gyereküknek, vagy azoknak, akik szeretik a vagány színeket, és nem nőttek olyan nagyra, hogy a gyerekméretből kilógjanak.
A hosszú túrákra való, profi SUP
Az egykori profi síelő, Jeff Jobe által 1974-ben alapított, különféle vízisportokhoz való eszközök gyártásával foglalkozó Jobe egy tapasztalt SUP-ossal teszteltette le az Aero Duna deszkáját. Az együttműködés eredményeként Kris Roach lett az első ember, aki felfújható SUP deszkájával vágott neki az Egyesült Királyság legmagasabb hegyeinek, és közben magasan fekvő vizeken próbálta ki a deszkát. Roach dicséri a deszka méreteit, a Jobe Aero Duna teljes csomagja mindösszesen 11,5 kg-ot nyom, leengedve, összehajtogatva pedig a legtöbb légitársaság méretkövetelményeinek megfelelő pakkot kapunk, kempingezés közben pedig gond nélkül elfér az autó rakterében.
Ez tökéletessé teszi a túrázáshoz és felfedezéshez. A hordtáska kiválóan bevált, mert az elülső zsebben rengeteg hely van a túrázáshoz szükséges dolgok bepakolásához. A táska vízhatlan zsákként is használható, ami életmentő volt
– fogalmazott a túrázó.
Miért szeretjük?
A speciális gyártási technológiának hála ez egy könnyű, ugyanakkor extra erős deszka, amelynek formája tűpontos manőverezést tesz lehetővé. Az evező üvegszálas, a szett része egy biztonsági kötél, egy kézipumpa, valamint a vízálló hátizsák. A Jobe Duna egyedi technológiája a SUP szilárdságában is megmutatkozik, a deszka egyáltalán nem hajlik, ezáltal nem kell félni attól, hogy megreped a terheléstől vagy a vad hullámzástól.
Mi a hátránya?
Igazából ennek a deszkának is a legnagyobb hátránya az ára. Nyilván nagyban függ a döntés az egyéni anyagi helyzettől is, de egy kezdő számára rizikós befektetés lehet közel 400 ezer forintért megvásárolni egy SUP-ot, amikor még nem is biztos, hogy tényleg rendszeresen használni fogja.
Kinek ajánljuk?
Leginkább olyan elkötelezett SUP-osoknak, akik élnek halnak a kalandokért, vagy olyanoknak, akik hosszú távú befektetésként tekintenek a SUP vásárlására, és komoly túrákat terveznek.
- Típus
- Méret
- Ár
- Kiegészítők
-
Red Paddle Co Ride
- All round
- 10' 6
- Kb. 350 000 forint
- Hátizsák, pumpa, evező
-
Hydro-Force Kahawai
- Touring
- 10' 2"
- Kb. 114 000 forint
- Alumínium evező
-
Aqua Marina Dhyana
- Jóga (all round)
- 335 cm (10' 11")
- Kb. 140 000 forint
- Hordtáska, pumpa, evező, javítókészlet
-
Hydro-Force Sea Breeze
- Gyermek (all round)
- 10'
- Kb. 77 000 forint
- Alumínium evező
-
Jobe Aero Duna
- Touring
- 11'6"
- Kb. 375 000 forint
- Hordtáska, pumpa, evező