(Frissítve!) Legutóbb arról írtunk, hogy milyen PC, illetve konzol játékokra érdemes várni 2021-22-ben, most viszont a már meglévő konzoljátékokat vesszük górcső alá és áttekintjük zsánerekre bontva, hogy 2021-ben szerintünk mivel érdemes játszani.
Akció/kaland
A Chivalry 2 egy csodálatos, ámbár szügyig vérben gázolós játék. Az alapvetésnél a tervezők nem követték el azt a hibát, hogy túlgondolják a dolgot, a Chivalry 2 nem akar más lenni az elődjénél, azaz egy olyan játék, ahol x mennyiségű ember középkori díszletek között önfeledten mészárolhatja a többieket, korabeli fegyverekkel és páncélokban.
Önmagában persze ez még nem lenne akkora durranás, ha a játék készítői nem figyeltek volna arra nagyon oda, hogy az elsajátítható technikák használatával az ember többre vigye, mint az egyszeri eszetlenül vagdalkozó vérpistikék.
Ráadásul a játék nem fukarkodik a humorral sem, ha nincs kedved harcolni, csak éppen trollkodnál egy jót a magukat véresen komolyan középkori lovagoknak képzelő többiek kontójára, megteheted, hogy csak szaladgálsz körbe a pályán és lócitrommal hajigálod a küzdő feleket, bár ennek rendszerint csúnya a vége, de akkor is vicces.
Az egyetlen kritika, ami a játékot érte, hogy a távolról gyilkoló íjászoknak túl könnyű dolguk van és micsoda szemétség már, hogy a közelharcban mindenkit lenyomó kardforgató félistenből pár másodperc alatt csinálnak sündisznót ezek a rohadékok. Ez azonban csak a játék valósághűségét emeli ki, hiszen annak is oka volt, amiért a középkorban oly nagy divatja volt utálni az íjászokat, és amiért ritkán estek fogságba az ilyenek, rendszerint ha el tudták kapni őket, akkor a helyszínen feltrancsírozták a nyomorultakat, amivel a Chivalry 2-ben is lehet bátran próbálkozni.
Kiknek ajánljuk?
A középkori vérfürdők szerelmeseinek.
RPG (szerepjáték)
A Ghost of Tsushima végre elhozta azt, amiért az Assassin’s Creed sorozat rajongói régóta imádkoztak. Egy sunnyogós, gyilkolászós játékot a középkori Japánban. Ugyan a GoT-nak semmi köze az AC srozathoz, ugyanakkor szinte tökéletesen valóra váltja a vele szemben táplált reményeket.
A sztori háttere a 13. század hetvenes éveibe repít minket, amikor a mongolok megpróbálták elfoglalni Japánt.
Hősünk, Jin egy Tsushima (magyaros átírásban manapság Cusima, archaikusan Csuzima néven is előfordul) szigetén szolgáló szamuráj, akinek egy kijózanító vereség után el kell gondolkodnia azon, hogy vagy a neveltetésének megfelelően folytatja az esélytelen küzdelmet a hódítók ellen, vagy esetleg olyan eszközökhöz folyamodik, amik ugyan roppant hatékonyak, ám a becsületkódexével összeegyeztethetetlenek.
Ez a dilemma végigkíséri Jin mintegy 40-50 órányi játékidőbe sűríthető kalandjait és csak rajtunk áll, hogy a kardot lengetve rárohanást, vagy a sunnyogást választjuk egy probléma megoldásához, vagy kiiktatásához. Hozzá kell tenni, hogy a játék harcrendszere lenyűgöző, könnyű elsajátítani az alapokat, de a különféle kombinációk megfelelő használatára helyezett hangsúly jóvoltából a küzdelem mégis kihívásokkal teli és dinamikus mókának ígérkezik.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik vagy szamurájként szeretnének epikus mészárlásokban részt venni, vagy nindzsaként sunnyogni a középkori Japánban.
Verekedős
Valószínűleg nem rántjuk le valami nagy újdonságról a leplet, amikor azt írjuk, hogy a verekedős játékok világában a Mortal Kombat széria egy fogalom. Az MK 11 Ultimate kiadása sem igazi újdonság, hiszen a már korábban megjelent MK 11 grafikai ráncfelvarrásáról van csak szó, ami lehetővé teszi, hogy újgenerációs konzolokon is tovább tudjuk csépelni egymást.
Extraként „csak” három új karakter jelenik meg a játékban, ezek közül kétségkívül a legszórakoztatóbb a meglehetősen környezetidegen John Rambo, de hát ha már mindenben a fúziók korát éljük, akkor miért ne apríthatná az ellent a Mortal Kombatban Sylvester Stallone?
Azoknak sem kell kétségbeesniük, akik nem fekete öves veteránjai a szériának, hanem csak most kóstolnának bele, hiszen az MK 11 bőséges mennyiségű oktatótartalommal is rendelkezik, így nem fogjuk magunkat úgy érezni, mintha teljesen fogalmatlanul belevágtak volna minket a különféle kombinációkból előcsalogatható pörgőrúgások mélyvizébe, hiszen lesz lehetőségünk ezeket minden egyes karakterrel alaposan begyakorolni.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik egy hangulatos környezetben szeretik egymást minél látványosabban péppé verni.
Sport
Nehéz az idei, vagy akár a tavalyi merítésből is jó sportjátékot választani, a FIFA továbbra is megbízható mélyrepülésben van, a PES legfrissebb verziója sem lett valami tigris, így ha olyan játékkal szeretnénk tolni, aminek érintőlegesen köze van valami sportághoz, akkor inkább a dolog stratégiai mélységeibe kell belevetnünk magunkat és beszerezni a Football Manager 2021-et.
Ez a játékszéria remekül fejlődött az utóbbi években, kiadásról kiadásra több és nem utolsósorban hasznos újdonsággal bővült, ez a mostani esetében pl. a kommunikációs vonalat érinti.
Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy bunkók vagyunk-e a sajtóval, vagy sem, illetve, hogy milyen gesztusokkal kommunikálunk a játékosainkkal. Egy rosszabb húzás akár a csapatkohéziót is alááshatja. Szóval szépreményű szövetségi kapitányok, hajrá, csapassátok a Football Manager 2021-et.
Kiknek ajánljuk?
Bárkinek, aki nem kap azonnali lábrázást a focitémától. Kezdők és profik valamennyien megtalálják itt a számításukat.
Autóverseny
A mezőnyben kapható legfantasztikusabb játék jelenleg nem lehet más, mint a Forza Horizon 4. Persze ez sem a lebilincselő cselekményéről híres műfaj, konkrétan a FH4 sztorijánál még az asztalomon heverő, reggeliből visszamaradt félbetört zabkeksznek is bonyolultabb a lelkivilága, de nem is ezért szeretjük az autóversenyes játékokat.
A FH4 egyszerűen gyönyörű, grafikai szempontból a maximumot hozták ki belőle a Playground Games-es srácok, a 4k-s megjelenítés esetében is max. 30 FPS-ig visszaeső képi világ, a váltakozó évszakok, illetve a hibátlanul megjelenített és szabadon bejárható britanniai utak és vidék minden várakozást felülmúlt. Ráadásul tennivaló is akad a játékban bőven, hiszen több mint 400 autót vásárolhatunk meg benne és akkor még a számtalan tuning lehetőségről még nem is beszéltünk. Aki szereti az autóversenyes témát, az imádni fogja a Forza Horizon 4-et.
Kiknek ajánljuk?
Elsősorban a nyílt világú játékokat és az autóversenyzést kedvelőknek.