(Frissítve!) Ha mosogatógép vásárlásán töröd a fejed, akkor bizony sok szempontot kell átvizsgálnod. Annyiféle mosogatógéppel találkozni manapság a piacon, hogy egyre nehezebb kiválasztani, melyik a legmegfelelőbb. De ha sorban végiggondolod a kulcsfontosságú tényezőket – pl. méret, beépíthetőség, energiafogyasztás, márka, ár, funkciók -, már nem olyan vészes a helyzet. Ezeket vesszük végig az alábbi cikkünkben, majd bemutatunk néhány olyan gépet, amelyeket mi is nyugodt szívvel a kosarunkba helyeznénk.
Az első két legfontosabb kérdés, amiben döntenünk kell, az a mosogatógép mérete és kivitele. A dilemma attól függően dől el, hogy mekkora hely és mennyi pénz áll rendelkezésre, mennyi szennyes edény termelődik a háztartásban, továbbá milyen dizájn passzol leginkább a konyhánkba.
Mekkora mosogatógépet válasszak?
A méretet illetően alapvetően
három lehetőségünk van: választhatunk hagyományos, 60 centiméter szélességű gépet, 45 centiméteres keskeny változatot, valamint pultra tehető mosogatógépet.
A teljesség kedvéért jegyezzük meg, hogy a valóságban létezik nagy, 90 centi szélességű mosogatógép is, de ezekkel háztartásokban elvétve találkozhatunk, ekkora kapacitásra egy átlag családnak nincs szüksége, továbbá mini mosogatógépet is terveztek már, amibe nagyjából két ember terítéke fér be, de még azzal is sakkozni kell.
A szabadonálló és a beépíthető mosogatógépeken túl is van élet
A kivitel kérdése nem áll meg ott, hogy szabadonálló legyen vagy beépíthető. Ha beépíthető gépre vágyunk, két opciónk van: a teljesen beépíthető, továbbá az, aminek az előlapján látszik a kezelőpanel, az ún. látszó kezelő szerves beépíthető. Mindkettő típushoz szükség van bútorlapra, amelynek mérete a modelltől függ, de többségében a teljesen beépíthető gépek elejére egy körülbelül 72×60 centiméteres lapot kell vágatni, a látszó kezelő szerves mosogatógépekhez kicsit kisebb, kb. 60×60-as lap kell majd. A teljesen beépíthető előnye, hogy ez biztosan nem fogja megtörni a konyha stílusát, hátránya viszont, hogy a kezelőszervek eléréséhez, az adott programok állapotának megtekintéséhez muszáj kinyitni a gépet.
Egy szabadonálló mosogatógépnek sem kell a szó szoros értelmében szabadon állnia,
gyakorlatilag minden modern szabadonálló mosogatógép beépíthető a pult alá,
már amennyiben ezt a magasságuk engedi. Általánosságban elmondható, hogy a pult alá építhető mosogatógépek szabványos magassága 82-85 cm körüli, de gyakran nyerhetünk egy-két centit a lábak leszerelésével is. A szabadonálló gépek előnye a könnyű telepítés, és az a tény, hogy költözés esetén a mosogatógépünk is költözhet velünk különösebb macera nélkül.
Egy kompakt mosogatógép is nagyon hasznos lehet
Végül ne feledkezzünk meg a pultra helyezhető gépekről sem. Ezeket kompakt mosogatógép néven is emlegetik, nevükhöz híven kicsik és a konyhapulton foglalhatnak helyet. Ideálisak kisebb konyhákba vagy olyan lakásokba, ahol nincs elég hely egy nagyobb mosogatógéphez, vagy éppen szükség nincs rá. A kis méret előnye, hogy rendszerint kevesebb áramot és vizet fogyaszt. A vizet a csapból veszik, a kiáramló vizet pedig a mosogatóba lehet elvezetni belőlük.
A mosogatógépek kapacitása: hány terítékes legyen?
A mosogatógépek kapacitását terítékben szokták kifejezni, vagyis azt adják meg, hogy hány személyre elegendő étkészletet képesek egyszerre elmosogatni. Ez egy lapostányért, mélytányért, poharat, desszertes tányért, valamint a szükséges evőeszközöket jelenti egy étkezésre per fő. A keskeny, 45 centiméter széles mosogatógépek 8-10 terítékes kapacitással jellemezhetők, ami 2-3 fős háztartások számára lehet ideális; a normál, 60 centis gépek 12-15 terítékes kapacitása kiválóan kiszolgálja a nagycsaládosokat; a pultra helyezhető mosogatógépekbe 4-6 teríték fér, ami kis irodákba, nyaralókba, egyedülállóknak vagy olyanoknak lehet megfelelő, akik nem főznek, hanem házhoz rendelik az ételt.
Vagyis a terítékekbe nem számolják bele az olyan nagyobb edényeket, mint a serpenyők vagy a lábasok. Nagyon nem mindegy az sem, hogy milyen a mosogatógépek belső kialakítása, az állítható pohártartók, kosarak vagy evőeszköztartók léte a tisztítási hatékonyságot és a jó pakolhatóságot egyaránt nagyban befolyásolhatja.
Olyan mosogatógépet is vehetsz, ami suttogva dolgozik
Ha döntöttünk a méretről és a kivitelről, és nem muszáj a legolcsóbb modellt választanunk, akkor következhetnek az olyan paraméterek, amelyeket dédmamáink mókás úri huncutságnak tartanának, amilyen például a mosogatógépek zaja. Pedig amerikai konyha, garzonlakás vagy zajérzékeny lakók esetén kritikus szempont lehet a zaj.
A zajszintet decibelben (dB) mérik, ami egy logaritmikus skála: a zajszint mérésénél a decibel-értékek nem egyenes arányban nőnek, hanem logaritmikusan. Egy 60 decibeles hangforrás tehát nem kétszer olyan hangos, mint egy 30 decibeles, a mérések szerint nagyjából 10 decibel különbség kell ahhoz, hogy egy zajt kétszer olyan hangosnak érezzünk, mint egy másikat. Az emberi fül számára a leghalkabb hallható hang körülbelül 0 dB, a fájdalomküszöb 120-130 dB körül van, a mosogatógépek zajszintje pedig olyan 38 és 55 dB között mozog.
Nézzük meg kicsit részletesebben, mire számíthatunk a kiválasztott mosogatógépünk decibel-értéke alapján. A csendes modellek a 38-44 dB-es tartományba sorolhatók, ezek olyan halkak, hogy alig lehet észrevenni a működésüket. A 38-40 dB közötti zajszint gyakorlatilag a halk suttogásnak vagy könyvtári csendjének felel meg, ez tényleg az extrém csendes kategória.
A mosogatógépek átlagos zajszintje 45-49 dB között mozog, a legtöbb középkategóriás mosogatógéptől ekkora zajt lehet várni. Szerencsére igazából ez sem olyan zavaró, egy csendes iroda hangereje 50 dB, tehát ha alvó csecsemő hálószobájába nem is ez a legjobb választás, egy zárt konyhában tuti nem járunk rosszul egy átlagos zajszintű mosogatógéppel.
50 dB felett leginkább kompakt mosogatógépeket találni, és régebbi vagy olcsóbb készülékeket, egy ilyen gép hangja már érezhető, így ha félünk a zajtól, maradjunk 50 decibel alatt.
Ne féljünk az ábécétől az energiacímkén
Egy másik fontos szempont – és erre már a dédi is bólintana – a mosogatógépek áram- és vízfogyasztása. A közkeletű elképzelés szerint a gépi mosogatás ma már kíméletesebb a környezethez, mint a kézi mosogatás, és ez így is van a megfelelő paraméterek betartásával. Ha valóban csurig pakoljuk a gépet, megfelelő mosási ciklust választunk, több mint egy évtizedig használjuk a mosogatógépünket, kézi mosogatás esetén forró, folyó vizet használunk, jó mosogatógép-tablettát veszünk, és így tovább. De ha egy tésztaszűrővel és pár tállal elfoglaljuk a helyet a gépben, már korántsem biztos, hogy akár csak az az állítás igaz, hogy a gépi mosási ciklussal kevesebb vizet fogyaszthatunk.
Ami viszont tény, hogy a modern mosogatógépek energia- és vízfogyasztás szempontjából mérföldekkel körözik le idősebb társaikat is, de ez nem biztos, hogy látszik az energiacímkéken, melynek oka egy pár évvel ezelőtti uniós szabályozás. Mivel a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a különféle háztartási gépek egyre energiatakarékosabbá váltak, kinőve az eredeti osztályozási rendszert – nem véletlenül jelentek meg az A+, A++, stb. kategóriák -, új osztályozási rendszert vezettek be. A korábbi rendszer kifejezetten megtévesztő volt: hittünk az “A” kategória mindenható erejében, pedig egy, a régi osztályozási szabályok szerint A+ besorolású nagygép a mai, plusz és mínusz jelek nélküli, A-tól G-ig terjedő rendszerben már B, C vagy D-kategóriásként szerepel. Ha megnézzük a mosogatógépek kínálatát, a legtöbb termék a piacon jelenleg a D és az E energiaosztályokba tartozik, A besorolású gépet alig találni. Az egyes kategóriák energiafogyasztását 100 mosási ciklusra vetítve adják meg, kWh-ban kifejezve. A legtakarékosabb és a legkevésbé takarékos osztályok között, tehát
az A és a G osztály között alig 30 kWh a különbség, ami nagyjából ezer forintot jelent, és ne feledjük, mindez 100 mosási ciklusra értendő.
Az árérzékeny hazai vásárlók számára alighanem ebből látszik a leginkább, a rossznak vélt energiaosztályok se rosszak igazából.
A mosogatási ciklusok, amikre tényleg szükség van
A mosogatógépek ma már egy csomó dolgot tudnak, de a valóságban a háztartások többsége általában egy-két programot használ csupán. Ami -egyéni ízléstől függően – tényleg hasznos lehet:
- a gyors ciklus, ha nem olyan koszosak az edények, viszont idő szűkében vagyunk,
- az erős mosás a szennyezett edények és serpenyők számára,
- a könnyű mosás, ha kevéssé piszkos, de érzékeny holmikat tisztítunk,
- a féltöltet, ha nincs sok edény,
- egy antibakteriális program, ha van kisbaba, vagy beteg lakó,
- az időzíthető indítás szintén egy csoda a mosógépek és a mosogatógépek esetében is,
- ezenkívül az öntisztító szűrőért leszünk még igazán hálásak.
A legtöbb tulajdonos teljesen figyelmen kívül hagyja a mosogatógép szűrőjének tisztításának fontosságát. Ideális esetben ezt legalább minden második ciklusban meg kell tenni, mivel az élelmiszer-felhalmozódás a szűrőben drasztikusan csökkentheti a gép tisztítási teljesítményét.
És természetesen ma már a mosogatógéped is lehet okos. Az intelligens technológia lehetővé teszi, hogy távolról működtesd a mosogatógépet egy alkalmazás segítségével a telefonodon keresztül.
A megbízható iparos
Miért szeretjük?
Ez a mosogatógép
egy olyan mindentudó, amire mindig számíthatunk, és azon kevesek egyike, amelynek A energiacímkéje van.
14 terítékes, a fiókjait és kosarait úgy tervezték, hogy a lehető legtöbb dolgot pakolhasd bele, ennek érdekében állítható felső kosarat és plusz szintet kapott. Azt a mindannyiunk által ismert zavaró problémát, hogy hiába futott le a program, a szárítás ellenére az edények egy része még mindig nedves, szintén képes kiküszöbölni, rendelkezik automata funkciókkal, tabletta számlálóval, és természetesen okos, képes értesítéseket küldeni a mobilodra. Nem utolsó sorban pedig Bosch termék, ami tudjuk jól, hogy a háztartási gépek körében általában legmagasabb minőség garanciája. Egyébként szabadonálló, tehát költözés vagy a konyha átrendezése esetén mozgatható.
Hátrányok
Ez egy megbízható, praktikus, dolgos mosogatógép az egyik legjobb márkától, ennek viszont megkérik az árát. Akinek nem okoz gondot százezreket kifizetnie egy mosogatógépre, annak meleg szívvel ajánljuk, de el kell ismernünk, hogy a mintegy 360 ezer forintos árával ez egy igen drága darab.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akiknek a minőség a legfontosabb, gyakran főznek vagy sokan vannak, ezért gyorsan megtöltenek egy nagy mosogatógépet is, és nem jelent számukra problémát a magas ár.
Az olcsó
Miért szeretjük?
Mert
átlagos fogyasztása, átlagos tudása van, egy jónak számító márka terméke, mégis rendkívül baráti az ára.
A Gorenje mosogatógépe szépen mosogat, könnyen használható, egy keskeny (45 centis), beépíthető darab, tehát a kisebb, letisztult formatervezésű konyhák legjobb barátja, és túl sokat nem tud, de azt magabiztosan elvégzi. A szűrője öntisztítós, van benne rövid program, intenzív program, az energiaosztálya E, és 9 teríték fér bele.
Hátrányok
Nincs benne se időzítő, se fertőtlenítő program, és ha nagy vendégsereg érkezik, és főzünk, tuti nem fog beférni minden piszkos edény.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik kevés pénzt szánnak az új mosogatógépükre, 2-3 főnél nem számlál többet a háztartásuk, viszont egy jó gépet szeretnének, ami hatékonyan végzi a dolgát.
A lopakodó
Miért szeretjük?
Van, akinek néha rengeteget kéne mosogatnia, máskor viszont csak félig töltene meg egy mosogatógépet. Például annak, aki egyedül, vagy a párjával kettesben él, de azért kellő gyakorisággal süt-főz, vagy fogad vendégeket. Ha te ilyen vagy, akkor az előzőhöz hasonlóan jó szívvel ajánljuk ezt a mosogatógépet. A különbség annyi, hogy ez már kicsit drágább, de cserébe nem is olyan fapados, és rendkívül rugalmasan pakolható.
Kiválaszthatod, hogy melyik kosár tartalmát mosogassa, ha kevés az edény, az állítható felső rekesz pedig töb helyet biztosít,
amennyiben hirtelen teletöltöttétek a mosogatót. Itt már kapunk késleltetett indítás funkciót, van rövid program, intenzív program, az energiaosztály is jobb a Gorenje termékénél, de ami talán még fontosabb, hogy ez egy elég csendes darab a maga 44 decibelével.
Hátrányok
Inkább kellemetlenség ez, mint hátrány, de a mosogatókosarat evőeszköztálcára cserélni sokak szerint hiba volt.
Kiknek ajánljuk?
Kisebb családoknak, pároknak, akik szeretnek vendégségeket
A szupercsendes
Miért szeretjük?
Mert ennél csendesebb mosogatógépet aligha fogsz találni, ezt nem csupán a Whirlpool állítja, hanem a 38 decibeles mérési érték is.
Ez minden értelemben olyan mosogatógép, amit nem fogsz észrevenni, néma és tokától bokáig beépíthető. Ellenben jó nagy, a 60 centis gépbe 14 teríték fér, és úgy tervezték, hogy lábasok és serpenyők mellé is beférjen még 10 teríték. Tulajdonképpen a kisgyermekes családok álmával állunk szemben: csendes, jól pakolható, a tudása magas szintű, és ráadásul B energiaosztályú. Csak hogy néhányat említsünk a funkciói közül: megspórolja az előmosást, plusz egy fiókja van, stabilan tartja a borospoharakat, magától kinyitja az ajtót, ha lejárt a mosogatás, figyeli, mennyire koszosak az edények, és ennek megfelelően állítja be a mosogatás paramétereit, van rajta antibakteriális ciklus, gyors program, sőt, külön csendes program is, ami 3 decibeles zajszintcsökkentést ígér.
Hátrányok
Méretes darab, és mivel teljesen beépíthető, a kezelőfelülete nem látszik ha az ajtó csukva van. Ez kisgyermekes családoknál egy újabb előnyt jelenthet, de sokan képtelenek megszokni, ha nem látják a kezelőpanelt.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik egy jól megtermett, megbízható mosogatógépet szeretnének maguknak, amit telepakoltak funkciókkal, ezáltal mindenre képes, mégis olyan, mintha ott se volna a konyhában.
A kompakt
Miért szeretjük?
Nem feledkeztünk meg azokról sem, akik kifejezetten mini mosogatógépet szeretnének venni. Nem olyan csendes, mint nagyobb társai, ez a kompakt gépek általános problémája, mégis kifejezetten sok tulajdonosa dicsérte halkságát, ahogyan a munkáját is.
Empirikus tapasztalatok alapján még az egymásba pakolt edényeket, sőt a ráégett szennyeződéseket is kristálytisztára mossa.
Akár 2-3 személyes háztartásokhoz is kényelmesen használható. Persze ez nagyban függ attól, hogy az adott háztartásban egy nap egy személy hány edényt koszol össze.
Hátrányok
Ebben a gépben nincsen magas hőfokú mosási lehetőség. Aztán egy több fős vendégség vagy házibuli megtartása esetén sok kézi mosogatással kell kiegészíteni e kisgép munkáját. És ha csendesnek mondják, ha nem, egy picike mosogatógép sosem lesz olyan halk, mint a nagyok, az 53 decibeles zajszint nem kicsi.
Kiknek ajánljuk?
Azoknak, akik kevesen vannak, vagy híresek arról, hogy minimális mennyiségű koszos edényt termelnek.
- Terítékek száma
- Energiaosztály
- Zajszint
- Kivitel
-
Bosch SMS6TCI00E
- 14
- A
- 44
- Szabadonálló
-
Gorenje GV520E15
- 9
- E
- 44 dB
- Beépíthető
-
Whirlpool WSFO 3O34PFX
- 10
- D
- 44 dB
- Szabadonálló
-
Whirlpool W8I HT58 TS
- 14
- B
- 38 dB
- Beépíthető
-
Candy CDCP 6S
- 6
- A+
- 53 dB
- Szabadonálló